Máme tu měsíc květen, lásky čas, a tak jsme se zeptali astro odbornice na partnerské vztahy, jak si takovou lásku najít a hlavně za jakých předpokladů udržet.

Paní Miroslava se věnuje moderní astrologii již 18 let a osobní horoskopy vypracovává i pro známé osobnosti. Na co by podle ní měla žena myslet, když hledá novou lásku?

Děláte osobní horoskopy, které detailně rozebírají osobnost klienta. Jak se díváte na takové ty jednoduché předpovědi, které vycházejí v novinách a časopisech, kde se dočteme například, že Střelec s Blížencem se k sobě výborně hodí, zatímco Střelec s Býkem nebudou mít procházku růžovou zahradou?
Každému člověku vyhovuje něco jiného. Pokud hledáte zábavu, rozhodně se můžete u takového čtení pobavit. Jestliže hledáte něco hlubšího, protože se chcete dozvědět konkrétní informace, rizika a potenciál, zvolila bych něco jiného (úsměv). V každém případě mé horoskopy si nikdy nekladly za cíl člověku něco nalinkovat, předurčit apod. Vždy to je na těch dvou konkrétních lidech - v případě partnerských horoskopů. Moderní pojetí astrologie rozhodně počítá s vlastní vůlí i vnějšími podněty a okolnostmi. Zároveň však lze z astrologického radixu - rozboru - to důležité poznat, například jak si dva mohou vyhovovat a jakou mají šancí na trvalý vztah, kde mohou vznikat třecí plochy, kde mají společný pohled na věc, to je těch 99 % dalších podstatných informací, které v klasických zábavných obecných horoskopech chybí.

Každé znamení má svou charakteristiku, která více méně sedí. K tomu je třeba brát v úvahu ještě hodinu a místo narození a možná i výchovu, rodinné zvyklosti? Nebo jaký máte názor na vliv prostředí? Bude Beran vždy typickým Beranem, nebo některá rodina vychová „beránka“, na kterého nebude sedět z typických vlastností tohoto znamení prakticky nic?
Rozhodně to druhé a moderní pojetí astrologie s tím počítá a tím pádem s tím musím počítat i já. Ale to dělení jsem si dle své praxe vytvořila postupem času vlastní a je spíš psychologického charakteru. Ty prvotní informace mi poskytla právě moderní astrologie. Já šla však dál a více do hloubky. Je to spojené s tím, že když jsem měla více času, věnovala jsem se rovněž naplno poradenství, mentorování a analyzování lidí obecně. Šlo například o budování sebevědomí a nezávislé mysli, získání kontroly nad pocity smutku, deprese či bolesti. Stanovení cílů v životě, učení toho, jak je následovat. Překonávání překážek, jak řešit konflikty, jak na druhé pozitivně zapůsobit..

Miroslava Novotná Bittnerová

Během své praxe jsem zjistila, že každý člověk má nějaký přístup a postoj k životu. Ten může být neefektivní, nebo efektivní. Dle toho se to pak v každém člověku různě projevuje a právě moderní pojetí astrologie je pro mě tím způsobem, jak to odhalit. Samozřejmě se to dá odhalit i rozhovorem, ale vzhledem k tomu, že nyní už své klienty takřka vůbec nepotkávám, k rozhovorům nemám příležitosti. Tato praxe mi však strašně pomohla do mých horoskopů vnést to něco, s čím se jinde nesetkáte. Vnímám velký vývoj ve své práci a je to rozhodně dobře. Člověk se opravdu stále učí a pro mě je odměnou, když své analýzy umím napsat více a více přesně.

Co byste poradila ženám, které hledají svou lásku? Je to jiné ve dvaceti a třeba v padesáti?
Rozhodně je to jiné. Ženy nad 35 let se dostávají do věku, kdy seznamování není už tak úplně snadné. Od 40 let je to ještě horší. Tam je to běh na dlouhou trať. Proč to tak je, o tom bych mohla vyprávět hodiny (úsměv).

Ženám v tomto věku bych doporučila, aby se nebály jít na internetovou seznamku, která často pomáhá, ale dodržely u toho určitá pravidla. Těch doporučení bych mohla dát mnoho, protože jsem mimo jiné i majitelkou jedné internetové seznamky a oblasti seznamování se věnuji pár let, ale nyní aspoň pár základních:

  • Ještě před vyplněním profilu či inzerátu si naprosto ujasněte, co hledáte a koho opravdu nechcete.
  • Rozhodně doporučuji, abyste neslevovaly z takových nároků, které jsou pro vás natolik důležité, že přes ně nejede pomyslně vlak.
  • Když to budete mužům ulehčovat, ve výsledku s velkou pravděpodobností najdete partnera, který pro vás nebude vhodný, a časem se to také ukáže. Logicky byste tím šla proti svým vlastním zájmům.

V běžném životě pak doporučuji, aby se ženy nebály muže samy oslovovat. Když je někdo zaujme, je dobré věnovat jeden týden online komunikaci, kdy se během té komunikace vyptají na to důležité. Samozřejmě v počátku komunikace je třeba volit nekonfliktní témata typu zájmy, práce apod. Později, např. po třetím dnu se začít ptát na to důležité. Můžete si pak třeba i zavolat, a když to bude stále v pořádku a vy se nedozvíte nic, co by na vás nezapůsobilo špatně, jděte na rande.

Takže neuspěchat?
Mnoho žen dělá to, že se co nejdříve s mužem setkají. Někteří muži na tohle poměrně tlačí. Jenže, jak se budete cítit, když to budete takhle dělat půl roku a ty schůzky budou na nic? Velmi špatně. Z praxe se mi naopak osvědčil zmíněný postup, protože člověk se vyhne spoustě špatných zážitků, které by si raději odpustil, a ztrácíte méně času. Internetová seznamka může být skvělý pomocník, ale také velmi nepříjemná zkušenost, když nevíte, jak na to. Když protějšek nepřistoupí na taková pravidla a jedná hrubě, rozhodně jste o nic nepřišly. Rozumný člověk naopak pochopí, že je třeba komunikovat, a když se chce skutečně seznámit, je třeba vyjít trošku vstříc a vyvíjet aktivitu. Jestli to nedokáže na seznamce, v realitě to rozhodně o moc lepší ve většině případů nebude. Seznamování a vztah je o aktivitě, bez ní to nefunguje.

Pojďme teď k těm osobním horoskopům, které děláte skoro dvacet let. Změnila se nějak výrazně poptávka po nich? Na která témata se lidé ptají nejčastěji nyní a na která se ptali v těch vašich začátcích?
Poptávku vnímám rozhodně větší. V počátku jsem bojovala s tím, že lidé znali jen astrologii tradiční. Dnes je to - asi i mým přičiněním - viditelně lepší. V blízké budoucnosti chci začít oslovovat i zahraniční trhy, protože mám co nabídnout. Lidé se dříve hlavně ptali na to, co se stane. Jak se jim bude dařit finančně, co zdraví a kdy najdou partnera. Dnes už se moji klienti ve většině případů neptají, ale píšou: „Já už vím, co je špatně a dobře, protože mi to váš horoskop pomohl pojmenovat a já vím, na co se zaměřím.“

U partnerských horoskopů to bylo v počátku tak, že to lidé brali s rezervou. Dnes se mě mnozí už bojí ptát... Tak přesné to je. Ale nedávám ortely, jen upozorňuji. Mým zájmem je lidem pomoct, aby byli šťastní. Spíš se tedy snažím poradit a upozornit, co dělat, aby to bylo lepší. Samozřejmě stejně ze zkušeností už poznám, kdy to nevydrží a na čem to ztroskotá. Jenže taky vím, jak prakticky poradit, co s tím. Ve výsledku to už záleží jen na těch dvou.

Když si chce žena nechat udělat partnerský horoskop, který by měl smysl, potřebuje od partnera údaje, které si běžně lidé neříkají (hodina narození). Jakou máte od klientek zkušenost? Jsou muži v tomto směru sdílní? Nepomyslí si něco o lustraci a nejdou o dům dál? (smích).
Zhruba 60 % čas narození u partnera neuvede, 40 % ano. Myslím, že často o tom dotyční ani neví...

Na závěr bych ráda zmínila - jestli vám to nevadí, jak vaše práce pomohla vám. To je myslím ten nejlepší příklad z praxe se šťastným koncem...
Ano, sama jsem kdysi byla opravdu nešťastným a neúspěšným člověkem, který neměl žádné sebevědomí, podceňoval se, neměl kontrolu nad životem, natož nad sebou. Vím, jaké to je prožívat velmi špatné okamžiky v životě, a taky vím, jaké je být na opačné straně. Velmi ráda lidem pomáhám a snad jednoho dne budu mít více času, abych ženám pomáhala rozkvést a objevit sílu v nich.

Děkujeme za rozhovor.

Kontakt:

Přečtěte si také:

Reklama