"Miluji rýži a rozpisy, tedy třeba i jídelníček naplánovaný dopředu," vypráví mladá žena Pavlína a zdůvodňuje tak, proč jí tolik vyhovuje takzvaná rýžová dieta. Tvrdí, že díky ní se jí loni před létem podařilo zhubnout přebývajících pět kilogramů během necelého měsíce a letos proto ladí postavu díky této dietě opět. "To, že se mi kila vrátila, není chyba rýže či téhle diety, ale je to důsledek mé zimní lenosti a nenajedenosti," přiznává Pavlína upřímně.

Děsíte se toho, že nebude moci pozřít nic jiného než rýži? Omyl, tak to naštěstí vůbec není. Ve skutečnosti totiž spíše než pouze rýži jíte rizoto. A záleží jen na vás, jakým způsobem si rýži upravíte. "Rozhodně se mi však vyplatilo psát si jídelníček na pár dní dopředu, protože jsem věděla, jaké suroviny  musím koupit, a také mi to bránilo, abych v hladu a bezradnosti sáhla po první sušence, které jinak kupuju dětem," popisuje matka osmiletých dvojčat. Rýži si míchá s masem, většinou kuřecím, ale i rybím, zeleninou, doplňuje ji sýrem. Vaří ji na teplo i na studeno, v podobě rýžových salátů. "Jsou vlastně podobné jako stále oblíbenější těstovinové, ale místo těstovin je tam právě rýže. A k té se samozřejmě nehodí klasické tučné dresinky, ale jen lehounké zálivky, a to je pro mě jedině dobře," pochvaluje si mladá žena. Pozor také na množství tuku, které použijete při přípravě - bude-li ho moc, nezhubnete, už proto ne, že rýže, to jsou vlastně sacharidy a výsledek rovnice sacharidy plus množství tuku je jasný, kila navíc.

Úspěch diety Pavlína přičítá volbě potravin, kterými rýži doplňuje, a také faktu, že mnohem více přemýšlí o tom, co jí, a na druhou stranu si odpustí, byť někdy s velkým přemáháním, jídla a zejména pamlsky, která jinak uzobává v průběhu dne.

Každopádně lepší než bílá rýže je rýže přírodní, prodávaná většinou pod označením natural, je v ní totiž více zdraví prospěšných látek, jako například vitamin B1, který v loupané rýži takřka není.

"Ač se dieta jmenuje rýžová, nejím rýži zdaleka v každém jídle, ale snídám například bílý jogurt, klidně i s ovoce. Nikoli už ale müsli," líčí Pavlína své dietní zvyky. Rozhodně ale má rýži k obědu, nikoli už ale k večeři - to si opět dává jogurt nebo kousek libového masa. V tom bude asi jeden z předpokladů úspěchu této diety - minimum sacharidů a vůbec žádné sacharidy večer. Celý den jí ovoce a zeleninu.

Pavlína držela loni tuhle dietu tři týdny a letos hodlá vydržet také tak, zatím má za sebou necelé dva týdny a tvrdí, že tří z pěti přebytečných kil už se jí povedlo zbavit. A to přitom rozhodně nezapomíná dodržovat pitný režim a nemůže být proto řeč o tom, že by hubla zejména kvůli ztrátě tekutin z těla.

 

             
Reklama