620645c33f1adobrazek.png
Foto: Shutterstock

Dříve květiny fungovaly i jako samostatný jazyk, květomluva. Šlo o originální způsob, jak dotyčné osobě sdělit své city, vyjádřit přání, domněnky i případné obavy. U mnohých květů byla (a stále je) rozhodující také barva.

„Když barvy a vůně se slily v tvar, vznikla z toho květina.“ —  Otto František Babler, český knihovník a překladatel

Řeč květin je známá po staletí, dokonce hraje určitou roli třeba v dílech Williama Shakespeara. Květinové symboliky jsou plné i sonety a hry starých Řeků, Římanů, Egypťanů a Číňanů. Nebývalý rozkvět však květomluva zaznamenala až o mnoho později, v 19. století během viktoriánské éry. Ani na našem území nebyla ničím neznámým. Populární se stala v době národního obrození, kdy byly květiny spojovány nejen s láskou a touhou, ale i s kulturními a společenskými jevy.

Červená růže

Možná neexistuje žádná jiná květina, jejíž význam by byl jasnější. Červené růže bývají spojovány s řeckou Afroditou, bohyní lásky a vášně, a běžně se dávají milenkám a partnerkám jako symbol romantiky a vyjádření vřelé náklonnosti. 14. února, v den oslav svatého Valentýna, postačí jediná rudá růže, která sděluje: miluji tě.

620646079b02eobrazek.png
Foto: Shutterstock

Červený tulipán

Tato oblíbená jarní květina ve výrazném odstínu červené vyjadřuje pravou lásku a naprostou oddanost, víru, že dotyčný potkal svou spřízněnou duši, se kterou touží strávit zbytek života. Kytice rudých tulipánů bude dokonalým romantickým gestem nejenom na svatého Valentýna.

6206462d4e898obrazek.png
Foto: Shutterstock

Narcis

Narcis je další z populárních jarních květin, obvykle žluté nebo bílé barvy. Jemně voní a evokuje jemnost a nový život. Jméno získala květina po mytologickém hrdinovi Narcisovi, který se zamiloval do svého vlastního obrazu a pohrdl láskou nymfy. Za trest byl proměněn právě v tento něžný květ. V řeči květin vyjadřuje narcis obdiv krásy milované osoby, zároveň (v případě žlutých květů) přiznává sklon k žárlivosti a strach o náklonnost.


62064f5350cd0obrazek.png
Foto: Shutterstock

Karafiát

Karafiáty bývají dobrým základem mnoha květinových aranžmá, skrývají v sobě však – v souvislosti s barvou – řadu vzkazů. Světle červený karafiát hovoří o obdivu k obdarované osobě, tmavě červený vyjadřuje hlubokou lásku a náklonnost. Bílý květ naznačuje čistotu a nezištnost, růžový uctívání mateřství, žlutý hořkost zklamání.


62064f4aadf0aobrazek.png
Foto: Shutterstock

Slunečnice

Tato mimořádná květina bývá spojována s řeckou mytologií podobně jako narcis. Vypráví příběh o zklamání, kdy hlubokou lásku půvabné nymfy jménem Clytia neopětoval bůh slunce Apollón, do kterého se kráska beznadějně zamilovala. Ze zoufalství se pak nešťastná nymfa proměnila ve slunečnici, která se neúnavně otáčí za sluncem, aby mu vyjádřila bezmeznou náklonnost. V řeči květin ale už o velkou romantiku nejde. Vzkaz v květu ukrytý není vůbec příjemný, protože nabádá obdarovanou osobu k tomu, aby – pokud jde o její pýchu a sebestřednost – trochu ubrala.


62064ff1bd901obrazek.png
Foto: Shutterstock

Lilie

Lilie bývá považována za ctnostnou květinu s hlubokou symbolikou. Ve starověkých kulturách znamenala naději, plodnost a uzdravení, křesťanství ji spojovalo s čistotou a neposkvrněností. Z hlediska květomluvy je důležitá barva. V bílém květu je vepsána víra v čistotu a skromnost obdarované osoby, zlatá znamená láskyplné vyznání. Naopak červená lilie upozorňuje na nepřiměřenou touhu po bohatství, žlutá vyjadřuje znepokojení v souvislosti s falší a oranžová vše hezké dokonce ukončuje.


6206505296854obrazek.png
Foto: Shutterstock

Frézie

Jemná frézie je další z oblíbených jarních květin. V rámci květomluvy symbolizuje podporu, empatii a přátelství. Jde o ideální volbu v případě, kdy je cílem darujícího vyjádřit pochopení vůči obdarovanému a nabídnout možnost kdykoli se svěřit s trápením. Jsem tu pro tebe i v těžkých dobách, vzkazuje květ frézie.

620650d42ffdfobrazek.png
Foto: Shutterstock

Hortenzie

Mimořádně krásná a ohromující hortenzie symbolizuje především poděkování za podporu a pochopení. Představuje srdečnost a upřímnost. Modré květy jsou nejčastěji spojovány s vděčností, zatímco růžové znamenají upřímné emoce a opravdovost ve smyslu probouzejícího se citu.


62065147ae031obrazek.png
Foto: Shutterstock

Hyacint

Hyacint dostal své jméno po starověkém řeckém hrdinovi jménem Hyakinthos, sličném synovi spartského krále Amykla a jeho manželky Diomédy. O jeho přízeň soupeřili dva bohové – bůh světla, věd a umění Apollón a bůh západního větru Zefyros. Boj o jeho přízeň skončil Hyakinthovou smrtí a květina, která vyrostla z mladíkovy krve, byla na jeho počest pojmenována Hyacint. To je pravděpodobně důvod, proč fialové hyacinty znamenají v řeči květin smutek, prosbu o odpuštění a upřímnou lítost.


620651bec3dd8obrazek.png
Foto: Shutterstock

Gerbera

Gerbera nepatří k tradičním květinám jako řada předchozích. Byla objevena až ve druhé polovině 19. století v jižní Africe a její klasická krása je nepřehlédnutelná. V řeči květin symbolizuje veselost a upřímnou lásku, oddanost a příslib věrnosti.


62065262b5bb6obrazek.png
Foto: Shutterstock

Čtěte také:

Zdroje: interflora.co.ukfieldofflowers.com, citát: citaty.net

Reklama