tanec

Není mezi námi mnoho takových, kteří by neměli rádi tanec. Tanec je součástí našeho života už od pradávna. Lidé jím vyjadřují své pocity a nálady, je prostředkem komunikace mezi nimi. V minulém století lidé tanec povýšili dokonce i na sportovní disciplínu.

Položili jsme několik otázek profesionálnímu tanečníkovi Milanu Jandejskovi, pro kterého se tanec stal neodmyslitelnou součástí života.

Proč jste se rozhodl, že budete tančit, co pro vás tanec znamená?
Tančit jsem se rozhodl po absolvování tanečních kurzů, kdy pro mne tanec byl povinná součást vzdělání. Určitě je to možnost kontaktu s partnerkou. Později jsem v tanci našel i seberealizaci, způsob udržování kondice a také očistu hlavy.

Jaké tance máte rád a proč?
Obliba tanců se u mě mění. Dříve to byly latinskoamerické tance pro svou živost, později standardní tance, nebo i salsa a flamenco.

V jakém prostředí nejraději tančíte?
Nejraději v tančírně, nebo v přítmí tanečního klubu.

Tanec je hlavně o pohybu. Při kterém tanci se vydá nejvíce energie?
Mohlo by platit pravidlo čím rychlejší pohyby, tím více energie. Ale ve skutečnosti je to spíše o energii dodávané do držení těla, což má každý tanec trochu jinak, a proto je to pro každého člověka a tanec individuální.

Nabíjí vás tanec i jinak?
Tanec mě psychicky nabíjí, protože při něm odhazuji denní starosti a navíc, jak známo, se při fyzické zátěži vyplavují do organismu endorfiny, které způsobují psychickou uvolněnost.

Proč lidé tak rádi tančí?
Je nám to asi dáno geneticky. A jak jsem již řekl - tanec uvolňuje a zároveň psychicky nabíjí. Zanedbatelná není ani erotická stránka tance - blízký kontakt s partnerem.

Jaký tanec vám přijde nejerotičtější?
Rumba, nebo u opačného pohlaví flamenco.

Každý tanec má svůj výraz, který je Vám osobně nejbližší?
Vášeň.

Zajímal jste se někdy o historii tance, co bylo pro naše předky při tanci důležité?
Pro naše předky znamenal tanec především proces dvoření, uctívání bohů, posilování válečnického ducha, tmelení skupiny, vzývání čehokoli. Nebo i vyjádření smutku a radosti.

Tanec je fyzicky náročný pohyb. Jak si dodáváte energii před a po tanci?
Při soutěžním tanci si dodávám energii formou energetických drinků a lehkou stravou. Při tanci „jen tak pro radost“ neuškodí třeba sklenka dobrého vína.

Jak dobře víme, učil jste naše čtenářky BeBe Tanec, který pro BeBe Dobré ráno zatančil Jirka Mádl. Jak se Vám tento tanec líbil?
bebeBeBe tanec je taková milá záležitost. Je jednoduchý, pro vaše čtenářky nebyl problém se jej naučit. Viděl jsem i video, které na akci vzniklo, a čtenářky ho zatančily moc pěkně.

 

Čtěte také...

BeBe Tanec – poslední šance vyhrát!