Vždycky jsme strašně toužila cestova a poznávat nová místa, ale můj bývalý cestoval leda tak prstem po mapě. Když jsem se rozváděla, nabírala jsem doslova a do písmene druhý dech...

Přes internet jsem na jednom diskusním serveru potkala Petra. Pár měsíců jsme si psali tak obecně - jak jde život, jaký máme den. On řešil svoje problémy, já také svoje a vzájemně jsme si nabízeli pohled z druhé strany. Jak jsme svoje problémy postupně řešili, vyprávěli jsme si také o svých snech a přáních a zjistili jsme, že oba rádi poznáváme nová města a místa - jen nemáme ty správné "parťáky".

Povídala jsem si se svou nejlepší kamarádkou, že bych moc ráda někam jela - ona že jedině do Paříže, že jiné město ji neláká... Jenže já jak byla v té porozvodové euforii, chytla jsem se té myšlenky jako klíště a napsala jsem Petrovi - co takhle víkend ve třech v Paříži? Nejdřív se asi hodinu smál, pak oťukával, jestli to myslím opravdu vážně, ale touha něco vidět a prožít byla silnější než veškerá opatrnost. Protože na rozdíl od něj já se domluvím jen svou mateřštinou nebo mezinárodní řečí "rukama-nohama", která se ale obtížně převádí do písemného projevu, úkol zajistit v Paříži ubytování a půjčení auta si vzal na starosti Petr. Já zajistila letenky a o prodlouženém zářijovém víkendu jsme s kamarádkou vyrazily směr Ruzyňské letiště.

Ještě v letadle mě kamarádka proklínala, že se ode mě nechala k takové akci ukecat - bez znalosti jazyka letět do cizí země a spoléhat, že všechno zařídí člověk, kterého jsem osobně ani neviděla a znám ho jen z internetu, že budu mít její děti na svědomí (končila právě druhou mateřskou dovolenou a tenhle výlet pro ni byl tak trochu "vyčištěním si hlavy", děti nechala doma tatínkovi, který velkoryse slíbil, že na ty 4 dny se o ně sám postará)... Uznávám, byl to šílený nápad.

Pařížské letiště bylo obrovské. Po přistání jsem vytáhla mobil a už tam na mě čekala SMS, že Petr přistál chvilku před námi a čeká nás před východem E3. Dost se nám s kamarádkou ulevilo, protože přiznávám, že její představy, jak zůstáváme trčet někde na letišti v Paříži, protože se na nás "milej anglán" vybodnul, mě začaly trochu strašit v hlavě.

Co říct víc... v Paříži se potkali tři lidé, kteří si od první chvíle skvěle rozuměli, Petr byl jako náš starší brácha. Neměli jsme problém se domuvit na čemkoliv - Petr toužil vidět Eiffelovku a Vítězný oblouk, kamarádka Verssailes, já Louvre... Zvládli jsme to všechno a opravdu skvěle jsme si ty dny užili. Viděli jsme co se dalo, dokonce jsme podle mapy našli i Moulen Rouge :-) , dali jsme si kávičku pod Eiffelkou, prošli se po Montmartru...

I ubytování bylo skvělé, měli jsme příjemné pokojíky v malém penzionu na okraji Paříže, kde byl opravdu báječný a milý personál. Petr domlouval vše anglicky a recepční byl milý mladý kluk, který se opravdu maximálně snažil nám všechno vysvětit, ukazovala nám v mapě kde co najdeme a kde je nejlepší parkování autem... Snídali jsme v penzionu čerstvé, jen pro nás upečené croasany (byly jsme tam jediní hosté ten víkend), večer ochutnávali francouzská vína (samozřejmě jen kam nám naše chabé zásoby EUR dovolovaly). A aby toho nebylo málo, po všechny dny našeho pobytu svítilo sluníčko a Paříž zažívala nádherné babí léto.

Je to už pár let zpátky, ale na tenhle báječný výlet vzpomínáme pořád všichni. Na 99,9% už podobnou cestu nikdy nezopakujeme - kamarádka se plně věnuje rodině, Petr si konečně našel v Anglii vysněnou přítelkyni, já mám báječného přítele tady v Čechách... prostě žijeme dál svoje životy. Ale kdykoliv se s kamarádkou vidíme nebo si píšeme s Petrem, pokaždé se alespoň jednou objeví věta "A pamatuješ tenkrát, jak jsme v Paříži..."

Že bych ještě někdy zorganizovala výlet do zahraničí s někým, koho ve skutečném životě neznám, k tomu už asi také nebudu mít odvahu. Přecejen člověk s léty kapku "zklidňuje". S odstupem si uvědomuji, že to byl hodně riskantní a bláznivý nápad, ale výsledek byl v kladném slova smyslu nezapomenutelný pro nás všechny tři.

minerálka

Text nebyl redakcí upraven.

Milé dámy, naše téma je u konce, už nepište. Zůstaňte s námi, přečtěte si ještě pár příspěvků, které dorazily před 15. hodinou a počkejte si na vyhlášení dnešní vítězky.

 

Reklama