Existují lidé, kteří by kartářku, případně jiného věštce, nikdy nenavštívili. Obvykle proto, že ke své budoucnosti mají respekt a podvědomě se obávají toho, co by se mohli dozvědět. Do podobné skupiny ovšem patří i ti, kteří se na věštění dívají skrz prsty, protože nic z toho se neslučuje s jejich racionalitou. Úplně jinou kapitolu naopak tvoří jedinci, které věštby přitahují. Láká je možnost získat odpovědi na otázky, co je trápí. Nahlédnout pod poličku osudu a mít možnost některé situace lépe pochopit, případně ovlivnit na základě informací, které dostanou.

Technik předpovídání budoucnosti je nespočet. Od těch docela tradičních (karty, hvězdy, čísla, runy), přes čínský I-ťing, snovou symboliku, až po čtení z kávové sedliny, křišťálové koule nebo ohně. Pojďme si některé ze způsobů věštění představit podrobněji i s návodem, jak vyzkoušet vlastní věštbu.

Věštění z kávové sedliny


t1.jpg
Foto: Shutterstock

Čtení z kávové sedliny, stejně jako všechny ostatní věštecké metody, není logické. Své nezastupitelné místo tu naopak mají kreativita, obrazotvornost, intuice a vizualizace. Důležitou roli však hraje také samotný přístup k věštbě – budete-li ji brát jako hru, u hry i zůstane. Za zkoušku to sice stojí, nicméně relevantní odpověď nezískáte tím, že si z celé „akce“ budete dělat legraci.

Jak na to:

 1. Už při napouštění vody do konvice mějte jasno, nač a proč se chcete zeptat, a také, zda jste skutečně připraveni znát odpověď. Vyberte hrneček raději větší, nahoře klidně i mírně rozšířený. Lépe pak identifikujete obrazce, které po vypití kávy vzniknou. Barva uvnitř je nejlepší bílá, hezky kontrastní, evokující malířské plátno. Připravte si také podšálek; nutně nemusí k hrnečku pasovat.
 2. Do šálku si uvařte klasického „českého turka“ a usaďte se v klidném prostředí. Nápoj zpočátku můžete jemně promíchat, následně beze spěchu a po malých doušcích vypít. Během celého procesu myslete na svou otázku, nikoli však urputně. Ponechte myšlenkám lehkost a svobodu. Kávu nevypijte úplně všechnu; na dně ponechte pár kapek pro budoucí obrazce. Jemně šálkem párkrát otočte směrem, který si sami intuitivně zvolíte, a následně jej překlopte dnem vzhůru na připravený talířek.
 3. Hrneček ponechte pár minut stát, aby v klidu stekly zbývající kapky po stěně šálku až na talířek a sedlina měla šanci trochu oschnout. Následně šálek opatrně otočte do původní polohy (na podšálek už zpátky nepokládejte) a začněte se zkoumáním. Nejprve hledejte obrazce, symboly, kresby uvnitř samotného hrnečku, následně můžete výsledek doplnit ještě kresbou na podšálku.
 4. Řeč symbolů je různá, pro každého jiná, proto lze jen těžko zobecňovat, co který obrazec znamená.  Nechte průchod fantazii, uberte rozumu, nalaďte se intuitivně a dejte na první dobrou. Co vás bezprostředně po nalezení obrázku napadne, bývá obvykle správná odpověď.

Mohl by vás zaujmout také článek Jednička chce být dominantní, trojka miluje adrenalin, sedmička tantru: Sexualita podle životního čísla

Věštění z čajových lístků

tea2.jpg
Foto: Shutterstock

Čtení z čajových lístků je obdobné, jako věštění z kávové sedliny. Upřednostňujete-li tedy čaj před kávou, bude vám bližší právě tato metoda. Stejně jakou u předchozí techniky, i tady je zásadní samotná myšlenka, se kterou k věštbě přistupujete, podobně jako schopnost „vypnout mozek“ a soustředit se především na pocity a intuitivní myšlení.

Jak na to:

 1. Základní ingredienci, tedy čaj, zvolte sypaný a raději kvalitnější, s dostatečným množstvím větších lístků. 
 2. Hrneček volte podobně jako u kávy, raději širší, ideálně i lehce nahoře rozšířený. Optimální jsou hladké bílé stěny, na kterých snadněji rozeznáte utvořené obrazce. K hrnečku si připravte talířek, ten překryjte ubrouskem.
 3. Potřebné množství čaje zalijte horkou vodou a nechte odstát tak dlouho, dokud čaj trochu nevychladne. Doporučuje se setrvat spolu s čajem a myšlenkami na záležitost, která vás k věštění přiměla. Poté po malých doušcích nápoj vypijte a na dne ponechte opět pár kapek. Následně hrnečkem jemně otáčejte, volba ruky i množství otáček je jen na vás, pracujte intuitivně a tak, aby se po stěnách hrnečku lístky hezky rozprostřely.
 4. Hrneček otočte dnem vzhůru na talířek s ubrouskem (ten nasaje přebytečnou tekutinu) a nechte chvíli stát. Poté opatrně vraťte hrneček do správné polohy a začněte hledat obrazce. Uvádí se, že čím blíž jsou lístky k okraji šálku, tím dříve se událost stane. Nehledejte ovšem jednotlivě, odděleně, vždy se snažte nahlížet na výsledný obraz komplexně jako na celek, kdy jedno zapadá do druhého.

Věštění z ohně a dýmu

tea3.jpg
Foto: Shutterstock

Tato metoda patří k vůbec nejstarším. Ani tady však nehledejte zbytečné složitosti, protože právě v jednoduchosti je krása. Důležitou roli opět hraje vaše samotné nastavení, otevřenost a také připravenost uvidět odpověď na otázku, co vás zajímá. Technik věštění je víc. Hledat odpovědi lze jak v samotných plamenech, tak v dýmu. Oboje nabízí šanci uvidět komplexní věštbu.

Jak na to:

 1. Ideální pro tuto metodou věštění je oheň rozdělaný na venkovním prostranství, na zahradě nebo dvoře vašeho domu. Dobrou službu však udělá i domácí krb.
 2. Rozdělejte oheň a myslete při tom na záležitost, které se má odpověď týkat. Všímejte si barvy a stylu hoření plamenů, stejně jako způsobu, jakým oheň vzplanul. Pokud nechce chytnout nebo opakovaně pohasíná, nechte věštění na jindy. Zdá se, že není ten správný čas na otázky.
 3. Pro věštění z dýmu je vhodné přidat do ohně bylinky, doporučuje se šalvěj nebo levandule. Díky čerstvým bylinkám snadněji rozpoznáte případné obrazce, dým bude hustší a tvary jasnější. Sledujte přelívající se dýmová oblaka, aniž byste zapojovali mozek. Nechte volně plynout myšlenky, mezi kterými naleznete i odpovědi.
 4. Stejným způsobem lze číst i z plamenů, které po chvíli vytvoří obrazce s odpovědí na vaši otázku. Zásadní roli opět hraje vaše schopnost vizualizace a otevřenost intuitivnímu myšlení.
   
Reklama