shutterstock-1767011534.jpgFoto: Shutterstock

V dětství spousta holčiček miluje panenky a všechno s nimi spojené. Patří k nim i domeček, do kterého je potřeba vyříznout malý koberec a koupit nábytek. Z dětského snu se často stává koníček, který holčičky realizují s pomocí svých tatínků. Chlapečci zase po víkendech z lepenky vyrábí malé garáže pro svá autíčka, ve kterých najdeme titěrné volanty. Někdy to bývá naopak a holčičky spíše inklinují k autíčkům a chlapci k panenkám. Ať či tak, dětství je plné miniatur.

Mini historie

Historie miniatur je dlouhá a zajímavá. Třeba drobné panenky nebyly původně zamýšlené jako hračky, dokonce nebyly ani pro děti. V 17. století byla výstavba dokonalých kopií reálných domů a jejich zařizovaní koníčkem bohatých dospělých žen. Ty je zařizovaly drahým nábytkem i miniaturním uměním. Nikdo jiný se jich nesměl ani dotknout. Později se miniatury začaly používat jako výukové pomůcky pro holčičky, které na malé kuchyňce měly pochopit princip vaření nebo jak se starat o dům. Teprve když se dívky pravděpodobně vzbouřily a začaly se bavit, myšlenka miniaturního příbytku se stala předmětem hry.

shutterstock-1728453649.jpgFoto: Shutterstock

Dnes se za naší láskou k miniaturám schovává jisté psychologické hledisko. Je jedno jestli jde o umělce, který vytváří fantastické nové světy v mini provedení, nebo o babičku, která si vystavuje mini hmoždíře do vitrínky. Je to stejné jako v počítačové hře The Sims. Kromě toho, že obdivujeme zpracování jednotlivých předmětů, líbí se nám představa, že vytváříme a ovládáme paralelní svět. Je jedno jestli jde o drobné postýlky, konvice o velikosti nehtu či miniaturní bramborové knedlíky. I když ve námi vytvořeném mini světě nikdo nebude reálně žít, pořád je tady ta představa, že něco ovládáme.

Miniatury na internetu

Jako všechno, tak i miniatury se přesunuly na sociální sítě. Dnes je tedy kromě sbírání můžeme obdivovat na Instagramu. Mezi nejúspěšnější profily patří rozhodně Tinykitchentm, který sledujícím nabízí pravidelnou dávku vaření mini jídel v mini kuchyňce. Pestřejší výběr najdete na účtu Dailymini, kde se můžete rozplývat nad mini kabelkami po mini rouškami. Jen pozor! Miniatury jsou návykové!

Čtěte také:

Reklama