Nedostatek komunikace je jedním z častých problémů, na kterém vztahy troskotají. I přesto, že se před svatbou vznášíte na romantickém obláčku, měli byste si udělat čas na prodiskutování základních věcí. Jinak hrozí, že po svatbě dost nepříjemně vystřízlivíte a rozvodové papíry budou na stole dřív, než se nadějete. Následující rady, o čem mluvit, vycházejí mimo jiné ze zkušeností rozvodového právníka Petera Van Aulena.

mer.jpg
Foto: Shutterstock

Peníze
Peníze nejsou zrovna populárním tématem a s romantikou mají pramálo společného, přesto jsou nesmírně důležité a je potřeba je před svatbou řešit. Měli byste se vzájemně seznámit s vaší finanční situací a rozmyslet si, jestli si kromě vlastních účtů zřídíte i společný, kdo bude co platit apod. Je vhodné přiznat partnerovi veškerý majetek a nic netajit. Kdyby vám později přišel na nějaký tajný účet, mohl by to považovat za zradu. Prodiskutujte také možnosti spoření i investování, abyste se společně podíleli na tvorbě finanční rezervy domácnosti.

Děti
To, zda chcete děti a případně kolik, je také zásadním tématem. Pokud třeba vy děti chcete, ale partner je zásadně odmítá, neodkládejte toto téma na neurčito s tím, že se vám ho po nějaké době určitě podaří přesvědčit. Riskujete velké zklamání.

Nastat může také situace, se kterou má zkušenost pětatřicetiletá Eva. „Partner je o dvacet let starší než já, a když jsme se před osmi lety brali, jasně mi řekl, že žádné další dítě už nechce. Já byla bezdětná a on měl dvě z předchozího manželství. Ptal se, jestli s tím dokážu žít, nebo jestli se rozejdeme. Řekla jsem mu, že dokážu, ale v duchu jsem si myslela, že ho určitě přesvědčím. Nakonec se mi to povedlo. Řekl, že teda dítě mít budeme, ale veškerá péče bude na mně. Myslela jsem si, že jen tak straší, ale nebylo to tak, skutečně se o dceru starám jen já. Ne, že by ji neměl rád, ale nevozí ji na kroužky a nic neřeší. Měla jsem s tím počítat, ale dost nepříjemně mě to překvapilo,“ popisuje Eva.

Pokud oba děti chcete, není od věci probrat i situaci, kdy by se vám početí přirozeně nedařilo. Co jste ochotní podstoupit? Jste oba pro umělé oplodnění? A přicházela by v úvahu i adopce?

Lehce si můžete dopředu pohovořit i o způsobech výchovy, které pravděpodobně budete preferovat. Vyhnete se tak nebo alespoň minimalizujete situace, kdy dítěti něco zakážete a otec mu to povolí. Z toho potom pramení řada hádek.

Předchozí milostný život
Proberte i minulé vztahy, bývalé partnery apod., abyste se ujistili, že vám ve skříni nezůstali žádní kostlivci. O minulých láskách se sice ne moc dobře poslouchá, ale je lepší tuto náplast strhnout dříve než později.

Volný čas
O trávení volného času může mít každý z partnerů rozdílné představy, a proto je dobré je prodiskutovat a nejlépe dojít k nějakému kompromisu. Najít balanc mezi trávením času spolu a s přáteli apod.

Starost o domácnost
Nevyhýbejte se ani rozhovorům o běžném chodu domácnosti, zvlášť pokud se k sobě plánujete nastěhovat až po svatbě. Klidně vám může vyhovovat starý zažitý model, že žena dělá denní úkony a muž se zapojí, když je potřeba něco opravit. Pokud vám ovšem nevyhovuje a partner k němu má třeba sklony, řekněte mu to. Jakmile se totiž začnete o všechno starat hned od začátku, druhá polovička si na to velmi rychle zvykne. A potom je těžké měnit zaběhnuté pořádky.

Bydlení
Městský a venkovský typ – tyto dva lidé se jen obtížně sžívají. Možná, že oba momentálně bydlíte ve městě, ale důležité je, co si přejete výhledově. Pokud chcete mít například blízko k přírodě, ale partner si nedovede představit, že to bude mít daleko do oblíbených barů a za kamarády, mohl by to být vážný problém.

merr.jpg
Foto: Shutterstock

Plány, sny
Seznamte se vzájemně i se svými plány a sny. Kde se vidíte za deset, dvacet nebo třicet let? Pokud každý v úplně jiné situaci, je dobré svatbu ještě důkladně promyslet. Zamilovanost a láska totiž pro spokojený život mnohdy nestačí.

Zdroje: New Jersey Divorce Lawyer Blog, autorka článku, Oprah Daily

Čtěte také:

Reklama