Pro čtenářku Kůzle je hudba důležitou součástí života. Je to cítit z jejích slov, která nám k dnešním tématu napsala. Kůzle miluje obzvláště úterní večery, kdy chodí zpívat do sboru.

Moc pěkné, milé Kůzle, je vidět, že Vás hudba baví. Děkuju Vám za příspěvek a přeju krásný den!


Dobrý den všem žínkám.

V naší rodině kdo nezpívá není Čech. Muzika mě provází už od dětství, mamka nám hodně zpívala jako malým a když jsme přijeli za dědou do Ostravy a on sedl ke klavíru a začal hrát, celým bytem se rozléhaly Blodkovy písně, lidovky, prostě vše co mu pod prsty přišlo. Děda byl velký muzikant, mohli jste mu dát jakýkoliv hudební nástroj a on z něj za chvilku vyloudil nějakou známou melodii. Když si na cirkulárce málem uřízl prsty donutil doktora znovu mu je přišít, protože bez nich by se mu špatně hrálo a opravdu to zvládl, prsty zachránili a on nám u táboráku hrál na harmoniku i na kytaru tak jako vždycky. Strašně ráda na to vzpomínám.

A samozřejmě i doma jsme měli o hudební doprovod postaráno... to když jsme se sešli na chalupě u krbu, táta vzal svojí dvanáctistrunku a už se vesnicí linula Japonečka, Zelené pláně, 1000 mil... sousedi prý stávali na silnici a poslouchali nás.

I já jsem od mala zpívala, ve škole jsem chodila do sboru a tak jsem byla ušetřena potupnému zkoušení během hudební výchovy, jedničku jsem dostávala automaticky, i pár školních pěveckých soutěží jsem vyhrála. Do hudebky jsem chodila na flétnu a na nauku, ale jako děsný lajdák jsem toho nakonec nechala. Na druhou stranu noty jsem se stihla naučit a jsem za to ráda, protože dnes se mi to velice hodí. V 8. třídě jsem na táboře popadla do tlapek kytaru a už jsem se jí nepustila a mohla jsem nás při krbových dýchánkách doprovázet nakonec sama. Doma jsem často vlezla za ségrou do vany, vytáhla jsem zpěvník a už jsme békaly na celé kolo. A sousedka nad námi prý okamžitě vlítla do vany a poslouchala nás.

Kytara se hodila i na vysoké škole, kdy jsme zpívali během vaření v kuchyňce, i sbor jsme tam jeden čas měli založený. Vedl nás Američan, který nádherně zpíval, ale když mluvil, tak tak neskutečně zadrhával, že mu pomalu ani rozumět nebylo. Něco jako Miro Sýkora co byl letos v talentu.

A dneska? Už 3. rokem chodím do ekumenického sboru Cantante. Musím říct, že miluji své úterní večery, kdy od 7 do 10 večer zpíváme. Jsme smíšený sbor, máme dokonce 10 chlapů, celkem je nás 40. Dělíme se na někdy i 8 hlasů a to je potom ten správný cvrkot. Naše sbormistrová nám vybírá nádherné písničky, které mi v uších zní i celý týden do dalších zkoušek. Vystupujeme při bohoslužbách, máme adventní a velikonoční koncert a samozřejmě na Noci kostelů, kdy stihneme za večer 2 koncerty.

A robátka? Ty 2 starší chodí do hudebky na sbor, nejstarší si k tomu přibral ještě kytaru. Takže se na stará kolena učím noty na kytaře, protože akordy mi zatím ke štěstí stačily, abych mohla synáčkovi najít tu či onu písničku. Někdy si říkám co by dělal, kdyby neměl doma maminku, co zvládá noty a slyší melodii tak jak má být. Mám to natrénované i ze sboru, kdy zpíváme hlavně podle not, mnohdy aniž bychom tu písničku vůbec slyšeli. Pro příští rok mám naplánováno, že prostřední dcerka na sbor chodit nebude a místo toho dáme výtvarku, protože udržet melodii jí dá velkou práci a nejstarší místo do sboru nakluše na nauku, aby se naučil noty a nehrál písničky podle uší, ale hlavně podle not. A zpívat si budeme nejspíš doma při kytaře :-)

PS. A kdo by si nás chtěl poslechnout tak tady je náš vánoční koncert :

I já tam mám své sólo při písničce Z nebe posel vychází a jsem ta druhá. Ale berte mě s rezervou.

Kůzle

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Téma dnešního dne: Máte hudební sluch?

  • Máte ráda muziku?
  • A máte hudební sluch?
  • Hrajete (hrála jste) na nějaký hudební nástroj?
  • Zpíváte si?
  • Máte nějakou historku spojenou se sluchem?

rexrexProsím, další příspěvky už neposílejte. Na jednu z vás zanedlouho čekají dva antiperspiranty, Rexona Woman Sexy (pro vás) a Rexona men quantum (pro vašeho muže).

 

Reklama