Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb se patrně zalekl svého zamítavého postoje k nabídce chomutovských, aby v rámci sebevzdělání strávil několik dnů v domě s nepřizpůsobivými občany. Své původní odmítnutí nabídky přehodnotil a jde do toho.

„Nejdříve jsem řekl ne, ale později jsem změnil názor, když jsem viděl, že by na tom lidem záleželo,“ pravil pan Kocáb.

Řekl jsem si dobře, já se tam tedy vypravím, ale musím najít nějakou možnost. Podívám se do kalendáře, uvidím, kdy by to bylo možné, a domluvím se na podmínkách, aby během doby, kdy bych tam byl, mohl dál pokračovat v práci. To je celé,“ vysvětlil ministr. Jenom technická otázka, jak a kdy,“ dodal.

Odnímání dávek pokládá ministr díl za nezákonné

Kocáb ve čtvrtek zopakoval, že odnímání peněz dlužníkům v Chomutově přímo při výplatě sociálních dávek je nezákonné.

Vyzval starostku Řápkovou, aby, když volá po dodržování zákona, sama jeho literu ctila. Kocáb vychází z analýzy ombudsmana Otakara Motejla.

Není pochyb o tom, že dávky pomoci v hmotné nouzi exekuci nepodléhají. Na tom nic nemění ani skutečnost, že po okamžiku výplaty dávek dochází k jejich zabavení takzvaným prodejem movitých věcí, za které se považují i hotové peníze. Pokud totiž není pochyb o tom, že takové peníze pocházejí z dávek, ochrana dávek trvá,“ stojí ve stanovisku ombudsmana, které Kocáb rozdal novinářům. 

Město však kritiku odmítá, za zákonný označili postup Chomutova i někteří právníci.

Dobře děláte, pane ministře, že do toho jdete
Není nad to, než zaujmu nějaké stanovisko, napřed objektivně posoudit, proč k té které situaci došlo. Ono se od stolu dobře rozhoduje. Rozhodné lépe než z terénu. Blíže realitě je ale rozhodování z terénu.
Když budete „in“, váš pohled se rozšíří o autentický pocit, kterého byste byl patrně prost. Přejeme pevné nervy, stálé zdraví, čistou rohožku a klidný spánek na Vaší misi.

Nejdete do toho totiž pro práva nepřizpůsobivých, ale předně pro práva těch, kteří na ně doplácí.

Reklama