Ministr kultury Václav Jehlička se rozhodl odvolat ředitele Národní knihovny Vlastimila Ježka. Jako o jeho nástupci uvažuje o současném řediteli Památníku národního písemnictví Pavlu Hazukovi.

Ministerstvo odvolání Ježka zatím oficiálně nepotvrdilo. Jehlička prý stále ještě čeká na výsledky právního rozboru průběhu soutěže na novou budovu knihovny. A právě ta by měla být důvodem Ježkova odvolání.

Pozice ředitele Národní knihovny Vlastimila Ježka byla nejistá už delší dobu. Naposledy ho za tahanice kolem vzniku nové budovy Národní knihovny kritizoval společně s ministrem Jehličkou i premiér Mirek Topolánek. Jehlička dal okolnosti soutěže o novou budovu knihovny posoudit právníkům.

Spory trvají přes rok
Nová budova by měla vyřešit problémy s místem pro uložení knih. Stavbu však brzdí problémy týkající se pozemků, financování i regulérnosti soutěže, z níž vzešel vítězně návrh Jana Kaplického.

Ministr kultury Václav Jehlička navíc prohlásil, že na budovu nejsou peníze, projekt byl nepřipraven a pozornost se musí nyní soustředit na revitalizaci Klementina, kde knihovna nyní sídlí. Pro vedení Národní knihovny ale zůstává stavba nové budovy prioritou.

Národní knihovna
Kaplického návrh vybrala mezinárodní porota začátkem března 2007. Hlasování bylo jednomyslné a proslulý architekt zvítězil mezi více než 400 projekty.

V říjnu se však okolo návrhu rozhořel spor. Postavili se proti němu pražští zastupitelé ODS. Navíc se projekt příliš nezamlouval ani prezidentovi Václavu Klausovi a jiným politikům a kulturním osobnostem.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže také začátkem srpna oznámil, že podle Evropské komise soutěž na novou budovu Národní knihovny byla v rozporu se zákonem a v návaznosti na tento názor zřejmě úřad doporučí knihovně, aby původní soutěž zrušila.

Tři a půlleté úsilí o novou Národní knihovnu tak definitivně skončilo!

Reklama