riga-seznam-i-do-textu.jpg
Foto: Shutterstock, hlavní město Riga - náměstí

Lotyšsko, tedy celým jménem Lotyšská republika je jednou ze tří pobaltských zemí. Nachází se uprostřed mezi Estonskem a Litvou. Dlouho sice Lotyšsko bývalo součástí Sovětského svazu, avšak dnes se jedná o plně samostatnou a ekonomicky dobře rozvinutou zemi s panenskou přírodou, která se stále může pyšnit neposkvrněností nadměrného cestovního ruchu. Snoubí se tu dokonalá kombinace překrásných národních parků, původní historické, sovětské i prudce současné postmodernistické architektury.

Hlavním městem je Riga, ve které žije z celkových 1,9 milionů obyvatel více než 600 tisíc lidí. Lotyšsko je podle všech měřítek skvělým místem pro život. Velmi vysoko je ceněno v indexech občanských svobod, svobody tisku, svobody internetu, demokratické správy, životní úrovně a bezpečnosti.

Pokud jste příznivcem horkokrevného života, vysokých hor nebo světově známých pamětihodností, pravděpodobně nebude Lotyšsko ta pravá dovolená pro vás. Ovšem toužíte-li po klidu, absenci turistů, nekonečných lukách a krásách ne tak často navštěvovaného Baltského moře, rozhodně nebudete zklamáni.

Jak cestovat do Lotyšska?

Velkou výhodou je, že do Lotyšska můžete cestovat přímým letem z Prahy. V Rize jste následně za necelé dvě hodiny. Na výběr máte dokonce ze dvou leteckých společností – Ryanar nebo AirBaltic. Rozhodně doporučujeme využít pro hledání letenek servery nabízející výhodné ceny. Lze tak sehnat letenku na lince Praha-Riga i za méně než tisíc korun.

Na jaké počasí a podnebí se připravit?

Lotyšsko leží severněji než Česká republika, a navíc je omýváno mořem, proto je třeba mít na paměti, že místní teploty jsou po celý rok o něco nižší. Ovšem stále se nacházíme v mírném podnebném pásu. Na druhou stranu rozdíly teplot mezi létem a zimou nejsou tak extrémní jako v čistě kontinentálních oblastech Ruska či Ukrajiny. V letních měsících se teploty pohybují kolem 20-25 stupňů Celsia. Z toho vyplývá, že ideálním časem k návštěvě Lotyšska je období od května do září. Ovšem v zimě můžete navštívit pohádkově zasněženou Rigu, kde je mnoho možností k veřejnému bruslení.

Peníze a ceny

Od roku 2014 se v Lotyšsku platí eurem. Ceny jsou vcelku podobné našim, až na drobné nuance. Například pivo tu vyjde přibližně na 50 Kč, cigarety na 90 Kč. Zato ubytování a bydlení obecně je výrazně levnější než v našich končinách. Proto je Lotyšsko také vhodnou dovolenou pro ty, kteří za ni nechtějí utratit desetitisíce.

Čtěte také: Nádherné moře, vysoké zelené hory i pouště jako v Africe. To slibuje dovolená v Polsku

Důležité je ovšem zmínit, že v Lotyšsku nejsou zdaleka tak rozšířené platby kartou jako u nás. V obchodním domě samozřejmě zaplatíte bezkontaktně, avšak v restauracích většinou ne. Rovněž tu panuje všeobecná neochota vracet velké obnosy, proto se snažte mít peníze vždy co nejvíce přesně. A co se týče spropitného, je to stejné jako u nás – 10 % z celkového účtu.

Jídlo v Lotyšsku – co rozhodně ochutnat?

Oblíbené je tu vepřové a samozřejmě ryby. Ovšem Lotyši nezapomínají ani na vegetariány a vegany, protože podstatná část jejich kuchyně je tvořena zeleninou. Hodně vaří z lokálních surovin. Mezi oblíbená národní jídla patří bramborák (prakticky tak, jak ho známe od nás, hrachová kaše se slaninou, pirožky a také populární rasols – oblíbený salát míchaný s kousky sledě, bramborami, mletého vepřového, hrachu, mrkve, okurky a majonézou. Jedná se o plnohodnotné a velmi syté jídlo.

Jaká místa navštívit?

Riga
Hlavní město je bezesporu jedním z nejkrásnějších míst, které tu můžete vidět. Zatímco ve zdobném historickém centru se vrátíte do 15. století, kdy tehdejší hanzovní Riga zažívala svůj rozmach, v okolních ulicích a čtvrtích na vás dýchne směsice ruských, severských i západních vlivů zasazených do svébytného pobaltského prostředí. 

Zámek Rundale
Jedná se o slavné lotyšské barokní dílo nacházející se na jihu země. Pokud dostanete chuť prohlédnout si perlu lotyšského 18, století, budete muset cestovat z Rigy autobusem. Předlohou pro Rundale byl honosný Versailles, avšak Češi mu prý přezdívají lotyšský Karlštejn.

Vodopád Venta
A máme tu jednoho zástupce z řad přírodních krás. Vodopád na řece Venta leží přímo ve městě Kuldiga a je tak trochu rozporuplnou atrakcí. Se svými 270 metry šířky se totiž vyhřívá na prvním místě žebříčku nejširších vodopádů v Evropě. Je ale dost možné, že na první pohled si ho ani nevšimnete. Vysoký není ani 2 metry a připomíná spíš široký jez. Je však oblíbený mezi rybáři, po řece Venta migrují lososi.

Liepaja
Jedná se o malé přístavní město na jihozápadě Lotyšska s velmi melancholickou atmosférou. Na jedné straně tu můžete vidět nádherné promenády a na straně druhé zbourané ulice, které jen smutně vzpomínají na své doby slávy. Avšak tento přístav je oblíbený kvůli krásným písečným plážím a nekonečným hájům borovic.

Cestovatel a palubní průvodčí Miloslav – Lotyšsko bylo cestovatelským překvapením

„Do Lotyšska jsem zavítal v rámci služební cesty a bylo to mé vůbec první setkání s Pobaltskými republikami. A musím říct, že opravdu překvapivé – v tom nejlepším slova smyslu. Lotyšsko je země s nedotčenou přírodou. Za návštěvu rozhodně stojí celé množství národních parků i historické centrum Rigy. Dotek komunistické historie tu sice stále dýchá, ale obyvatelé jsou nesmírně vřelí a příjemní lidé. Všichni ovládají plynně angličtinu a jsou skutečně velcí vlastenci, pyšní na svůj národ. K tomu mají opravdu delikátní kuchyni a milují pivo úplně stejně jako my. Celková atmosféra mi připomínala Stockholm nebo Oslo, avšak Lotyšsko je cenově mnohem příznivější. Rozhodně se sem budu ještě vracet. Stojí to za to."

Lotyssko.jpg
Foto: Domácí cestovatelský archiv Miloslava Ch., se souhlasem Miloslava Ch. 

Čtěte také: 

Zdroj: Respondent redakce - palubní průvodčí Miloslav Chvojka, Cestujeme levněZájezdy - dovolená v Lotyšsku, Wikipedie

Reklama