Mlaskání, ucpávání nosu, úst… Co ještě? Zaručených receptů, jak zabránit spáči v chrápaní, je mnoho. Když už nic nepomáhá, můžete si dát špunty do uší, nebo zakoupit masku proti chrápání, která vyjde asi na třináct tisíc korun.

Pro mnoho lidí na celém světě je utrpením sdílet ložnici s partnerem, který chrápe. Tento zvuk je podle nedávné studie dokonce srovnatelný s hlukem, který nadělá pod okny projíždějící rychlík, tedy 90 decibelů. Britští experti proto vyvinuli speciální masku, která umožní chrápajícímu spát tiše a zároveň mu nebrání v odpočinku.

Nově vyvinutou masku prodávají na klinikách za 400 až 600 liber, tedy asi za 13.000 korun. Vzhledem k tomu, že chrápání bývá uváděno mezi deseti nejčastějšími důvody k rozvodu, které spadají do kategorie „soužití nemožné", jde o skutečně důležitou novinku. Lidé, kteří nemají chuť podstoupit například laserový zákrok, mohou tedy vyzkoušet tuto snadno nasaditelnou masku. Odborníci ji doporučují i lidem, kteří mají během spánku problémy s přerývaným dýcháním a probouzejí se unavení a rozmrzelí. Ve Velké Británii je to jeden z dvaceti mužů středního věku a jedna z padesáti žen. Nejčastěji jsou jejich potíže spojené s obezitou, vysokým krevním tlakem a srdečními chorobami.

K 15 milionům chrápajících lidí ve Velké Británii patří i psychiatr Anddrew Whitehouse, který masku vyzkoušel jako dobrovolník.

Měl jsem dost vážné problémy se spánkem, tak jsem byl zvědavý, jak to působí. Zpočátku mě přepadaly trochu klaustrofobické pocity, ale teď už jsem si zvykl a spím skvěle. Hlavně manželka si to nemůže vynachválit, říká Anddrew Whitehouse, už ani nemusí brát prášky na spaní.

Přístroje usnadňující dýchání zatím lze získat pouze na britských specializovaných klinikách, ale již brzy se mají rozšířit i do běžného prodeje.

Zdroj: Korzo

Znáte nějaký spolehlivý recept, jak zabránit chrápání? Chrápe u vás v rodině někdo? Hádáte se kvůli chrápání? Pořídili byste si masku proti chrápání za takové peníze?

Reklama