Je s podivem, že i v našich podmínkách lze pěstovat tak exotické ovoce, jako je kiwi. Pokud si od zkušeného pěstitele pořídíte rostlinku minikiwi, můžete se zhruba od září radovat z obrovské úrody výborných plodů. Jedna rostlina urodí někdy až 15 kg těchto plodů.
Rostlina minikiwi se pěstuje podobně jako vinná réva, opadaná v zimních měsících tak dokonce i vypadá. Lze je nechat pnout na drátech, starých zdech, plotech... s patřičným řezem, který ale vyžaduje zkušenosti, lze minikiwi i tvarovat, například do tvaru stromků. Větší úrodu ovšem poskytuje při pnoucím pěstování. Listy minikiwi jsou tvrdé a pevné a škůdci je téměř nenapadají.
Množení
Množit lze třemi způsoby:
1. Množení dužnatými jarními stonky
Nejjednodušší způsob, stonky nalámeme z keře tak, aby měly zhruba 4 listy 10 cm dlouhé a ulomíme jim špičku. Tyto řízky jsou však velmi náchylné k vadnutí, proto musíme postupovat bez zbytečných průtahů. Ihned je po namáčení v růstovém stimulátoru nasadíme do připravených kelímků se substrátem, pomlžíme a prolijeme. Udržujeme je spíše v chladnu a stínu, ideálních je zhruba 20 stupňů. Raději nepřikrýváme, protože by řízky mohly uhnít, pouze dvakrát denně pomlžíme. Po třech týdnech je 70% řízků zakořeněných. Vrcholek můžeme později uštípnout, abychom podpořili větvení rostliny.
2. Množení polovyzrálými letnímy výhony
Tyto řízky jsou z delších letních šlahounů, řežeme je delší - asi 20 cm. Zbavíme je spodních listů a zasadíme. Opět postupujeme stejně jako u jarních řízků. Za tři týdny je minikiwi připraveno k přesazení do květináče, zhruba 10 cm v průměru. Zemina na přesazení by měla být kyprá a výživná, neboť z kelímků se bude kiwi přesazovat až následující jaro.
3. Množení vyzrálými dřevnatými výhony
4. Množení ve vodě
Zakořenění ve vodě je také možné, trvá však velmi dlouho, zhruba 2 měsíce. Koření podobným způsobem jako ibišek, čili se nejprve utvoří bílé „pukance“ a poté kořínky. Je zapotřebí větvičky minikiwi mít v tmavé nádobě, aby se minimalizoval vznik řas.
Stanoviště pro minikiwi
Minikiwi má rádo slunečné stanoviště, půda by měla být mírně kyselá, čemuž pomůžeme přídavkem rašeliny při výsadbě.
Upozornění: Kočky prý rády vyhrabávají kořeny, které pro ně obsahují velmi přitažlivou látku. V Holandsku dokonce varují zákazníky před tímto kočičím postrachem štítkem na každé sazenici. Kiwi lze ochránit například položeným pletivem.
Rostlinu tvarujeme podle růstu na pletivo, dráty, ploty, zdi, záleží na naší fantazii. V květnu kvete bílými kvítky, které lehce voní po jasmínu.
Koncem června a začátkem července je vhodné nově vzrostlé větvičky zkrátit na 5-6 oček, jelikož na nich se příštím rokem rodí ovoce. Kiwi neřežte na jaře, hodně roní mízu a rostlinku to poškozuje.
S hnojením si nemusíte téměř lámat hlavu. Minikiwi roste všude, kde není příliš vápenitá půda, nepotřebuje zkraje růstu zvláštní hnojení. Hnojení hnojivy na azalky se projevuje na vzrůstu i plodnosti rostliny. Pokud jsou ale vysazeny do kompostní, na živiny bohaté zeminy, v prvním roce hnojivo nepotřebují.
Potřeba vláhy také není velká. Mladé sazenice musí mít stále vlhký kořenový bal, starší rostliny se díky jejich dlouhým svislým kořenům nemusí zalévat.
Sklizeň
Drobnoplodé kiwi (odrůdy actinida, kolomikta, arguta)
Maloplodé kiwi odrůdy chinesis mini samčí rostlinu nepotřebují, plody jsou velikosti švestky a též se sklízejí tvrdé a docházejí doma asi za měsíc.
Drobnoplodé Aktinidie arguty (jsou jen drobnoplodé) mají oboupohlavní květy, rodí sice bez samce, ale méně než se samečkem.
Velkoplodé kiwi (odrůda chinenis)
Toto kiwi je známé z našich obchodů, a to dozraje jen za výjimečně vhodných podmínek. Jinak ale spolehlivě dozrává po otrhání tvrdých plodů a uložení na teplém místě asi za měsíc.
Velkoplodé kiwi je dvoudomé a potřebuje samčí rostlinu.
Odrůdy Aktinidie chinensis (drobnoplodé i velkoplodé) jsou vyvinuty jak jednodomé, tedy rostliny, na kterých kvetou samčí i samičí květy, tak dvoudomé, kde sameček je nutný.
Pokud máte o minikiwi vážný zájem, navštivte www.kiwiland.cz, pan Hejduk z Prahy, známý svými příspěvky v Receptáři dobrých nápadů na TV Prima, vypěstuje na keři v Praze i 50 kg ovoce, a rád to každý podzim zájemcům předvede a dá ochutnat ovoce.
Foto a odborné informace: www.kiwiland.cz
Nový komentář
Komentáře
Četl jsem, že existuje až deset důvodů, proč jíst kiwi pravidelně
pepák: vím, vím, Nevadí nám, že dojde až v bedýnce. Strýc ho pěstuje a
.
Ale neříkám, že si třeba i tohle malé nepořídíme.
My pěstujeme kiwi klasické.
Letos nám po 4 letech konečně kvetlo.
Na plody si ale počkáme ještě rok.
Kez bychom meli takove podminky na jejich pestovani - bohuzel, u nas jdou spise brambory...
Tak to bych klidně zkusila pěstovat - teda pokud mi to vydrží a "neumře"...
ještě jsem ho v obchodě nazhlídla
Minikiwi máme v zahradě už několik let, plody jsou podobné angreštu, zralé padají na zem a jsou výborné. Je však nutné mít samčí rostlinu - nejlépe jednu samčí mezi dvě samičí. Samčí rostlina má krásné zeleno - růžovo - bílé lístky.
Minikiwi - to slyším poprvé!
Minikiwi vůbec neznám, to by mě zajímalo jakou má tu slupku.
taky rozpůlím a lžičkou....nejsem pak od šťávy upatlaná
loupu - nožíkem
taky loupu když je tvrdší,jinak pěkně lžičkou
já taky nejradši lžičkou
Já kiwi rozpůlím a vydloubávám lžičkou
já kiwi taky loupu
nejsem žádný zahradník
no u nás na balkoně řádí vlaštovky, to by ta úroda asi vypadala!!!!Raději počkám, čím mě zazásobí obchody
jéé, to já bych taky chtěla, ale jedině na balkoně, zahrádku bohužel nemám
já zahrádku mám, já chci kiwi...