63b2add63a92bobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Jak jste na tom se svým jídelníčkem?

Řešit úpravu jídelníčku a poohlížet se po doplňcích stravy ve chvíli, kdy máte pozitivní těhotenský test, je chvályhodné. Jenže odborníci doporučují zrevidovat životní styl mnohem dřív. Ještě než do jiného stavu přijdete.

„Pokud by žena chtěla být opravdu dostatečně zodpovědná, musela by jídelníček upravit už třeba tři měsíce před otěhotněním. Málokdo ale ví předem, že přesně za půl roku otěhotní,“ míní nutriční terapeutka a antropoložka Mgr. Jitka Tomešová, která doporučuje nevynechat například kyselinu listovou. I tu je ideální užívat už několik měsíců předtím, než žena otěhotní. Její tělo je tak v dobré kondici a připravené na zátěž v podobě vývoje nového života. Ženy navíc často odhalí těhotenství až později a miminko nejvíce potřebuje tento vitamin právě na startu, tedy v prvním trimestru.

Zatímco před otěhotněním se doporučený denní příjem kyseliny listové pohybuje okolo 0,2 mg za den, jiný stav už vyžaduje dávky mnohem vyšší dávky, ideálně trojnásobné. A toho je pouze běžnou stravou velmi těžké dosáhnout.
„Listy salátu nebo špenátu jsou v syrovém stavu velmi lehké, takže by jich maminky musely sníst obrovské množství. Jen pro představu, doporučenou dávku kyseliny listové doplní například tři hlávky čínského zelí denně. Navíc se velice rychle ničí jakoukoli kuchyňskou úpravou,“ říká nutriční terapeutka.

Myslet je třeba i na vitamin D, kterého teď v zimě máme ze slunce nedostatek.

Jak jste na tom s váhou?

Jestliže tělo trpí nadbytkem, případně nedostatkem kilogramů tak, že se ani zdaleka nepřibližuje ideální váze, může to být komplikace pro bezproblémové donošení miminka. Hrozí ve větší míře potrat, těhotenská cukrovka, preeklampsie, poporodní poranění a další rizika pro matku i plod. Problematické bývá ale i samotné otěhotnění.

„Existuje mnoho prací, které jasně dokazují, že žena s Indexem tělesné hmotnosti (Body mass index - BMI) pod 19 a nad 30 má nižší šance na graviditu. A naopak vyšší pravděpodobnost rizik v těhotenství,“ upozorňuje gynekolog, porodník a specialista reprodukční medicíny MUDr. Štěpán Budka s tím, že obézní pacientka je, co se gravidity týče, komplikovaná ve všech směrech.

Jak dlouho před plánovaným těhotenstvím by měla žena začít hubnout? „Čím dřív, tím líp. Nejde o to, kdy nebo jak, ale vůbec začít. Jakýkoli úbytek kilogramů vede k tomu, že obézní žena má větší šanci otěhotnět,“ dodává lékař.

Neobejdete se bez cigaret?

Slyšela jste už názor, že pár cigaret miminku neublíží, zato by těhotenství ohrozil váš stres při odvykání kouření? A možná dokonce od svého gynekologa? Pak na něj rozhodně nedejte.

„Bohužel je to naprostý nesmysl a zřejmě specifikum českých gynekologů. Neexistuje vědecký podklad pro takové tvrzení, řekla bych dokonce, že tato rada je poškozující - pro matku i plod. Navíc se stresem je to právě opačně. Sice kuřákovi pomůže rituál kouření odvrátit pozornost od stresujícího problému a je příjemné vyplavení hormonů štěstí po potažení, ale to trvá jen chvilku. Cigareta následně stres prokazatelně zhoršuje, i když to kuřáci vnímají opačně,“ vysvětluje profesorka MUDr. Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku 1. LF UK a VFN., která doporučuje skoncovat s kouřením ideálně rok před zamýšleným otěhotněním. A to i mužům, kteří se touží stát otci. Kuřáci mají méně spermií, a ty jsou méně kvalitní a pomalejší.

Kromě toho má kouření negativní vliv na dítě i v budoucnu. Například studie, která byla zveřejněna v odborném magazínu Economics and Human Biology, přišla se zjištěním, že děti kuřáků dosahují ve škole horších výsledků a také mají větší problémy v chování než děti rodičů, kteří nekouří. Nejsilnější negativní dopad měla situace, pokud byla kuřačka matka a také případy, kdy matka kouřila i během těhotenství. To má totiž podle výzkumníků vliv na vývoj mozku dítěte. Horší vliv mělo také kouření rodičů na chlapce.

Jak jste na tom se zdravím?

Pokud trvale užíváte nějaké léky, poraďte se o vhodnosti početí miminka s ošetřujícím lékařem. Možná jde o léčbu, která má negativní vliv na početí i plod. Sama ji ale nikdy nevysazujte!

Stejně tak je třeba jednat v případě, že byste měla v blízké době podstoupit nějaký náročnější lékařský zákrok, očkování nebo třeba rentgen, byť jen u zubaře. Tohle všechno se s těhotenstvím příliš neslučuje.

Budete mít nárok na mateřskou?

Pokud neřešíte peníze, pak pro vás není tento bod důležitý. Ale jestliže se o půlroční peněžitou pomoc v mateřství připravit nechcete, musíte splnit dvě dané podmínky. Žadatel o peněžitou pomoc v mateřství musí být v době nástupu na dávku nemocensky pojištěn (tj. z příjmu ze zaměstnání je odváděno pojistné na sociální zabezpečení), nebo musí trvat ochranná lhůta ze skončeného nemocenského pojištění. K tomu musí splňovat druhou, specifickou podmínku – být nemocensky pojištěn minimálně 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na tuto dávku (to je zhruba 9 měsíců nemocenského pojištění v rozložení dvou let).

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) mají nárok na peněžitou pomoc v mateřství, jen pokud si dobrovolně alespoň po dobu 180 dnů v období jednoho roku přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství platí nemocenské pojištění. Současně musí účast na nemocenském pojištění trvat alespoň 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na dávku.

Nesplňujete tyto podmínky? Na mateřskou dovolenou může nastoupit i otec dítěte. Ten má na dávku, kromě prvních 6 týdnů po porodu, kdy peněžitá pomoc v mateřství náleží výhradně matce, také nárok. Musí ovšem splňovat stejné podmínky pojištění jako žena, která porodila.

Nevidíte to jen růžově?

Mateřství je krásná, nenahraditelná role v životě ženy. Ale jak určitě tušíte, není vše jen zalité sluncem. A je potřeba počítat například s tím, že své miminko nemusíte hned po porodu milovat, moc toho pravděpodobně nenaspíte, dost možná pocítíte obrovský strach a bude na vás ležet někdy až nesnesitelná míra odpovědnosti. Snadné to nemusí být ani v těhotenství.

„Charakter a intenzita potíží se mění s délkou těhotenství. Zatímco na jeho počátku dominují zejména nevolnosti a zvracení, v jeho závěru si ženy obvykle stěžují na otoky, bolesti zad, ženy jsou snadněji a rychleji unavené nebo dušné. Hůře se jim spí, trápí je křečové žíly a hemoroidy,“ vyjmenovává gynekolog a porodník MUDr. Miroslav Verner s tím, že těhotenství je turbulentní stav také po stránce emocí.

„I během jedné hodiny mohou pocity radosti a štěstí vystřídat nejistota a strach. Výrazněji jsou emoční změny patrné na začátku těhotenství, v jeho závěru a po porodu. Druhý trimestr bývá těhotná žena naopak emočně nejvyrovnanější. Na tom, jak bude celou situaci zvládat, má zásadní vliv i její okolí, partner, rodina, přátelé,“ dodává odborník. Proto dobře zvažte, zda je váš partner skutečně tím, s kým se do rodičovství pustíte.  

Ale nebojte, všechno zvládnete. Tak jako nespočet maminek před vámi. Důležité je nenechat se případnými nepříjemnostmi zaskočit a včas je řešit.

Zdroj informací: Mgr. Jitka Tomešová, MUDr. Štěpán Budka, prof. MUDr. Eva Králíková, MUDr. Miroslav Verner, Česká správa sociálního zabezpečení, Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, Science Direct