V Paříži se sešli držitelé Nobelovy ceny a rozhodli se Bonovi (48), rockerovi a mírovému aktivistovi, udělit každoroční Cenu mírotvorce za jeho neustálý boj proti africké chudobě a chorobám.

Pařížský starosta Bertrand Delanoe na slavnosti předal frontmanovi U2 Cenu mírového summitu v přítomnosti pěti laureátů Nobelovy cenu. Je to vyjádření uznání za dlouhodobou angažovanost v otázkách řešení chudoby.

„Je to pro mě ohromné uznání, protože přiznejme si to, blíž se rocker k Nobelově ceně nikdy nedostane,“ řekl při předávání Bono.

„Mám ten dojem, že dostávám až příliš poct. Vy jste ti lidé, kteří dělají opravdovou práci,“ dodal ke shromáždění, v něm mimo jiné seděli bývalý jihoafrický prezident F. W. de Klerk, někdejší hlava Polské republiky Lech Walesa a severoirský premiér John Hume. „Jsem nesmírně poctěn, že jsem byl přizván do tak úctyhodné společnosti,“ zdůraznil Bono.

Organizátoři k ocenění Bona říkají:
„Rozhodli jsme se nominovat muže, který se velmi intenzivně věnuje boji za lidská práva a proti chudobě a užívá k tomu jak svou hudbu, tak svá slova. Vyvíjí na vlády tlak, aby se snažily dostát závazkům, které si na přelomu tisíciletí vytyčily Spojené národy. Když mu dáme cenu, povzbudíme ho tak v tom, aby pokračoval.“

Vloni cenu dostali George Clooney a Don Cheadle za kampaň proti násilí v Darfouru.

Reklama