Nic není jen černé, nebo jen bílé. To je stará a mnohokrát praxí ověřená pravda. Týká se to i vztahu k rodičům, zvlášť když jsou rozvedeni a vtaženi do zhoubného víru pomluv a polopravd. Jak to doopravdy bylo a je, často někteří zjišťují až ve své dospělosti. A někdy ani to ne…  

Osmadvacetiletá Mirka žila až do nedávné doby v domnění, že její otec je ten největší padouch pod Sluncem. Vlastně nikdy nějak zvlášť nepřemýšlela o tom, že by to mohlo být trochu jinak.

  • Otec ji opustil a nikdy o ni neměl zájem. Tak zněla krutá pravda.

Její matka ji v tom aspoň celých dvacet let pečlivě utvrzovala.

pomluva

Vyprávění o tom, jak naběhla kolegovi z práce a porodila mu tři děti, aby pak zjistila, jaký skutečně je, patřilo do jejího oblíbeného repertoáru. Svou roli ubohé oběti si vyloženě užívala a Mirku nikdy ani ve snu nenapadlo kontaktovat otce a znát také jeho názor.

Možná ani nebyl tehdy důvod. Matka se velmi brzy znova vdala a Mirka se celkem snadno sžila s novým tatínkem, který bral děti na hory a v podstatě zaplnil celé její dětství, tedy aspoň tu dobu, kterou ona si pamatovala.

Ve dvaceti se vdala za svého spolužáka. Otce na svatbu pozvat nesměla, resp. matka jí to sladce rozmluvila, protože by to prý nebylo fér vůči ní, neboť by si v jeho přítomnosti svatbu své dcery neužila.

  • A Mirka byla vždy poslušné dítě. Maminku zbožňovala. Vždyť byla tak křehká a zranitelná, zrazená svou životní láskou. Maminka si zasloužila, aby Mirka dělala vše, co jí ona řekla.

Podobně to zafungovalo i po narození dětí. Mirka s manželem žili v těsné blízko matky. A i když jim s dětmi nějak výrazně nepomáhala, byla tou šedou eminencí vzadu, s kterou se Mirka radí o těch nejzásadnějších věcech.

A matka jí řekla, že si otec taková vnoučata nezaslouží, že by jim opět jen ubližoval tak jako ubližoval kdysi jí. A tak roky plynuly a přišel den, kdy Mirka vlastně poprvé v životě opravdu potřebovala, aby jí její matka pomohla. Manžel byl dlouhodobě v nemocnici a ona se musela vrátit do práce na plný úvazek, aby nepřišla o své místo. Co ale s dětmi celý den?

  • Nemohla by babička na nějaký čas pohlídat? Nemohla. Mirka se dozvěděla, že její matka má svůj život a opravdu jej nehodlá zasvětit už dětem. Prý vychovala tři, i když je vlastně ani nechtěla a má už v této oblasti odpracováno.

Mirka byla zaskočena. Nejenže se dozvěděla novinu o své existenci, která ji dvakrát nepotěšila, ale ještě tu byl najednou úplně nový pohled na její zlatou maminku. Nejdřív zapochybovala sama o sobě. Asi toho chtěla po matce opravdu moc, nedomyslela, že by mohlo být pro ni tak zásadně náročné strávit pár týdnů s vnoučaty. Ale pak se jí stále začala vracet neodbytná myšlenka, že možná její matka není taková světice.

Ale svět je malý. A špatné zprávy se šíří rychle. A tak se Mirčin otec nějakým způsobem dozvěděl, jaké má její manžel problémy a ozval se sám s nabídkou, že pomůže. Další šok. Mirka nechtěla uvěřit, že tohle je ten člověk, který ji údajně zničil dětství. A když se ukázalo, že to s dětmi opravdu umí, a že když byla Mirka tak malá, že si to prostě nepamatovala, se o všechny tři sourozence v rámci možností staral, protože jejich matka měla vždy tak trochu jiné zájmy,  připadala si strašně podvedena.

Ale nebyl čas na mudrování. Celkem rychle se nová rodina rozfungovala a vše nabralo ten správný směr. A Mirka se postupně při bleskovém ranním a večerním předávání dětí po troškách dovídala, jak to tehdy bylo. Nutno říct, že si připadala jako ve snu. Její otec byl úplně jiný, než jak ho „znala“ z vyprávění. Dokonce na svou bývalou ženu nekydal ani žádný hnůj, i když by právem mohl. Jen věcně odpovídal na otázky, které mu Mirka kladla. A vše do sebe zapadalo.

Samozřejmě, rozvod je vždy bolestný pro všechny. A je tak trochu vždy dílem obou parterů, ale už se Mirka na to dívá jinak a vidí, že její manipulativní matka, která nesla své děti jako těžký úděl, mohla mít na rozpadu rodiny zásadně vetší podíl, i když se to v jejím podání zdálo přesně naopak. A za nitky tahala pak celých dalších dvacet let...

Ano, nikdy nic není jen černé, nebo jen bílé. Tohle vidění světa je nebezpečné pro všechny vztahy.  

Přečtěte si také:

Reklama