Ministryně školství Miroslava Kopicová nevidí důvod k odkladu státní maturity, jak navrhují ODS a ČSSD. Koncept nové maturity je dobře připravený a přinese zvýšení kvality vzdělávání, uvedla v pátek na stránkách ministerstva.

„Patříme mezi několik málo zemí Evropy, které státní maturitu nemají zavedenou. Věřím, že to Poslanecká sněmovna vezme v úvahu,“ uvedla. Připomněla, že na podzim čeká studenty celostátní maturitní generálka, která by měla ukázat, jak celý systém funguje. Podle ní je tedy zbrklé uvažovat právě teď o odkladu. Tvrdí, že stoupenci odkladu dobře vědí o tom, že současný stav s různou úrovní maturit není udržitelný.

Ministryně připomněla, že nynější vláda má státní maturitu ve svém programovém prohlášení.

Zákon o odkladu státní maturity o dva roky předložila tento týden ODS. Podle ní nejsou prý dobře připraveny. Odklad podpořila i ČSSD, protože se obává vzniku problémů ve školním roce 2009/2010, ve kterém se má státní maturita podle schváleného zákona konat poprvé. Navrhne proto sněmovně, aby se konala poprvé až ve školním roce 2011/2012. Odklad podle ČSSD umožní podrobněji seznámit studenty s hlavními aspekty nové maturity. Informovanost studentů je podle socialistů nedostatečná.

Proti státním maturitám se bouřili někteří studenti, na facebooku dokonce svolávají demonstraci. Kopicová se v pátek 19. června setká s delegací protestujících studentů. Plánuje také setkání se zástupci studentského fóra pro podporu státní maturity.