Co je mimoděložní těhotenství?

V ideálním případě spermie oplodní ve vejcovodu vajíčko, které následně sestoupí do dělohy, kde se ve sliznici uhnízdí. Někdy se tak ale nestane, a vajíčko se uhnízdí jinde. Nejčastěji zůstane přímo ve vejcovodu (95 % případů), méně často pak ve vaječníku (3 % případů) nebo například v dutině břišní (1,5 %). Tady ale hrozí, že dané místo vajíčko svým uhnízděním poškodí. A to tak moc, že může jít těhotné ženě i o život.
5beab398b849bobrazek.png

Proč k mimoděložnímu těhotenství dochází?

Možných příčin uvádí lékaři celou řadu, ale málokterou může žena ovlivnit.

Riziko může zvyšovat:

  • Opakovaný zánět vejcovodů
  • Operace
  • Endometrióza
  • Selhání nitroděložního tělíska
  • Jednosložková hormonální antikoncepce s obsahem progesteronu
  • Umělé oplodnění
  • Chlamydiální nákaza

Jak mimoděložní těhotenství poznat?

S naprostou jistotou pozná mimoděložní těhotenství pouze gynekolog při ultrazvukovém vyšetření. Sama maminka takovou šanci nemá. Těhotenský test ukáže dvě čárky jako při klasické graviditě, vynechá menstruace a také další těhotenské příznaky se od těch běžných většinou neliší. Někdy ale může žena s mimoděložním těhotenstvím pociťovat silnou bolest v podbřišku. Může dosahovat až takové intenzity, že vede ke ztrátám vědomí.5beab33f99ffcobrazek.png

Vajíčko, které se uhnízdilo ve vejcovodu, ho postupně rozšiřuje a ztenčuje. Zároveň v těchto místech narušuje cévy, což vede k nitrobřišnímu krvácení. V případě silného krvácení už jde o stav, který ženu přímo ohrožuje na životě. Existuje také riziko prasknutí vejcovodu, což vyvolá šokový stav.

Mimoděložní těhotenství ale může probíhat také bezpříznakově. Projeví se třeba jen nepravidelnou menstruací a krvácením mimo cyklus. To raději nikdy nepodceňujte a zajděte k lékaři.

Co vás čeká u lékaře?

Ačkoli se někdy stane, že plodové vejce v rané fázi odumře a vstřebá se, většinou je k jeho odstranění zapotřebí chirurgický zákrok. Provádí se nejčastěji laparoskopicky, tedy málo invazivní cestou, jen s malými řezy. Může se ale stát, že lékaři takto nejsou schopni plodové vejce odstranit, a je zapotřebí většího řezu, tedy klasické operace.

Co bude po operaci?

Mimoděložní těhotenství představuje pro ženu určité riziko, že už znovu neotěhotní. Může za to poškození či zneprůchodnění vejcovodu. Toto postihne na 40 procent pacientek. Ostatních 60 procent žen je sice schopno znovu přijít do jiného stavu, ale… U dvanácti procent z nich se problém s mimoděložním těhotenstvím opakuje a u dalších až dvaceti procent žen dochází ke spontánnímu potratu. Aby se toto pokud možno nestalo, je důležité přijít k lékaři co nejdříve – špatně umístěné těhotenství tak napáchá méně škod.

Čtěte také:

Reklama