Milé čtenářky, ráda bych vám představila svého kamaráda Mirka, který, věřte tomu či ne, stihl za svůj dosavadní život navštívit všechny světové kontinenty a něco přes 80 zemí světa. O svou cestovatelskou vášen a zážitky, které při svých toulkách světem zažil, se s námi bude s železnou nepravidelností dělit... Než se tak stane, dovolte mi pro dnešek jeho počáteční krátké přestavení...

ffe

Kambodža - Angkor Wat

Milý cestovateli Mirku, copak nám na sebe na úvod prozradíš?
Jsem ekonom a cestovatel, respektive, jak rád říkám, jen batůžkář, protože cestovatel je přece jen o úroveň výše (to jsou typy, které mohou cestovat rok po Indii nebo jedou stopem do Číny). Batůžkáře ale zvládne téměř každý, jde jen o nacpání pár kil věcí na záda, ideálně se netahat asi se stanem, a na měsíc vyrazit. S dnešními cenami letenek taková cesta třeba po jihovýchodní Asii vyjde v pohodě do dvaceti tisíc korun (a ještě se doma ušetří za topení).

Dosti podrobné a praktické informace již přes jedno desetiletí zveřejňuje na svých osobních stránkách na adrese: www.miras.cz.

Co pro Tebe cestování znamená?
Hlavně naprosté osvobození od všednodenní rutiny. Dny doma utíkají hrozně rychle a vypaří se z hlavy pomalu hned následujícím ránem. A místo excelovských tabulek, e-mailů a tisíců běžných starostí je třeba řešit víceméně jen co a kde jíst a kde spát. Člověk krásně zvolní a může si užít každou minutu bez obav, kde zas něco pípne.

ssdsd

Nový Zéland

Jak často se vydáváš vstříc svým cestovním zážitkům?
Protože mě nikdy nechytila zima, už v dávných dobách jsem chtěl zmizet v zimě kamkoliv do teplých krajin. Šťastnou shodou náhod první cesta neskončila někde v rezortu s cestovkou v Tunisku, ale jen s letenkou v kapse do Rio de Janeira, která vše odstartovala. Zimní jedno až dvouměsíční cesty na vzdálené kontinenty se tak držím, plus k tomu přidávám jednu v jarních a podzimních měsících někde kolem Středozemí od Arménie po Maroko.

Kde všude jsi již byl, pamatuješ-li si to?
Právě díky webu, kde tohle rozmazávám až dost, je o tom přehled slušný. Nejvíc větších cest vedlo do jihovýchodní Asie, kde je cestování nejjednodušší (a nejlevnější), i když mé úplně první cesty vedly do Latinské Ameriky.

errere

Chile - Magalhaesův průliv


Které je Tvé nejoblíbenější místo? Která země ti nejvíce přirostla k srdci a proč?
Klasická otázka, na kterou neexistuje odpověď. Každá země je v něčem jedinečná. Preferuji nejvíc šutry dávných civilizací a poslední roky hlavně sílu přírody, takže se docela hluboko zarývají místa, kde hlavní roli hrají echt panoramata. A ty lze nalézt všude od Nového Zélandu přes Borneo, Julské Alpy po mimo víkendové Českosaské Švýcarsko.

Jaký máš plán pro tento rok?
Vzhledem k tomu, že hlavní cestu dělám vždycky v zimě, příletem začátkem dubna z Velikonočního ostrova mám již splněno. Teď je hlavní plán na další cestu do nemocnice na Vinohradech, kde mi mají konečně vyndat šrouby z nohy, které tam mám od dob uklouznutí na cestě po Sázavě. To mimochodem ukazuje, že nemá cenu se bát trajdat na konec světa, když se člověk většinou dokáže zmasakrovat i za humny....

sdfsfd

Velikonoční ostrov

Máš nějaké cestovatelské sny, které by sis rád splnil?
Snem je každá nová nepoznaná země, což si plním průběžně. K takovému cestovatelskému základu, abych vůbec byl oprávněn dávat nějaké cestovatelské rozhovory (smích), mi to vychází ještě tak minimálně na dvacítku velmi zajímavých a zásadních zemí.

fefefe

Chile - Torres del Paine

Mirku, děkuji Ti za úvodní rozhovor. Již příště se můžete, milé čtenářky, těšit na Mirasovy zážitky z Taiwanu.

Reklama