Když jsme se chtěli s Jirkou vzít a pořídit si dítě, nebyla jsem si jistá, jestli jsme dost připravení. Rozhodli jsme se, že si nejdřív koupíme psa. Kamarádka nám poradila, abychom si pořídili fenku. Amálka, to je naše labradoří slečna, je hotový poklad. Dneska mi před obchodem hlídá kočárek a na Lukáška je neuvěřitelně něžná. Když byla Amálka štěně, užili jsme si s ní spoustu legrace. Zjistila jsem také, že Jirka není zrovna venčící typ, ale nevadí mi to. Byl skvělý a trpělivý páníček pro štěně a je teď skvělý a pozorný táta. Akorát s kočárkem ho ven samotného nedostanu. Zato o víkendech chodíme ven všichni společně, já, Lukášek, Jirka i Amálka. To se pak dmu pýchou, jaká jsme krásná rodinka, Jirka tlačí kočárek, Lukášek spokojeně spí a Amálka pobíhá okolo.

Chce-li si mladý pár pořídit psa jako trenažér před pořízením miminka, je to jistě zajímavý nápad. Stejně jako s miminkem i se psem si užijete spoustu radostí a starostí, vztah podstoupí nejednu zkoušku soudržnosti při řešení problémů. Pokud je ustojí, je pravděpodobné, že ustojí i ty vážnější – tedy ty, které mohou nastat po pořízení miminka. Pokud je neustojí, pes ztratí část svého zázemí, někdy i celé. To je jistě smutné, ale daleko horší by bylo, kdyby se nesoudržnost partnerů projevila až při výchově dítěte, jak se i často stává…

Když si pár pořídí psa a později dítě, měl by si ovšem uvědomit, že soužití dítěte a zvířete nemusí být vždy snadné. Rozhodně není dobré nechávat miminko a psa o samotě, byť jen na krátkou chvíli. Vlastně ani dítě do určitého věku by nemělo být s pejskem samo. Taková neštěstí, kdy psík pokousal, nebo dokonce usmrtil dítě, se stávají. Bývají jich plné noviny a pes je vždycky v roli bestie. Zkušený kynolog vám ale jistě vysvětlí, že vina je vždy na straně majitele, nikoli psa samotného. Proč zůstalo dítě samo s pejskem? I když je pes jinak hodný, pozná mládě a snaží se ho, jak mu velí pudy, dostat v hierarchii smečky (rodiny, ve které žije) pod sebe.

Samozřejmě jsou rasy, které jsou k dětem vhodnější, a jsou rasy, které jsou vysloveně nevhodné. Pořizuje-li si tedy pár pejska a plánuje-li v dohledné době pořídit si též miminko, měl by brát při volbě rasy v úvahu i tento fakt (a možná dokonce hlavně tento fakt). Dohlednou dobou pak je nutné rozumět dobu, po kterou bude pes naživu, ta je samozřejmě u každé rasy jiná. Jistě je i lepší pořídit si fenku než psa – u fenek je riziko, že se budou pokoušet projevovat dominanci nad dětmi, daleko menší.

Pes je jistě vhodnější než kočka nebo králík. Kočičí a králičí chlupy, stejně jako chlupy některých hlodavců, jsou na rozdíl od psích poměrně silným alergenem. Psi jsou navíc zvířata nejvíce domestikovaná, dokáží se tedy člověku nejvíce přizpůsobit. Další poměrně bezpečnou variantou jsou někteří plazi. Ale od nich nelze většinou očekávat přílišnou přítulnost. Valná většina plazů nejde ochočit, jen si na kontakt s člověkem zvyknou a nevadí jim.

Chcete-li miminko, jistě je užitečné vyzkoušet si pevnost vztahu při výchově nějakého zvířete, ale i tento krok je dobré a důležité si promyslet.

Mgr. Alena Jeníková, psycholožka

Nedá se říct, že je mezi výchovou dítěte a zkušeností z výchovy zvířete přímá spojitost, ale jistou paralelu vysledovat lze. Partneři by však měli poznat již dříve, jestli jsou schopni uchovat svůj vztah i po dobu výchovy dítěte, či nikoli. Náznaky mohou mnohé napovědět. U většiny mužů se nedá očekávat příliš silná vazba na dítě, zde jde zejména o vyzrálost jejich osobnosti.

Pořídili byste si psa nebo jiné zvíře, kdybyste si nebyli s partnerem jistí, že budete schopní spolu vychovávat dítě? Přijde vám to jako dobrý nápad?

Reklama