Všichni asi už vzhlížíme k zimě za okny značně skepticky. Najde se zřejmě jen minimum nadšenců, kteří sledují padající vločky s úsměvem na rtech. Teplota stále klesá pod nulu, a pokud máte právě narozené miminko, asi máte ještě jednu starostlivou vrásku na čele navíc. Nemusíte se však bát vzít miminko na první procházku, avšak nesmí vám chybět správná výbava.

 

A tou správnou výbavou není nic jiného než kočárek. Ten byste sice podle pověr měli mít doma později než miminko, což ovšem nebrání tomu, abyste si nějaký vhodný vybrali a schovali třeba u rodičů nebo u kamarádky.

 

Výběr však neponechávejte ani náhodě, ani na poslední chvíli. Koupě kočárku je v dnešní době poměrně nemalá investice a je třeba, aby splňoval svůj účel. Musí mít správnou výšku, a to nejen pro vás. Myslete na to, že se bude za ním pyšnit také hrdý tatínek a asi nebude moc nadšený, když bude muset být celou cestu ohnutý. Podívejte se také na hmotnost, těžko budete ráda vyrážet na procházku s miminkem, když s sebou budete vláčet tunové monstrum, se kterým zatočit bude umění samo o sobě.

 

Důležitým faktorem je také šířka. Pokud pořídíte miminku sice nádherný moderní kočárek, ale jeho vnitřní prostor bude úzký, stanou se vaše procházky noční můrou, protože miminko bude dávat svou nespokojenost hlasitě najevo. Počítejte při nákupu s tím, že do něj přijde v zimních měsících také teplý nánožník a fusak.

 

Většina kočárků je k dostání už ve dvoj, troj, nebo dokonce čtyřkombinaci. Chystáte-li se často kočárek převážet autem, vyzkoušejte si před nákupem, jak snadno je kočárek rozebíratelný a jak je skladný. Potřebovat bude miminko také dostatečný přísun vzduchu a nutností bude i nepromokavá pláštěnka, která zpravidla bývá součástí výbavy kočárku. Podívejte se na brzdy a jejich snadnou obsluhu, i když zase ne tak snadnou, aby  mohlo kočárek odbrzdit starší dítě.

 

Oceníte také větší úložný prostor pod kočárkem a praktickou připínací tašku, do které dáte nezbytnosti vašeho drobečka. Prohlédněte si kolečka. Každá maminka dává přednost jiným, sportovně založená bude volit asi tříkolku, jiná dá přednost kolečkům z tvrzené umělé hmoty, další nafukovacím. Volila jsem tvrzený plast a pak litovala kamarádky, které běhaly v pravidelných intervalech nafukovat kola na čerpací stanici. Neříkám, že je tomu tak u všech, poptejte se ve svém okolí, kamarádek a nechte si poradit, kdo byl s čím spokojený. Můžu říct, že mezi mými známými byly asi nejméně populární kolečka dvojitá, díky velmi špatnému ovládání.

 

Tak máte i miminko i kočárek a je před vámi první procházka?
Obecně platí, že nejmenší děti by neměly vycházet ven, pokud se teplota pohybuje pod minus pět stupňů. Jinak můžete vyrazit podle zdravotního stavu s miminkem na první procházku do dvou tří dnů po vašem návratu z nemocnice. V tom vám určitě poradí zdravotní sestřička, která se na miminko přijde podívat k vám domů druhý den po návratu z porodnice.

 

Ani vy ještě nejste po porodu úplně ve formě, takže procházky volte raději kratší a pomalejší. Dbejte na to, aby dítě nebylo v (Aurore Dupinová)přímém slunečním žáru ani v průvanu. Ve chvíli, kdy se zadaptujete vy i vaše miminko, měli byste trávit venku značnou část dne. A je jedno, jestli procházkou nebo spaním na zahradě či balkoně. Obecně platí, že v zimě je optimální doba mezi jedenáctou a třetí hodinou, v létě je tato doba zase tou nejnevhodnější. Jinak suďte selským rozumem, asi vás ani vaše miminko nepotěší procházka v inverzi a smogu, naopak vlahý jarní větřík bude balzámem pro vaši duši.

 

Myslím, že vůbec ve všech věcech by se mělo k miminku přistupovat trošku s nadhledem. Přílišné opečovávání, porovnávání každého pupínku s knížkou a neustálé strachy nepřidají ani vám, ani miminku.

 

Pokud už se s miminkem vypravíte na nákup, snažte se, aby byl rychlý a krátký. Nabalené miminko v kočárku se vám snadno zpotí a může pak na studeném vzduchu venku prochladnout.

 

Tak co říkáte? Není to tak složité, i když já také byla novopečená maminka, která se bála, že ten maličký, nevinný uzlíček nebudu umět správně obléknout. Naše dětská paní doktorka mi však poradila, že mám synka oblékat tak, jako oblékám sebe. A věřte nebo ne, funguje to tak u nás dodnes.

 

A jaké byly vaše začátky? Co vy a procházky? Jaký je váš názor na přílišné nabalování miminek? Co vy a kočárek? Jaký typ či kolečka jste zvolila? Svěřte se nám…

 

 

 
Reklama