Smích je pro mě stejně příjemný jako jídlo po celodenní hladovce,  zřejmě (protože žádnou závislost nemám) i jako cigareta pro abstinujícího kuřáka. Prostě se blahem úplně rozteču. Proto mám strašně ráda české komedie.

Kdybych měla vybrat jednu jedinou, zřejmě by to byla některá z řežie Miloše Formana. Dejme tomu Hoří, má panenko.  Všeobecně se nejvíc bavím u komedií z prostředí venkovského života. Slunce seno, Rodina Homolkova, z těch novějších třeba Účastníci zájezdu, Pelíšky…

Pro dnešního Českého lva svůj hlas ale dávám filmu Hoří má panenko.

PROČ?

Důvody budou škodolibé. Rozesmívá  mě lidská hloupost, naivita, prostoduchost, ale jen v kombinaci s dobrým srdcem. Mám ráda parodie na hluboce lidské situace, ovšem ne prvoplánově vtipné za každou cenu jako třeba v trilogii Kameňák.  Baví mě, když slyším a vidím scénky, které znám z vlastního života. Raduju se, jestliže se dívám na situace ze života stejnýma očima jako tvůrci filmu. To má pak člověk ze sebe dobrý pocit, že je „normální“.

Vzpomínáte si například na loňskou reklamu na fernet, kdy žena s mužem leží na dece u vody, ona stále kafrá a na všechno si stěžuje, on mlčí a nakonec ji vyfoukne, aby měl od těch řečí pokoj? 

Já reklamy nesnáším, a jestliže není kanál okamžitě přepnut na jiný, strašně při nich trpím. Tahle reklama se mně ale moc líbila. Ta nadsázka, humor…V tehdejší redakci jsme se o ni bavily a všechny mé kolegyně jí byly pohoršeny, hovořily o neúctě k ženám o hrubosti a nevkusu.  A já jsem se cítila jako naprostý asociál. Tyhle kolegyně jsou určitě pohoršeny i nad Formanovým pojetí volby královny plesu – vždyť ve skutečnosti jsou to tak trapné a dívky degradující scény!

d

Ve Formanově Hoří má panenko jsou ale obsaženy  také lidskost, moudrost, dokonce i dojetí.  A že jsou tam ti lidé tak trapní a hloupí? To přece hřeje u srdce!

Ve mně to evokuje : Ta ostuda! Co bych dělala na jejich místě?  Je fain, že vím, že já tak hloupá nejsem – tohle by se mi přece nikdy nestalo!  Ale vždyť tuhle situaci znám taky! Přesně stejného člověka jsem už potkala! A tohle se u nás stalo taky!

Mohla bych pokračovat klidně na tisíce znaků a nebyla bych u konce.  Ale to je úkol pro vás:

Napsat mi v 500 znacích, jaký český film byste nominovaly za nejlepší a PROČ! Těším se na vaše příspěvky na adrese:

redakce@zena-in.cz

Reklama