Většina minerálních vod obsahuje minerální látky, jako je vápník, hořčík a draslík, které jsou nezbytné pro zdraví kostí, svalů i srdce. Tyto minerály pomáhají také regulovat rovnováhu tekutin v těle. Kromě základních minerálních látek mohou minerálky obsahovat i stopové prvky, například zinek, měď, fluor nebo jód, které posilují imunitní systém a celkově zlepšují zdraví. Některé minerální vody jsou přirozeně zásadité, ty zase pomáhají vyrovnat hladinu pH v těle a snížit kyselost, což může být prospěšné při zažívacích potížích.

646e038f756aeobrazek.jpg

Výjimečnost minerálek
Přírodní minerální vody musí mít prokazatelný fyziologický účinek – musí obsahovat alespoň jeden prvek s blahodárným působením na lidský organizmus. Proto nabízí lidskému tělu víc než obyčejná voda. Minerálka z domácího kohoutku nikdy nepoteče.

Přednosti přírodních minerálních vod:

  • pochází z jasně určených chráněných a nekontaminovaných podzemních zdrojů,
  • podmínkou pro jejich povolení je stabilní složení, které se pravidelně kontroluje,
  • od zdroje až po hotový výrobek mají původní bakteriologickou čistotu bez chemických úprav a dezinfekcí,
  • jsou potravinou a vztahuje se na ně potravinové právo, stejně jako na jejich výrobu, značení a kontrolu,
  • podléhají přísnějším limitům, například pro obsah dusitanů a organických látek, a z těchto limitů není možné udělit výjimku,
  • přirozenou součástí minerálních vod jsou látky prospěšné pro lidský organizmus,
  • stálé složení stejně jako původ vody se uvádí na etiketě výrobku, takže přesně víme, co pijeme,
  • výrobce garantuje kvalitu po celou dobu minimální trvanlivosti,
  • můžeme si vybrat z různých druhů a značek podle své chuti, zdravotního stavu a věku,
  • výrobek můžeme mít kdekoliv a kdykoliv po ruce k zajištění pitného režimu.

Původní přírodní složení
Minerálky jsou bezesporu tím nejkvalitnějším a nejčistším nápojem, který si můžeme dopřát. Do jejich přirozeného složení není nijak zasahováno, nesmí se používat chemické úpravy, nedezinfikují se. Jejich složení zůstává stejné od hlubinného pramene až ke spotřebiteli. Představují v podstatě biokvalitu v pitném režimu.

Prameny minerálních vod se většinou nacházejí v chráněných oblastech, kde v hloubce stovek metrů příroda po staletí minerální vodu tvoří a dokonale opatruje. Z povrchu země voda prostupuje vrstvou hornin a sama příroda ji postupně obohacuje o minerály a CO2, filtruje ji a chrání před vlivy vnějšího prostředí. Vznikají tak přírodní minerálky nejvyšší čistoty a kvality, přičemž každá je jedinečná svým složením a chutí. Česká republika je bohatstvím a rozmanitostí minerálních vod skutečně unikátní.

646e03d642ee7blobid0.jpg

Různá mineralizace, různé použití
Přírodní minerálky jsou výhodnou a odborníky doporučovanou součástí každodenního pitného režimu. Doplňují tělu důležité minerální látky v dobře dostupné formě, díky které je tělo dokáže náležitě vstřebat a využít. Každý si může vybrat podle svých potřeb a chuti.

Pro běžné každodenní pití se hodí slabě a středně mineralizované vody s obsahem rozpuštěných pevných látek do 1000 mg/l, které se mohou pít bez omezení a nemusí se střídat, obavy z „přemineralizování“ jsou zbytečné. Silně mineralizované vody jsou zase vhodné v letním období, při sportu nebo těžké práci, kdy tělo ztrácí pocením spolu s tekutinami i minerální látky. Zvláštní kategorii pak tvoří léčivé minerální vody, které mívají velmi silnou mineralizaci a jejich konzumaci je vhodné konzultovat s lékařem.
 646e00e2c90ffobrazek.jpg