Kočárky jsou klasika, ale můžete si pořídit i klokanky a krosny, nebo třeba šátek. Nošení dětí ale vyžaduje poměrně slušnou fyzičku – miminko roste a přibývá poměrně rychle. Co mělo po porodu něco málo přes tři kila, je zakrátko šestikilový cvalík. A tak to jde pořád dál, od určité chvíle se už bez kočárku prostě neobejdete...

 

● Kočárek

Výběr kočárku je jedna z nejtěžších a nejdůležitějších věcí. Hledět musíte na spoustu věcí – nebudeme se ale bavit o bezpečnosti výrobku – že nesmí mít ostré hrany, snadno odlomitelné malé součástky a pod. je samozřejmost…

 

1) Musí mít správné rozměry
Je potřeba si uvědomit, kam všude s kočárkem půjdete. Popřemýšlejte nad svými každodenními činnostmi – všude se musí kočárek vejít (výtah, dveře, kufr auta). Musí se samozřejmě i pohodlně tlačit, takže záleží i na maximální a minimální výšce rukojeti.

 

2) Musí mít nízkou hmotnost
Kočárek budete každou chvíli přenášet, ať už s dítětem nebo bez něj. Velice často budete zdolávat schody, ať už doma, v tramvaji, autobuse či jinde. Tady všude oceníte kočárek co nejlehčí.

 

3) Musíte počítat s terénem
Pokud víte, že se s kočárkem budete pohybovat pouze po městě, můžete volit s klidem golfový kočárek, nebo všechny možné další, které mají malý průměr koleček. Plánujete-li náročnější používání (třeba lesní cesty), volte raději kočárek s většími kolečky a s dostatečně pevnou konstrukcí. Ideální pro spojení město a příroda jsou některé tříkolové kočárky, které jsou bytelné, ale lehké a dobře se s nimi v terénu jezdí.

 

4) Hleďte na možné vybavení
Je dobré, když jde na podvozek kočárku připevnit kromě lůžka samotného i příslušná autosedačka. Do některých modelů lůžek se dají vsunout vložené tašky či hluboká lůžka, takže v nich lze vozit miminko bezpečně už od narození. Některé kočárky jdou houpat, jiné ne. Některé jsou polohovací. Kočárky mohou být i otočné, mohou mít i přehazovací rukojeť – u těch ale pozor, mohou způsobit, že si bude dítě v kočárku klekat, otáčet se a zajímat se o to, kam jede, ne odkud, což není zrovna zdravé pro dětská zádíčka. Vychytávek je skutečně nepřeberné množství – záleží na tom, které vám vyhovují.

 

5) Móda je také důležitá
Snažte se sladit kočárek barevně s plánovaným oblečením miminka. A také s vaším oblečením – nepomůže to sice zdravému růstu ani to neuspíší duševní vývoj dítěte, ale budete vypadat prostě dobře!

 

Nošení dítěte upevňuje jeho vztah k rodiči. Ženy nosí dítě v šátku i proto, že se miminko cítí přitisknuté k teplému tělu matky bezpečné, cítí tlukot jejího srdce, ale... nosit mimčo v šátku není dvakrát pohodlné, existují proto dvě šikovné alternativy:

 

● Krosna

Krosna na dítě je prima věc! Vezmete krosnu na záda a máte stále volné obě ruce. Ale pozor, je to samozřejmě mnohem více fyzicky náročné než tlačení kočárku. Odpadají vám ale starosti s kolečky, s chozením po schodech... Chůze člověka je dostatečně kolébavá, takže miminko většinou pěkně spinká. Ale z krosny nebo klokanky (viz dále) vaše malé daleko rychleji vyroste. Na co nezapomenout při výběru krosny?

 

1) Musíte myslet na věk dítěte
Každá krosnička je určená pro omezený věk dítěte. Nesmíte zanedbat ani spodní, ani horní hranici, pro kterou je krosna určena, protože...

 

2) Musíte myslet na pohodlí dítěte
A nejen na pohodlí, ale i na zdraví. Když budete používat pro daný věk nevhodnou krosnu, hrozí samozřejmě, že bude miminko tlačit, že mu bude těsná nebo naopak velká a bude mít špatný vliv na jeho růst nebo nebude bezpečná.

 

3) Musíte myslet na své pohodlí
Krosny mají v zásadě dvě konstrukce – pevnou a měkkou – se zpevněnými plastovými nebo kovovými prvky a celotextilní. Zvláště u pevné varianty dbejte na to, že budete mít krosničku hodiny na sobě oblečenou a ponesete v ní několik kilo.

 

4) Opět nezapomeňte na módu

Tentokrát hlavně na svoji. Oblečení miminka není skrz krosnu příliš vidět, zato vaše oblečení by mělo ladit, abyste byla šik. ;-)

 

● Klokanka

Při výběru klokanky platí v podstatě stejná pravidla jako při výběru krosny. Jediný rozdíl je v tom, že klokanka se nosí vpředu (jako klokaní kapsa ;-)), případně na boku. Z čistě praktického hlediska tedy stále na dítě vidíte.

 

V příštím pokračování našeho seriálu se můžete těšit na přehled věcí, které je dobré nakoupit, aby vaše miminko spalo jako v bavlnce. Rychlý přehled všeho, co se vám bude v prvních letech hodit, najedete v prvním díle: Miminko! Bože, co mám nakoupit?

 

Na tomto seriálu spolupracuje Žena-in s internetovýma kamenným obchodem Malvík, kde najdete mnoho inspirace: www.malvik.cz

 

Jaký je váš kočárek? Pořizovala jste nový, nebo jste sehnali nějaký po příbuzenstvu? Používáte i jiné vymoženosti: klokanky, krosny? Nosíte miminko v šátku?

 

Reklama