Posadit se dopoledne ke stolku před útulnou kavárnou, dát čaj, nějaký zákusek, k tomu si rozložit noviny a v klidu pozorovat čilý cvrkot na široké ulici... Zkrátka si jen tak sedět a odpočívat. Líbí se vám taková představa? Mně docela ano a musím říct, že ji i občas uskutečním. Možná vás překvapí, že tuhle ranní pohodičku si sám pro sebe pojmenovávám: Posezení na bulváru. Proč?

Co je vlastně bulvár?

Každý asi tak nějak podvědomě tuší, že slovo bulvár je dnes používané v přeneseném smyslu. Bohužel. Tohle milé a hladivé slůvko dříve neznamenalo noviny pochybné informační hodnoty, které se zaobírají jen a pouze intimním životem známých osobností. Ano, to je dnes bulvár, ale dříve byla bulvárem nazývána široká ulice, kterou byste dnes označili spíše za pěší zónu. Krámečky a obchůdky, kavárny a restaurace se zahrádkou. Na bulvár se chodily procházet dámy a ukazovat své nové kostýmky podobně, jako dnes chodí do obchodních center. Dění zde bylo velké a krom jiného zde kameloti prodávali noviny, v čemž lze vysledovat přenesení významu tohoto slova.

Ach, ta nespravedlnost...Bulvár

Jak dokáže být živý jazyk nespravedlivý a krutý. Ze slova, které vonělo romantikou, hladilo poetickou duši po poetické duši a mělo v sobě příchuť něčeho milého a vlídného, něčeho krásného, se stal odpad. Nepřijde vám to smutné? Mě osobně to hrozně rozčiluje!

Byl bych sám proti sobě, kdybych tvrdil, že má jazyk ustrnout v nějaké formě a dál se nevyvíjet. Ne, to samozřejmě nemá. Jediné, co mohu pro ten krásný bulvár, pro ranní bulvárek s čajem a zákuskem udělat, je napsat o něm a doufat, že jsou lidé, kteří to vidí podobně. Že pod tíhou vulgárních bulvárních magazínů v živém jazyce docela neskonají v propadlišti dějin i bulváry.

K jakému slovu je podle vás jazyk nespravedlivý?

Reklama