Jste těhotná! Pro někoho zpráva šťastná, pro jiného už méně. Ale jednou z nejhorších variant je dodatečné zjištění, že se jedná o těhotenství mimoděložní.
Mimoděložní těhotenství je něco, co žádná žena nechce zažít. Nezáleží přitom na tom, zda jde o plánované těhotenství, nebo ne.
Při normálním těhotenství je vajíčko oplodněno ve vejcovodu, poté jím putuje do dělohy, kde se uhnízdí v děložní sliznici. O mimoděložní těhotenství se jedná, jestliže se oplodněné vajíčko uhnízdí mimo děložní sliznici. Podle statistik u jednoho procenta všech těhotenství vajíčko až do dělohy nedoputuje a uhnízdí se jinde než v děloze. To však může mít i život ohrožující následky. Proto je v takovém případě třeba okamžitě jednat.
Jde o život
Vajíčko má vhodné podmínky k růstu jen v děložní sliznici. Pokud se uhnízdí jinde, s největší pravděpodobností dojde k jeho potratu. Tělo ho jednoduše odmítne. Pokud se tak nestane a vajíčko roste, dojde při dalším růstu vajíčka k prasknutí prokrvené stěny vejcovodu a nastane nebezpečné krvácení do břišní dutiny doprovázené intenzivní bolestí břicha.
Ženy nejohroženější mimoděložním těhotenstvím:
- s více partnery
- které prodělaly zánětlivé onemocnění v oblasti pánve
- po operaci tlustého střeva
- po předchozím prodělaném mimoděložním těhotenství
Příznaky mimoděložního těhotenství
Zpočátku se mimoděložní těhotenství vyvíjí stejně jako zdravé. Nejprve ženě vynechá menstruace. Jakmile si udělá těhotenský test z moči, je pozitivní stejně jako při normálním, nitroděložním těhotenství. Později však nastanou problémy. Mezi prvotními příznaky mohou být křečovité bolesti v podbřišku či slabé krvácení. Původcem bolesti bývá nejčastěji krev v břišní dutině (vzniklá potratem), která dráždí její výstelku, a poškození vejcovodu.
K této situaci většinou dojde přibližně sedm až osm týdnů po vynechání menstruace. Stav se dále vyvíjí chronicky. Žena pociťuje bolesti na jedné straně podbřišku a může se stát, že krvácení způsobí ženě anémii.
Horší variantou je, pokud se vajíčko stále vyvíjí a roste. Asi pět až sedm týdnů po vynechání menstruace může prasknout stěna vejcovodu. Žena náhle pocítí prudkou bolest v podbřišku, která se neustále stupňuje. Následně ženě začne jí klesat tlak a puls, pokožka bledne, končetiny jsou studené. Rozvíjí se tzv. hemoragický šok z velké, až několikalitrové, ztráty krve. Proto je velmi důležité, aby byla žena co nejrychleji převezena do nemocnice!
Vajíčko se může nejčastěji uhnízdit:
- ve vejcovodu (v 95 %)
- ve vaječníku
- v břiše, kde se nacházejí reprodukční orgány, v tzv. peritoneální dutině
- v děložním hrdle
Mimoděložní těhotenství je nutné ukončit. Bohužel lékařská věda ještě nepokročila tak daleko, aby mohlo být rostoucí embryo přeneseno k uhnízdění do děložní sliznice. Chirurgicky se odstraní postižený vejcovod.
Někdy může být plod i zachráněn, hrozí ale riziko infekce, krvácení a také opakování mimoděložního těhotenství. Pokud má žena druhý vejcovod v pořádku, zůstává plodná a může se znovu pokusit otěhotnět. V opačném případě se nabízí oplození pomocí metody in vitro, tedy „ve zkumavce“.
Zdroj: Ectopic pregnancy: Diagnosis and Managemet Fertil Steril
Nový komentář
Komentáře
je to problem-nikdy jsem to nemělá.........
Kamarátka si tým prešla. Našťastie všetko dobre dopadlo, teraz má zdravého chlapčeka.
také jsem tím prošla, lékaři to zjistili včas, já osobně žádné problémy nepociťovala, ale prý to bylo za 5 minut dvanáct. Odebrali mi jeden vaječník, ale jinak jsem OK...
selhalo nitroděložní tělísko
lituji ženy,které to postihne.
Věřím, že věda pokročila a toto onemocnění nebude smrtelné..
mimoděložní těhotenství je nezpečné pro ženu, až smrtelné
Zajímavé, co všechno dokážem věda a přehnízdit vajíčko už ne...