Věřili byste, že existuje metoda, při které se pro miminka vůbec nepoužívají pleny? Chce to však hodně sebezapření, času naslouchat miminovské řeči a změnu západního životního stylu.
„Říká se tomu přirozená hygiena a má mnoho výhod. Pokožka dětí není v kontaktu s močí a stolicí, nezatěžuje se tolik životní prostředí, ušetří se mnoho peněz a rodiče navážou lepší komunikaci s dítětem,“ říká Bora Berlingerová, lektorka a propagátorka bezplenkové metody v České republice.
Každé dítě prý hned od narození signalizuje, že se potřebuje vyprázdnit. Je jen na trpělivosti maminky, zda je ochotná naučit se signály rozpoznat a reagovat na ně. A čím dříve se s touto metodou začne, tím lépe. Většina kultur, které přirozenou hygienu tradičně praktikují, začíná v období od narození do tří, čtyř měsíců věku dítěte.
„Znám maminky, které „chytily“ hned po porodu první smolku do nočníku, jiným příkladem jsou maminky, které se v šestinedělí s miminkem sžívaly a praktikovaly to jen do té míry, aby to nestresovalo je nebo dítě. Některé začaly až ve dvou měsících,“ uvádí Berlingerová.
Podle jejího názoru není na škodu použít základy bezplenkové komunikace ani později. U mobilních dětí to ale vyžaduje více trpělivosti. Pokud používáte látkové pleny, je to velkou výhodou. Dítě totiž neztratilo logickou spojitost „čurám - budu v mokrém“. A rádo se tohoto pocitu zbaví.
Plenka jen jako pojistka
Čas a chuť dítěti naslouchat hraje při bezplenkování velkou roli. Většina rodičů navíc používá nějakou minimální plenku coby pojistku. Matka se pak nemusí bát, že to prostě nestihne.
„Už i novorozenec, který ví, že matka na jeho projevy reaguje, dokáže udržet moč celkem dlouho, než je maminka připravená jej podržet nad nočníkem. U tříměsíčních bezplenkáčků, kteří začnou hlásit potřebu v obchodě u pokladny, to bývá i několik minut. Prakticky to tedy vypadá tak, že vydržíme, zaplatíme a jdeme na záchod, který je i několik set metrů daleko,“ popisuje Berlingerová, která sama bezplenkovou metodu aplikovala na svých třech dětech.
V situacích, kdy není dostupný ani záchod, ani nočník, ani jiná alternativa (jako třeba v letadle či v dálkovém autobusu), se doporučuje podržet miminko v čurací poloze „klubíčko“ a vysvětlit mu situaci: „Tentokrát můžeš čurat do plenky, hned jak to bude možné, tak ji vyměníme.“
Nehroťte to za každou cenu
Je možné provádět bezplenkovou metodu i v noci?
„Stejně jako ve dne,“ tvrdí Berlingerová. „Miminko se v noci nebudí pouze hladem, ale velice často kvůli plnému močovému měchýři - takže nejdřív ho dáme vyčůrat, potom ho nakojíme. Není ale zakázáno zabalit ho do savé pleny a pořádně se vyspat. S vhodným nočníkem je ale i noční bezplenkování hračka.“
Vyhnete se opruzeninám
Díky přirozené metodě odpadá častý problém opruzenin, kterými trpí většina dětí, které nosí jednorázové plenky. Pokožka dítěte není v kontaktu s močí a stolicí. U malých holčiček se navíc zabraňuje tomu, aby se výkaly, tedy i bakterie, dostaly do kontaktu s vagínou.
Další výhodou je úspora peněz. Pak je tu i ekologické hledisko. Pokud průměrné dítě spotřebuje pět až šest jednorázových plen denně, znamená to, že za celý přebalovací věk vyprodukuje až dvě tuny nerecyklovatelného odpadu.
Jak se vám tahle metoda líbí? Znáte někoho, kdo ji praktikuje?
Nový komentář
Komentáře
Vubec jsem o takove metode neslysela. Ale zni to zajimave.
twin7 — #43 dvoje troje počůrané tepláky za den nejsou nic hrozného? Mě to jako šťastné řešení moc nepřijde. Ale hlavně že se ušetří na plenkách, co na tom, že se naopak víc pere. A ten pocit, když se maminka může pochlubit, jak má chytré dítě ! Tohle mi fakt hlava nebere.
Já tzv. Bezplenkovou metodu zkusila s druhým dítětem. Na noc jsem plenku dala, abychom se v klidu vyspinkali. A je pravda, že ve 12-ti měsících si prcek řekl EEE a vyčůral se. Na 100% to sice nezvládá, ale tak dvoje nebo troje počůrané tepláky za den(né každý den) nejsou nic hrozného. A je pravda, že ušetřím hodně peněz. Balík plen mám na dva měsíce. Prckovi je dnes 16 měsíců a je bez plenky. V noci ji máme jako pojistku. Někdy se počůrá někdy né, ale to neřeším. Jezdíme i nakupovat bez plenky. Když vím, že to bude delší cesta třeba dvě hodiny a více, plenku dostane, ale většinou si řekne, nebo to zvládne na povel:-) před obchodem. Je to super. Rozhodně to doporučuji.
Mám Téměř 6-ti měsíční holčičku, ale na nočník ani na záchod ji tedy nedávám
asi nejdem s dobou 
Jestli bude šikovná jako sestřička, tak bude do 2 let bez plínek uplně a to mi bude stačit
. Nedokážu si představit, držet to mrskající se mimino na nočníku nebo nedej bůh na d záchodem
, to by toho bylo víc okolo než uvnitř a vzhledem k tomu, že stále kojím, tak by to byla pohroma
. Nedokážu si představit, že v obchodě budu tomu ležícímu drobečkovi říkat "Aničko, vyrž to chviličku, mamika jen zaplatí a hnedka pujdeme čurat na záchod"
myslím, že by na mě zavolali Chocholouška
Solei — #40 to neni spatny napad. odpadne noseni, a krmit ve stoje neni zas tak spatny
A mohli bychom to provozovat jako ve středověku, zavěsit dítě do popruhu zabalené jen do kusu látky a nechat moč a výkaly volně padat do hrnce pod ním.
kometa — #18 Anai — #21
Obávám se, že to nezáleží jenom na matce. Moje první dítě bylo v jednom roce bez plín přes den a v noci od 14ti měsíců. U druhého jsem se mohla zbláznit a stejně prevítě pořád nechápalo, odkud se bere to mokrý, co mu teče po nožičkách... Chápat to začal teprve kolem druhého roku, bez plíny mohl být až ve 2,5 a v noci bylo sucho až před čtvrtýma narozeninama.
Dudlík byl naopak - sice jsem ho prvnímu harantěti v roce sebrala, ale důsledkem bylo "oždibování nehtů". Druhé dítko se ho v poklidu vzdalo ještě před prvníma narozeninama. Z hrnku pily oba od malička, láhev měli jenom na cesty. Ale pochybuju, že to byla moje zásluha.
Eva_Fl — #37 tohle podepíšu
Ta pani je krava. Ale rikejte si, co chcete, v zivote jsem nemela kluky opruzene. Nikdy. Latkove pleny. A nejsem zadna Matka s velkym M. Do ty mam hodne daleko.
špíta — #33 Všechno se dá v dnešní době vypozorovat. Všechno obsahuje radioaktivní látky, které věci ovlivňují a poločasy rozpadů se spočítat dají a také se dají zjistit jak na látky působí určité vlivy. Samozřejmě je to odhad, nikdo vám neřekne, že je to 599let nebo 499, ale v průměru a pro představu by to odpovídat mělo.
Jinak k tématu. Myslím že autorku takovéhle hlouposti někdo tím nočníkem dost dlouho mlátil do hlavy. Chudinky děti, jejichž matky neumí myslet...
A matka dvojčat bude jedno kojit, balancovat s jeho prdelkou nad nočníkem a druhou rukou balancovat s druhým mimčem nad druhým nočníkem a obě děti celkově celou dobu pečlivě sledovat, jestli náhodou nechcou konat potřebu
tenhle článek tady byl asi před rokem

já jsem asi hrozná matka,já poznám akorát,když se blíží,že něco vylítne
u ranního kojení se prostě vždycky po**re
ale než bych ho odtrhla od prsa a někam s ním běžela,tak to bude někde na zemi a mladej bude řvát,že jsem ho odtrhla od zdroje potravy
twiga — #23 Dobře, chápu. ale JAK může někdo znát rozložitelnost jednotlivých složek a říct že právě to či ono se rozkládá 500 let? Že by 500 let výzkumu? To těžko.
A vážně by mě zajímal názor rehabilitační sestry nebo podobného odborníka.
Jsem totálně neschopná matka. Děti dávám na nočník nebo WC až od doby, kdy jsou schopné si uvědomit, že právě něco dělají do plenky. Zřejmě jsem zanedbala drezůru v dětství, ale s plenkama do školy zatím nikdo nešel a psychickou újmu snad taky nikdo neutrpěl. Důsledky mé špatné výchovy bohudíky nemají vliv na povahové vlastnosti dětí! Jestli někdo posazuje novorozeně na nočník je mi u paty, ničí páteř svému dítěti.
zvláštní metoda, nikdy jsem o ní neslyšela
Anai — #21 A jaký má na člověka faktický dopad to, že nosil pleny do tří let a pil z láhve s dudlíkem? Jeho matka byla asi v klidu, on coby dítě byl v klidu, a na to, jestli je v dospělosti slušný člověk, doktor práv nebo metař, to nemá žádný vliv.
twiga — #27 Konečně rozumný příspěvek
mindulinka — #25 ublizi neublizi... kazda drobnost ublizi a proc nezacit od "malickosti"? delame to pro nase deti a vnoucata ne?
A těch 500 let - taky silně přehnané - ono vůbec co se týká ekologie je přehnané - tak jako igelitky - zákazat je, místo, aby se recyklovali apod., že jo.