Dokud se miminko nachází v děloze, nemusí se výkyvy teploty starat. Konstantních 37,7 °C mu obstarává maminka. A právě na ní je, aby mu zajistila příjemnou tělesnou teplotu i poté, co přijde na svět. Novorozenec totiž nemá dokonale vyvinutou termoregulaci. Namísto třesové termogeneze prostřednictvím svalů, jak je udržování tělesné teploty zajištěno u dospělých, je hlavním vnitřním zdrojem tepla pro nejmenší miminka takzvaný hnědý tuk. Ten se nachází na krku, okolo cév vedoucích do mozku, na zádech mezi lopatkami a u ledvin, stejně jako kolem ostatních vnitřních orgánů. Jenže tento způsob zahřívání je pro novorozence energeticky velmi náročný. Spotřebovává při něm kyslík a glukózu, což může negativně ovlivnit schopnost jeho adaptace. Proto je důležité udržovat malé tělíčko v teple. Nic se ale nesmí přehánět.

641063e9543b7obrazek.png
Foto: Shutterstock

Kolik je tak akorát?

„Nedá se přesně říct, jakou teplotu byste měli doma mít. Pokud jste zvyklí na chladnější ovzduší, je vhodné miminku po příchodu domů v prvních dvou dnech občas teplotu zkontrolovat. Teplota miminka by se do 2. měsíce věku měla pohybovat mezi 36,5 až 37,3 °C – měřeno v podpaždí či v zadečku. V dalším období dítěte je teplota v zadečku o půl stupně vyšší než měřená v podpaždí. Když odcházíte domů, tak si miminko drží teplotu v postýlce již dobře. Není proto potřeba pravidelně miminku teplotu měřit,“ radí maminkám v Nemocnici Hořovice s tím, že optimální teplota v místnosti je někde kolem 21°C.

Jak ale rozpoznat, zda je miminko dostatečně oblečené, takže mu není zima? „Poznáte to nejlépe tak, že zkontrolujete teplotu za krčkem, na hrudníku nebo na očních víčkách,“ doporučují pediatři z hořovické nemocnice. Jestliže cítíte, že teplota miminka není ideální (pod 36,5 °C), zkuste ji v první řadě zvýšit nasazením čepičky, neboť povrch hlavy novorozence je poměrně veliký. Když nestačí čepička ani svetřík, raději zvyšte teplotu v místnosti. Není totiž vhodné miminko doma balit do spousty vrstev. „Pokud ani toto opatření nepovede ke zvýšení teploty, je vhodná kontrola lékařem,“ směrují rodiče pediatři.

Může to být ale i naopak. Má-li miminko zvýšenou teplotu (nad 37,5 °C), nebo se dokonce potí, zkontrolujte, zda není oblečené příliš. Svlékněte mu kabátek, svetřík, nebo odkryjte teplou deku. „Pokud je oblečené přiměřeně, kontrolujte dále teplotu pravidelně při každém přebalování. Když teplota stoupne k nebo nad 38 °C, je vhodná kontrola pediatrem. V prvním měsíci života se může objevit tzv. pozdní novorozenecká infekce,“ varují lékaři z hořovické nemocnice.

Jak miminko roste, měli bychom teplotu v místnosti postupně snižovat. Hlavně tam, kde spí. „Po 6. měsíci věku by teplota v této místnosti neměla přesahovat 20 °C. Když rodiče domácnost zbytečně přetápějí, děti se potí, a mohou snadněji nastydnout, mají vyrážky a choulostiví,“ upozorňuje pediatr MUDr. Ctirad Dostál.

6410640cf250cblobid0.png
Foto: Shutterstock

Kdy s miminkem na procházku?

Podle lékařů je vhodné dopřát miminku alespoň dva až tři dny pouze v domácím prostředí. Pak už je lze vzít na krátkou, zhruba půlhodinovou procházku. Samozřejmě v případě, že je k tomu vhodné počasí. „Platí, že děti v „šestinedělí“ by neměly chodit na procházku, když je venku teplota pod nulou. Jejich termoregulace by na chlad nemusela dobře zareagovat,“ zní z Nemocnice Hořovice.

Hraniční teplota vzduchu, kterou lékaři všeobecně uvádí, se u novorozenců a malých kojenců může dostat maximálně k - 5 °C. Kojenci nad 6 měsíců by neměli pobývat venku při teplotách pod - 10 °C.

Jak miminko na procházku obléknout?

Přiměřeně věku i venkovní teplotě. „Novorozenci by měli mít na sobě o jednu vrstvu více než maminka. Starší kojenci mají být oblečeni stejně jako matka. Teplota ručiček ani drobný třes bradičky (vzniká nevyzrálostí nervového systému miminka a s věkem mizí) není spolehlivou známkou teplotní pohody novorozence. Teplotu kontrolujte na hlavičce a tělíčku miminka, eventuálně ji zkontrolujte teploměrem,“ popisuje pediatr Ctibor Dostál.

Miminku ale neškodí jen zima, vadí i nadměrné oblékání. „Dítěti, které ještě nemá dostatečnou termoregulaci, nesvědčí ani přílišný chlad, ani přílišné teplo - jen z toho může být pak neklidné a plakat. Může mít chladnější ručičky (nemá je mít samozřejmě jako led), všímejte si hlavně záhlaví. Je-li záhlaví zapocené, je dítě příliš oblečené,“ dodává dětská lékařka MUDr. Helena Bartůšková.

Zdroj informací: Nemocnice Hořovice, MUDr. Ctibor Dostál, MUDr. Helena Bartůšková

Čtěte také:

Reklama