Zní to až neskutečně! Padesát jedna ze stovky cytologických laboratoří nedávalo svým pacientkám jistotu, že výsledky testů v jejich laboratořích vypovídají o skutečnosti. Zjistil to před několika měsíci audit ministerstva zdravotnictví.

Potvrdilo se podezření na velké procento chybovosti, gynekologové se nemohli spoléhat na výsledky, které o své pacientce dostali. Nedá se ani odhadnout, kolik diagnóz tak bylo nesprávných.

„Laboratoře nebyly nijak kontrolovány a vyskytly se mezi nimi takové, které nevyhovovaly současným požadavkům,“ vysvětlil předseda České gynekologické společnosti Vladimír Dvořák pro server deník MF DNES, který o skandálním výsledku auditu informoval.

Od ledna proto ministerstvo vyvěsilo seznam prověřených pracovišť na svém webu http://www.mzd.cz. Kvalitu jejich práce posuzuje Institut biostatistiky a analýz brněnské Masarykovy univerzity. „Za měsíc dostaneme z laboratoří první čtvrtletní výsledky. Je to vůbec poprvé, co taková data bude Česká republika mít. Významnější hodnocení však budeme moci udělat až v lednu 2010,“ řekl pro iDNES zdejší ředitel Ladislav Dušek.

Například rakovina děložního čípku, kterou testy v cytologických laboratořích mohou odhalit, je v Česku vážný problém. Každý rok jí onemocní tisíc žen, každých dvacet hodin jedna žena umírá.

Co si o skandálu myslíte?