love

Jak byste řešili situaci, kdy se do sebe zamilují sourozenci? A má to vůbec nějaké řešení kromě rozchodu?

Občas médii proběhne zpráva o lásce mezi sourozenci pokrevními. Většinou se jedná o zahraniční kauzu, která se pak několik dní propírá ve všech plátcích. Lidé jsou zhnuseni, zamilované odsuzují a s opovržením kroutí hlavami, jak se něco podobného mohlo stát. 

Sexuální tabu mezi blízkými příbuznými najdeme napříč celou historií lidstva, incest se tvrdě trestal – u nás za něj v současnosti můžete vyfasovat až tři roky natvrdo. Jedná se však o pokrevní svazky mezi rodiči a dětmi nebo sourozenci. Sestřenice s bratrancem už to mají snazší, ti vyvolají pouze pohoršení svého okolí, nikoli soudů. 

Petr a Lucie

Moje spolužačka ze střední školy si vzala za manžela svého bratra. Nebyl sice pokrevní, ale vyrůstali vedle sebe od útlého dětství. To když si její rozvedená matka vzala za muže jeho otce. Pán měl synka ve své péči, takže obě děti měly zpočátku i společný pokojíček. Lucka s Péťou se snášeli dobře, ale byl to normální vztah dvou „sourozenců“, vyšperkovaný o klasické šarvátky.

Může za to matematika

Na střední škole Lucce přestala jít matika a Péťa nabídl doučování. A tím to všechno začalo. „Předtím mě nikdy nenapadlo se na Petra dívat jako na muže. Vždycky to byl můj brácha, i když vlastně nebyl - a bezpohlavní živočich. Mně ale bylo sedmnáct, jemu o dva víc, a jak jsme tak spolu sedávali nad tou matikou, najednou jsem zjistila, že je to moc hezký kluk, který by určitě stál za hřích. Imponovala mi i jeho vyrovnanost a inteligence,“ vyprávěla mi tenkrát Lucka, když chtěla svůj vztah ospravedlnit.

Normy jsou silnější

Tehdy se jí to moc nepodařilo. Dívali jsme se na ni divně, zvlášť když za ní Petr přišel před školu a pak spolu odcházeli v objetí. I když jsme věděli, že nejsou vlastními sourozenci, zkrátka vybočili ze zažitých norem a své okolí dováděli k nepříčetnosti. 

Nic nepomohlo

Stejně tak své rodiče. Otec Petra donutil nastoupit na vysokou školu do Brna, což bylo spojeno s bydlením na koleji. Domníval se, že bláznivá láska odloučením vyprchá. Spletl se, nevyprchala.

Lucka začala po maturitě pracovat jako sekretářka v jedné firmě a za Petrem pravidelně jezdila. Nic jí v tom nezabránilo, ani to, že jí rodiče odmítli dál poskytovat bydlení. Přestěhovala se ke kamarádce, která získala byt po babičce, a své lásky se odmítla vzdát. Stejně na tom byl Petr. Pak Lucie otěhotněla a problém byl vyřešen. Slavila se svatba, rodiče se na protest nezúčastnili, a po čase se narodil Pavlík.

Láska jako trám

Když jsme se pak viděla s Lucií na srazu třídy po patnácti letech, byla jednou z mála, které vztah vyšel. Když ukazovala fotografie hezké rodinky na chalupě v podkrkonoší, dvě děti a manžela, se kterým byla zvěčněná ve stejném objetí, v jakém jsme je tehdy vídali před školou, došlo mi, že ten boj se světem se vyplatil.

Znáte ze svého okolí nějaký podobný příklad? Vztah vlastních či nevlastních sourozenců či bratrance se sestřenicí? Milovaly jste někdy (aspoň platonicky) svého bráchu? Žárlila jste na jeho holky, nebo on na vaše nápadníky?

Reklama