Nový ministr
pro lidská práva a národnostní menšiny Michael Kocáb ve své funkci rozhodně nelení. Na dnešním zasedání vlády chce požádat ministra vnitra Ivana Langra o přezkoumání případu mladého Vietnamce, jenž má být vyhoštěn z České republiky. Ten již deset dní drží protestní hladovku.

 

Le Kim Thanh v Česku pracoval bez povolení od úřadů, členové řady neziskových organizací však vidí vinu na straně zaměstnavatele. Šestadvacetiletý Vietnamec přijel vloni do Česka a nastoupil na domluvené místo, které však brzy opustil a našel si novou práci. Nový zaměstnavatel požádal o pracovní povolení, to ale nabylo platnosti až za tři týdny po jeho nástupu na danou pracovní pozici. Cizinecká policie rozhodla o vyhoštění, přestože mladík má v Česku práci zajištěnou a zaměstnavatel o něj stále stojí.

Ministr Kocáb považuje tento postup za neúměrný. „Společenská nebezpečnost deliktu, kterého se se pan Le Kim Thanh dopustil, se nezdá být tak závažná, aby odůvodnila vydání rozhodnutí o vyhoštění,“ tvrdí. „Vietnam tvrdě pronásleduje neúspěšné gastarbeitry, kteří jsou vyhoštěni. Pronásledování by se dotklo i jeho rodiny,“ dodal Kocábův tajemník Petr Koubek.

Přístup policie již kritizovala i Strana zelených. Prohlášení, pod které se podepsala řada organizací (Multikulturní centrum Praha, Česko-vietnamská společnost a Svaz vietnamských podnikatelů), tvrdí, že vyhoštění migranta je nepřiměřeně tvrdé a odporuje zákonu. Cizinecká policie si však stojí za svým.

Souhlasíte s rozhodnutím policie, nebo je podle vás nepřiměřené?

Reklama