Na svátek svatého Mikuláše vstupuje do kin nový český film režiséra Petra Zahrádky a scénáristy Tomáše Končinského Doktor Martin: Záhada v Beskydech. Tajuplnou kriminální zápletku v něm pomůže se šarmem sobě vlastním rozluštit oblíbená seriálová postava doktor Martin, kterou bezvadně ztvárňuje (stejně jako v televizi) herec Miroslav Donutil. 

Na úvod na rovinu přiznám, že původní televizní seriál Doktor Martin nesleduji. Jen díky mé mamce, lékařce, jež si nenechá ujít nic ze zdravotnického prostředí, jsem věděla, že něco takového existuje. Ovšem do kina bych (a to se nyní tvůrcům zpětně omlouvám) na něco podobného asi jen tak nešla. Zaujal mě ovšem náhodně zhlédnutý trailer (viz níže) a řekla jsem si, že v té hromadě kýčovitě svítivých a magických vánočních „nadílek“, které se na nás valí, to může být příjemná změna. A byla.

Proč vidět film právě před Vánoci?

1. Populární doktor Martin s tváří Miroslava Donutila a jeho minimalistickými vyjadřovacími prostředky je v předvánočním čase plném přehnaných emocí skutečným balzámem na nervy. Jo, správnej chlap ve skutečnosti ze sebe mnoho citu nevydá. A je to dobře. Opak (když tisíckrát denně říká, že vás miluje) zavání vždy budoucím průšvihem.
Doktor Martin v celovečerním filmu v kinech
2. Detektivky u nás v Čechách prostě milujeme. Vtipně a elegantně to zde připomíná přítomnost Jiřího Bartošky a Marka Taclíka, jež v nás okamžitě evokuje vzpomínku na úspěšné kriminální seriály Mordparta a Kriminálka Anděl. A jsou oba dobří. Jak jinak.  
Doktor Martin v celovečerním filmu v kinech
3. Prostřednictvím postav, které ztvárňují Jitka Čvančarová a Jana Štěpánková si nenásilně a bez přehnaného patosu připomene, co je ten největší poklad v našich životech. A že to platí nejen o Vánocích, které jsou tu teď všude kolem nás (ve filmu naštěstí ani zmínka). 
Doktor Martin v celovečerním filmu v kinech
4. Smíchu není nikdy dost. Skvělý Robert Mikluš se snaživým, ale smolařským přístupem inspektora Clouseaua z cyklu Růžový panter vám dá zapomenout na přeplněná nákupní centra, haldy cukroví a strategické plánování vánočních návštěv. Stačí se dívat a bavit se. Těch devadesát minut filmu vás nabije energií do dalších vánočních úkolů. 
Doktor Martin v celovečerním filmu v kinech
„Beskydský Indiana Jones“ v akci. Mimochodem, z filmu je cítit oslava pospolitosti Čechů a Slováků, takže takový opoždění dárek ke stému výročí vzniku Československa. A ano - potvrzuje se stará pravda: Co se škádlívá, rádo se mívá. A platí to snad i pro národy. 

Pro zajímavost něco navíc: 

  • Film má původní scénář, postavy ze stejnojmenného seriálu si jen půjčuje. 
  • Víte, že z mnoha oblíbených televizních seriálů se časem vyklubaly také filmy? Jmenujme například z českých Okresní přebor, ze zahraničních pak Simpsonovi, Sex ve městě nebo Akta X.

P. S. Ale jinak mám Vánoce fakt ráda. A všeobecně se to o mně ví :-)

Přečtěte si také: 

Reklama