Nejen Romové, ale už i homosexuální registrovaní partneři našli zastánce v Michaelu Kocábovi. Ministr se chystá předložit návrh, který by umožnil registrovaným partnerům adoptovat děti.

Homosexuální páry, které vstoupí do registrovaného partnerství, se dnes musí smířit s tím, že si nebudou moci osvojit dítě. V Česku taková praxe funguje už tři roky, tedy od doby, kdy byl schválen zákon o registrovaném partnerství. „Trvající partnerství brání tomu, aby se některý z partnerů stal osvojitelem dítěte,“ píše se v zákoně, který posvětila ještě sněmovna minulého funkčního období. Zákon o registrovaném partnerství tak výslovně zakazuje, aby se stal kterýkoli z partnerů osvojitelem dítěte.

Jak je to ve světě?

Ve většině států východní a jihovýchodní Evropy neexistuje ani registrované partnerství. Naproti tomu v Belgii, Dánsku, Nizozemsku, Norsku, Švédsku, Španělsku i Velké Británii je právně povolena i společná adopce dítěte. V Německu, jehož právní úprava je té české asi nejbližší, je již umožněno osvojení dítěte jedním z registrovaných partnerů se souhlasem druhého. V současné době se intenzivně diskutuje o návrhu tamní ministryně spravedlnosti na povolení společné adopce dítěte registrovanými partnery. A u nás se k tomu začíná schylovat.

Povolili byste adopci dítěte pro homosexuály?

Reklama