mimoděložní těhotenství

Jste těhotná! Pro někoho zpráva šťastná, pro jiného už méně. Ale jednou z nejhorších variant je dodatečné zjištění, že se jedná o těhotenství mimoděložní.

Mimoděložní těhotenství je něco, co žádná žena nechce zažít. Nezáleží přitom na tom, zda jde o plánované těhotenství, nebo ne.

Při normálním těhotenství je vajíčko oplodněno ve vejcovodu, poté jím putuje do dělohy, kde se uhnízdí v děložní sliznici. O mimoděložní těhotenství se jedná, jestliže se oplodněné vajíčko uhnízdí mimo děložní sliznici. Podle statistik u jednoho procenta všech těhotenství vajíčko až do dělohy nedoputuje a uhnízdí se jinde než v děloze. To však může mít i život ohrožující následky. Proto je v takovém případě třeba okamžitě jednat.

Jde o život

Vajíčko má vhodné podmínky k růstu jen v děložní sliznici. Pokud se uhnízdí jinde, s největší pravděpodobností dojde k jeho potratu. Tělo ho jednoduše odmítne. Pokud se tak nestane a vajíčko roste, dojde při dalším růstu vajíčka k prasknutí prokrvené stěny vejcovodu a nastane nebezpečné krvácení do břišní dutiny doprovázené intenzivní bolestí břicha.

Ženy nejohroženější mimoděložním těhotenstvím:

  • s více partnery
  • které prodělaly zánětlivé onemocnění v oblasti pánve
  • po operaci tlustého střeva
  • po předchozím prodělaném mimoděložním těhotenství

Příznaky mimoděložního těhotenství

Zpočátku se mimoděložní těhotenství vyvíjí stejně jako zdravé. Nejprve ženě vynechá menstruace. Jakmile si udělá těhotenský test z moči, je pozitivní stejně jako při normálním, nitroděložním těhotenství. Později však  nastanou problémy. Mezi prvotními příznaky mohou být křečovité bolesti v podbřišku či slabé krvácení. Původcem bolesti bývá nejčastěji krev v břišní dutině (vzniklá potratem), která dráždí její výstelku, a poškození vejcovodu.

K této situaci většinou dojde přibližně sedm až osm týdnů po vynechání menstruace. Stav se dále vyvíjí chronicky. Žena pociťuje bolesti na jedné straně podbřišku a může se stát, že krvácení způsobí ženě anémii.

Horší variantou je, pokud se vajíčko stále vyvíjí a roste. Asi pět až sedm týdnů po vynechání menstruace může prasknout stěna vejcovodu. Žena náhle pocítí prudkou bolest v podbřišku, která se neustále stupňuje. Následně ženě začne jí klesat tlak a puls, pokožka bledne, končetiny jsou studené. Rozvíjí se tzv. hemoragický šok z velké, až několikalitrové, ztráty krve. Proto je velmi důležité, aby byla žena co nejrychleji převezena do nemocnice!

Vajíčko se může nejčastěji uhnízdit:

  • ve vejcovodu (v 95 %)
  • ve vaječníku
  • v břiše, kde se nacházejí reprodukční orgány, v tzv. peritoneální dutině
  • v děložním hrdle

Mimoděložní těhotenství je nutné ukončit. Bohužel lékařská věda ještě nepokročila tak daleko, aby mohlo být rostoucí embryo přeneseno k uhnízdění do děložní sliznice. Chirurgicky se odstraní postižený vejcovod.

Někdy může být plod i zachráněn, hrozí ale riziko infekce, krvácení a také opakování mimoděložního těhotenství. Pokud má žena druhý vejcovod v pořádku, zůstává plodná a může se znovu pokusit otěhotnět. V opačném případě se nabízí oplození pomocí metody in vitro, tedy „ve zkumavce“.

Zdroj: Ectopic pregnancy: Diagnosis and Managemet Fertil Steril