Věčný mladík Miro Žbirka. Mnozí dvacetiletí hudebníci by mu mohli závidět nápady, entusiasmus, energii... Letos se s ním máte možnost setkat na open air festivalu Okoř.

zbirkaZačínal v popmusic jako člen skupiny Modus. Rok 1977 byl pro něj zlomovým. Spolu s Janem Lehotským a Marikou Gombitovou získali Bratislavskou lyru za píseň Úsmev. O čtyři roky později založil s Lacem Lučeničem skupinu Limit a vydal se na samostatnou uměleckou dráhu. Jeho první sólové album dostalo název Doktor Sen. Za dosavadní uměleckou kariéru posbíral celou řadu prestižních ocenění u nás i na Slovensku. Desítky jeho písní si přisvojilo několik generací. Koncertní turné Mira Žbirky jsou vždy událostí sezony a dlouhou dobu dopředu vyprodané. Na podzim roku 2012 oslavil svoje 60. narozeniny koncertem v pražské O2 areně. I tu vyprodal do posledního místa. V loňském roce složil skladbu Fair Play ke stejnojmennému filmu Andrey Sedláčkové, hrála ji téměř všechna rádia u nás i na Slovensku.

Na podzim tohoto roku plánuje vydání studiové desky, kterou celou nahrál v legendárním londýnském studiu v Abbey Road. Producentem je Rob Cass, s nímž už natočil několik skladeb včetně jmenované Fair Play. Na dvojalbu (jedno album bude ve slovenštině druhé v češtině) se podílí i hudební ikona Pete Brown, který napsal všechny anglické texty, Frank Tontoh - bubeník, jež hrál v kapele Amy Winehouse, Pearse MacIntyre (kytarista, s nímž spolupracuje od vůbec prvního nahrávání v Abbey Road). Velmi speciální bude i jedna skladba, na níž se podílel Manfred Mann. Kromě desky se můžete na podzim těšit na Žbirkův jediný letošní samostatný velký charitativní koncert, který odehraje spolu s Liborem Peškem, Slovenskými symfoniky v čele s Adrianem Kokošem, 5. listopadu ve Velkém sále Lucerny.

Zeptali jsme se Mira Žbirky

Pamatujete si na vaše první koncertní vystoupení na srpnovém Festivalu Okoř? Chtěl jste se sem znovu
vrátit?

Abych byl úplně upřímný, zůstala ve mně z prvního vystoupení silná vzpomínka, emoce - ano, sem bych se chtěl někdy znovu vrátit a zahrát. Víte, myslím, že srpnový Festival Okoř má mnoho pozitiv a pokud pominu nádherné místo v blízkosti Prahy, skvělý program plný vystoupení výborných kolegů, pak je zde ještě jeden důležitý bod. Je to Hanka Petřinová, organizátorka festivalu, díky ní je Okoř tím, čím je. Místem, kam se lidé rádi vracejí, protože jim je tady prostě dobře.

Jaké skladby jste na svém prvním vystoupení zde hrál?
To si bohužel nepamatuji.

Víte, kolikátý to bude letos váš koncert zde, na Festivalu Okoř?
Napověděli mi, že poprvé jsem zde vystoupil v roce 2003, letos to bude potřetí. Vybavuji si však, že vždycky, když jsem pod Okoří hrál, bylo nádherné počasí - bez mráčku a teplo. Pevně tedy doufám, že i do třetice tomu bude stejně.

Letošní ročník je v pořadí patnáctým, co popřejete Festivalu do dalších let?
Patnácté narozeniny, to už je taková malá plnoletost. Festivalu přeju jenom to nejlepší - nejlepší počasí, nejlepší program, nejlepší návštěvníky. Sám sobě si přeji se sem ještě několikrát vrátit.

Jaký máte připravený repertoár, a můžeme se těšit na něco speciálního?
S mojí kapelou bychom rádi zahráli nejen skladby, které všichni dobře znají, ale jako narozeninový dárek bych zde rád premiérově představil alespoň nějakou skladbu z mojí nové desky, kterou jsem kompletně celou nahrál v legendárním studiu v Abbey Road. Nechme se překvapit!

A co vaše další plány?
Spousty. Ale ty dva hlavní letos na podzim: nové deska, jak jsem již říkal nahraná v Abbey Road se skvělými muzikanty. Producentem je Rob Cass (máme již několik společných skladeb včetně Fair Play), hudební supernova Pete Brown (napsal všechny anglické texty), Frank Tontoh - bubeník (hrál s Amy Winehouse), Pearse MacIntyre (kytarista, známe se od mého prvního nahrávání v Abbey Road). Velmi speciální bude i jedna skladba, na níž se podílel Manfred Mann. No a potom rozhodně charitativní koncert, na kterém vystoupí spolu se mnou Libor Pešek, Slovenskí filharmonici vedení Adrianem Kokošem, a to všechno ve prospěch Nadačního fondu Janele, zřízeného při Oddělení klinické hematologie Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

okor

Předprodej na FESTIVAL OKOŘ odstartoval 1. června v síti Ticketportal. Tradičně bude zajištěna kyvadlová doprava z Prahy a Kladna, využít lze i prázdninový vlak. Pravidelně aktualizované informace naleznete na úplně nových webových stránkách www.festivalokor.cz a www.facebook.com/festivalokor.

Reklama