Minecraft cake

Minecraft je počítačová hra plná kostiček, která teď frčí. Hrají ji puberťáci i dospěláci. Z kostiček jsou lidé, příroda a staví se kostičkové domy. Má-li vaše dítě tuto hru rádo, přinášíme inspiraci na Minecraft narozeninový dort. Budete mít určitě úspěch.

O narozeninové oslavě pro mého dvanáctiletého syna a jeho spolužáky, jsem vám už psala TADY. Tématem byla právě oblíbená hra Minecraft. Vrcholným kouskem byl dort ve tvaru velké kostky. Nejsem žádná velká cukrářka a domácí dort pro mě byl velká výzva. Chtěla jsem to zvládnout a zvládla! Bez drahých pomůcek, které se určitě pro domácí výrobu jednoho či dvou dortů do roka nevyplatí kupovat.

Na pečení dort nepotřebujete nic náročného. Formu, ve které dort upečete, ostrý nůž nebo strunu, kterými dort překrojíte. To je vše. Na pečení hranatého dortu určitě nemusíte kupovat speciální formu. Já jsem pekla dávku na dva vysoké plechy a potom obdélníky naporcovala na potřebné tvary.

Minecraft dort

Ke zdobení dortu, na které jsem použila potahovací hmotu Smart Flex, potřebujete hladký váleček, ideálně plastový. Hladkou podložku, nůž (stačí příborový) nebo kolečko na krájení pizzy - na vykrajování tvarů z vyválené hmoty. K měření můžete použít obyčejné dlouhé pravítko, mně se osvědčilo pravítko na patchwork.

Na výrobu trávy vám postačí jednoduchá pomůcka - lis na česnek.

Minecraft dort

Hmotu Smart Flex jsem válela na umělohmotné podložce plastovým válečkem, určeným přímo na práci s potahovacími hmotami. Velice se mi osvědčila i pomůcka k uhlazení potahovací hmoty přímo na dortu - taková „žehlička“.

Minecraft dort

Potahovací hmotu si vyberte bílou a dobarvujte potravinářskými barvami podle potřeby.

Minecraft cake

Dort jsem zvládla, jak nejlépe to šlo. Pepíno i jeho kamarádi byli opravdu nadšení. A musím říct, že bych to nezvládla bez úžasné pomoci dvou svých dortových guru. Aleny Doskočilové, které vyrábí překrásné dorty a má stránky se spoustou užitečných rad, receptů i fotografií. Pekla jsem podle jejích receptů. Stránky najdete TADY.

Pomůcky, které potřebuji k výrobě a zdobení dortů, nakupuji v kamenné prodejně Sladké pečení.

Základní recept na piškot (dorty, řezy, podklady moučníků)

 • vejce
 • horká voda
 • cukr krupice
 • polohrubá mouka

Kolik váží vejce ve skořápce (zvažte právě ten počet vajec, která chcete použít), tolik navážíte cukru krupice a tolik polohrubé mouky. Na každé vejce počítejte 2 lžíce horké vody. Šlehejte žloutky s cukrem a vodou. Až pěna zhoustne a cukr se rozpustí, ušlehejte sníh z bílků a střídavě s moukou vmíchávejte do pěny.

Obměny: Piškot můžete připravit ořechový, kokosový, mandlový, kakaový, čokoládový, a to tak, že příslušná surovina smíchaná s moukou musí mít stejnou hmotnost, jakou mají použitá vejce.

Dávky těsta:  

 • na 1 plech – těsto ze 4 vajec na podkladový korpus (např. pod řezy se želatinou)
 • na 1 plech - z 6 vajec na korpus určený k prokrojení a plnění
 • kulatá dortová forma 26 cm – těsto ze 6 vajec
 • kulatá dortová forma 30 cm – těsto z 8 vajec

Těsto na piškot nalijte do vymazané a moukou vysypané formy na pečení.

Pečte v troubě vyhřáté na 175 °C (horkovzdušnou na 160 °C). Doba pečení závisí na velikosti a výšce korpusu. Většinou je to od 30 až do 50 minut. První půlhodinu určitě neotevírejte troubu, aby těsto nekleslo. Po této době můžete otevřít troubu a vpíchnout špejli do středu korpusu. Po vytažení by měla být čistá.

Korpus nechejte důkladně vychladnout. Až poté prokrojte tolikrát, kolikrát chcete a kolikrát to dovoluje výška korpusu.

Jednotlivé díly slepujte připraveným krémem. Ten použijte i na pomazání celého základu na dort. Krém na pomazání dortu zvenčí musí být máslový a ne smetanový, aby se potahovací hmota nerozpustila. Výborné je pomazat pod krémem korpus ještě marmeládou nebo ještě něčím lepším. Já jsem použila sušenkovou pomazánku Lotus a bylo to skvělé!

Minecraft dort

Krém jsem použila opět ze stránek Alenky Doskočilové. Ta o něm píše, že je její oblíbený. A po vyzkoušení i můj.

Základní máslový krém

 • 1 máslo

kaše do krému

 • 3 dl vody
 • 2 vanilkové cukry
 • 100 - 120 g cukru krystalu
 • 1 lžíce hladké mouky
 • 2 lžíce škrobu Gustin
 • rum

Do kastrůlku nalijte 2 dl vody, přidejte vanilkový a krystalový cukr a přiveďte k varu. Do misky nebo hrnku nalijte 1 dl vody, přisypejte mouku a škrob, metličkou řádně vymíchejte a za stálého míchání přilévejte do vroucí tekutiny. Nechejte přejít varem (stále míchejte!), pak odstavte. Přikryjte poklicí a nechejte vychladnout.

Máslo vyšlehejte do pěny a po lžících přidávejte vychladlou kaši. Nakonec zašlehejte rum  a připadá-li vám krém málo sladký, můžete přidat moučkový cukr. Důležité je opravdu hmotu přidávat po lžících a ne najednou. Jednou se mi stalo, že jsem tento postup nedodržela a krém se mi kvůli tomu srazil.

Krém nechejte v lednici vychladnout a poté zkompletujte dort.

Minecraft cake

Hotový dort pomažte krémem, vyhlaďte a ideálně nechejte do druhého dne v lednici. Bude se vám potom lépe potahovat.

Potahovací hmotu nejprve obarvěte gelovými potravinářskými barvami. Trochu barvy naberte na párátko, které otřete do kousku oddělené a propracované hmoty. Zapracujte rozvalováním a mačkáním, až má hmota jednolitou barvu.

Obarvenou hmotu potom rozválejte a postupně potahujte dort. Vykrajujte třeba tvary, odměřujte si větší kusy. Práce s hmotou chce trochu cviku, ale nebojte se. Určitě se vám to povede.

Minecraft dort

Hezkou oslavu přeje Elly.

Čtěte také:

Reklama