Zabavování sociálních dávek, jimiž od minulého týdne řeší chomutovská radnice pohledávky dlužníků, začnou prověřovat ministr pro lidská práva a národnostní menšiny Michael Kocáb spolu s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem.

Bouřlivý nesouhlas a nevoli vyvolaly exekuce také u úřadu ombudsmana či některých neziskových organizací.

Chomutovská radnice čelí obviněním těchto úřadů, že exekuční postup je nezákonný.

Magistrát v Chomutově se rozhodl tvrdě zakročit proti lidem, kteří pobírají sociální dávky, ale neplatí své dluhy vůči městu.

Exekutoři začali nedávno vybírat dlužné částky přímo v budově magistrátu, kam si dlužníci pro dávky chodí.

Terénní pracovníci se obávají, že tento krok přinese jen další zhoršení problému, zvýšení drobné kriminality a ještě větší nesnášenlivost mezi Romy a neromským obyvatelstvem.

Postup radnice a exekutorů chce prověřit ministr pro lidská práva Michael Kocáb i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

V případě, že se zjistí nějaké pochybení, čeká město kárná žaloba. Některá další města, mezi která patří třeba Litvínov, se přitom hlásí k úmyslu zavést stejný postup. Zatím ale vyčkávají, jak situace v Chomutově dopadne.

Zástupkyně veřejného ochránce práv Jitka Seitlová již dříve postup chomutovské radnice kritizovala a obvinila jej z nelegálnosti:

„Způsob, jaký byl zvolen, nám připadá nevhodný jednak z hlediska etického, humánního a za pravdu nám dávají i zákony a právo v České republice.“

Primátorka Chomutova Ivana Řápková (ODS) se ale proti kritice ohrazuje. Podle ní nemůže být o porušení zákona řeč. Dlužné částky, které město vymáhá, nejsou z nájemného.

„Tyto pokuty jsou za přestupky, krádeže, výtržnosti... A lidé, kteří pokuty dostali, se tak v podstatě městu vysmívají,“ odůvodnila postup Řápková s tím, že neplatiči spoléhají na nedotknutelnost sociálních dávek.

Chomutovská radnice eviduje asi 4 000 neplatičů, kteří sociální dávky pobírají.

Schvalujete odebírání dávek neplatičům? Jak by měla vláda problém vyřešit?

Reklama