"Miluji rýži a rozpisy, tedy třeba i jídelníček naplánovaný dopředu," vypráví mladá žena Pavlína a zdůvodňuje tak, proč jí tolik vyhovuje takzvaná rýžová dieta. Tvrdí, že díky ní se jí loni před létem podařilo zhubnout přebývajících pět kilogramů během necelého měsíce a letos proto ladí postavu díky této dietě opět. "To, že se mi kila vrátila, není chyba rýže či téhle diety, ale je to důsledek mé zimní lenosti a nenajedenosti," přiznává Pavlína upřímně.
Děsíte se toho, že nebude moci pozřít nic jiného než rýži? Omyl, tak to naštěstí vůbec není. Ve skutečnosti totiž spíše než pouze rýži jíte rizoto. A záleží jen na vás, jakým způsobem si rýži upravíte. "Rozhodně se mi však vyplatilo psát si jídelníček na pár dní dopředu, protože jsem věděla, jaké suroviny musím koupit, a také mi to bránilo, abych v hladu a bezradnosti sáhla po první sušence, které jinak kupuju dětem," popisuje matka osmiletých dvojčat. Rýži si míchá s masem, většinou kuřecím, ale i rybím, zeleninou, doplňuje ji sýrem. Vaří ji na teplo i na studeno, v podobě rýžových salátů. "Jsou vlastně podobné jako stále oblíbenější těstovinové, ale místo těstovin je tam právě rýže. A k té se samozřejmě nehodí klasické tučné dresinky, ale jen lehounké zálivky, a to je pro mě jedině dobře," pochvaluje si mladá žena. Pozor také na množství tuku, které použijete při přípravě - bude-li ho moc, nezhubnete, už proto ne, že rýže, to jsou vlastně sacharidy a výsledek rovnice sacharidy plus množství tuku je jasný, kila navíc.
Úspěch diety Pavlína přičítá volbě potravin, kterými rýži doplňuje, a také faktu, že mnohem více přemýšlí o tom, co jí, a na druhou stranu si odpustí, byť někdy s velkým přemáháním, jídla a zejména pamlsky, která jinak uzobává v průběhu dne.
Každopádně lepší než bílá rýže je rýže přírodní, prodávaná většinou pod označením natural, je v ní totiž více zdraví prospěšných látek, jako například vitamin B1, který v loupané rýži takřka není.
"Ač se dieta jmenuje rýžová, nejím rýži zdaleka v každém jídle, ale snídám například bílý jogurt, klidně i s ovoce. Nikoli už ale müsli," líčí Pavlína své dietní zvyky. Rozhodně ale má rýži k obědu, nikoli už ale k večeři - to si opět dává jogurt nebo kousek libového masa. V tom bude asi jeden z předpokladů úspěchu této diety - minimum sacharidů a vůbec žádné sacharidy večer. Celý den jí ovoce a zeleninu.
Pavlína držela loni tuhle dietu tři týdny a letos hodlá vydržet také tak, zatím má za sebou necelé dva týdny a tvrdí, že tří z pěti přebytečných kil už se jí povedlo zbavit. A to přitom rozhodně nezapomíná dodržovat pitný režim a nemůže být proto řeč o tom, že by hubla zejména kvůli ztrátě tekutin z těla.
Nový komentář
Komentáře
kaatja: jak jsem psala, je to od známe z jiné diskuze a jak to napsala, tak jsem si to pro sebe okopčila a sem jsem to hodila, protože v tom článku žádný rozpis nebyl.
LibuR: sorry, ze se v tom stouram, ale nezdaly se mi udaje o Kcal, tak sem 1 den obed a 4 den vecere pro zajimavost zadala do deniku Flory a vychazi mi pokazdy o 100kcal vic navic veceret 2 sladke kiwi, sladke jablko a jeste to dorazit sladkou bagetou to se radci nafutruju kopcem balkanskaho salatu popr. s kurecimi prsy na grilu a hlad nemam ani ten malinkej.
Adamov:
Od mé kamarádky z jiného diskuzního fóra mám dietní jídelníček na týden: Rýže a kiwi dokážou divy
Jíme po malých porcích 5x denně, hladem netrpíme, ale hubneme. Vydržte 5 dnů, 3 kila za to stojí !
Proč je tato dieta tak skvělá :
Je postavena na potravinách, které mají zaručeně zeštíhlující účinek.
- Rýže s vysokým obsahem draslíku podporuje vyplavování škodlivin i vody z těla. Také nám dodá látky, z nichž si tělo umí vytvářet hormony, které povzbuzují tělesnou i duševní aktivitu.
- Kiwi obsahuje enzym (aktinidin), který urychluje látkovou výměnu. Kromě toho je v tomto ovoci i dostatek vitamínu C, který má dvojí účinek - nejenže pomáhá tělu spalovat tuky, ale také nás udržuje fit.
Užitečné tipy do kuchyně :
- Při dietě používáme nejčastěji rýži parboiled nebo natural. Oba druhy obsahují nejvíce vitamínů a minerálních látek, které se ukrývají přímo pod slupkou. Doporučit lze také rýži směsnou (parboiled s divokou neboli indiánskou rýží).
- Rýži vaříme vždy jen v nezbytně nutném množství vody, aby bylo zachováno co nejvíce cenných látek.
- Vybíráme si pouze zralé plody kiwi - chutnají lépe a my z nich máme větší požitek.
- Kiwi vydrží v chladničce až týden. Pokud je necháváme dozrát doma při pokojové teplotě, uložíme je společně s jablky.
SNÍDANĚ
Zde máme 3 možnosti, a tak si vybereme, na co máme chuť !
- Houska s tvarohem a marmeládou
Rozřízneme celozrnnou housku, spodní část potřeme 50 g nízkotučného tvarohu a 2 lžičkami marmelády. Přiklopíme druhou částí housky. (220 kcal)
- Toast se sýrem a rajčetem
Opečeme krajíček celozrnného chleba a potřeme jej 1 lžičkou rostlinného tuku. Obložíme plátkem sýra a 1 rajčetem nakrájeným na kousky. (195 kcal)
Chléb se šunkou a okurkou
Plátek celozrnného chleba potřeme lžičkou rostlinného tuku a obložíme 50 g vařené šunky a 125 g salátové okurky (195 kcal)
DOPOLEDNÍ A ODPOLEDNÍ SVAČINA
Abychom rychleji shodili, vypijeme denně 1 nápoj z kiwi, který připravíme takto : 1 kiwi oloupeme, nakrájíme nadrobno, rozmixujeme a přilijeme 100 ml dietní citronové limonády (50 kcal)
Druhou přesnídávku, která obsahuje rovněž 50 kcal, si vybereme z následující nabídky:
- 1 knäckebrot s malým rajčetem
- 1 rýžový chlebíček potřený lžičkou medu
- 1 suchar se lžičkou marmelády
- 1 rýžový chlebíček se 2 ředkvičkami
- 1 nízkotučný jogurtový nápoj 100 g
- 1 malé jablko
- 1/2 banánu
- 2 mandarinky
- 1/2 grapefruitu
Dále se doporučuje vypít během dne nejméně 1 1/2 litru minerálky, ovocného, bylinkového nebo zeleného čaje bez cukru.
1. DEN
Oběd: Řízek s rýží a paprikami
V osolené vodě uvaříme 40 g rýže. Na kostičky nakrájíme 1 cibuli a po půlce žluté a červené papriky. Oboje orestujeme v pánvi potřené olejem, zalijeme 6 lžícemi zeleninového vývaru a 5 min. dusíme. Vepřový řízek 100 g opečeme z obou stran na 1/2 lžičky oleje, osolíme, opepříme. Rýži podáváme s řízkem a paprikami. (330 kcal)
Večeře : Tvaroh s ovocem
V misce rozmícháme 100 g nízkotučného tvarohu se 1 lžící zakysané smetany, přidáme dle chuti citronovou šťávu a dochutíme tekutým sladidlem. Oloupeme 2 kiwi a 1 pomeranč, nakrájíme na kostičky a vmícháme do tvarohu. Na pánvi bez tuku orestujeme 2 lžíce ovesných vloček a tvaroh jimi posypeme. (300 kcal)
2. DEN
Oběd: Rýže se zeleninou a vejcem
V osolené vodě uvaříme 40 g rýže. Rozkrájíme 125 g mrkve, 150 g růžičkové kapusty a zeleninu podusíme na 1/2 lžičce rostlinného tuku. Přilijeme 1/2 šálku zeleninového vývaru, ochutíme muškátovým květem a 5-7 min. dusíme. Rýži promícháme se zeleninou. Ozdobíme 3 plátky natvrdo uvařeného vejce a posypeme 1 lžičkou strouhaného sýra. (345 kcal)
Večeře: Chléb s krabím masem
Silnější plátek celozrn. chleba (60 g) potřeme 1 lžičkou másla nebo rostl.tuku. Oloupeme 2 kiwi a nakrájíme na kostičky, 100 g krabího masa (mražených krabích tyčinek) rozdělíme na kousky a oboje dobře promícháme. Směs s krabím masem navršíme na krajíček chleba, můžeme posypat nasekaným koprem. (310 kcal)
3. DEN
Oběd : Rýžová polévka s rajčaty
V osolené vodě uvaříme 40 g rýže. Na malé kousky nakrájíme 200 g cukety, 1 malou cibuli, 1 stroužek česneku a vše krátce podusíme na lžičce olivového oleje. Vmícháme 150 g rajčat ze sklenice a 1 1/2 šálku zeleninového vývaru. Vaříme asi 4 minuty, osolíme a opepříme, přidáme 30 g vařené šunky nakrájené na kostičky a rýži. (300 kcal)
Večeře : Talíř se šunkou a kiwi
Oloupeme 2 kiwi, 1 malé jablko omyjeme a opatrně z něj vyřízneme jádřinec. Oboje nakrájíme na tenké plátky a střídavě rozložíme do vějíře na talíř. Ovoce pokapeme citronovou šťávou, přidáme 50 g lososové šunky bez tučného okraje a popřípadě opepříme. Ozdobíme dílkem citronu a lístkem meduňky. Sníme se 2 plátky bagety po 25 g. (295 kcal)
4. DEN
Oběd: Kuře po čínsku s rýží
V osolené vodě uvaříme 40 g rýže. Maso z kuřecích prsou (75 g) nařežeme na proužky. Na malé kousky rozkrájíme 1/2 manga a 1 naťovou cibulku. Maso za stálého míchání opečeme na 1 lžičce rozpáleného oleje, přidáme mango a cibulku a společně 2-3 min. podusíme. Osolíme, opepříme a dochutíme kořením na čínská jídla. Servírujeme s rýží. (325 kcal)
Večeře : Pestrý salát s kiwi
Oloupeme 2 kiwi a nakrájíme na drobno. Na kostičky nakrájíme 50 g tvrdého sýra - nejlépe nízkotučného eidamu. Salát radicchio 100 g natrháme na kousky a smícháme s kiwi, sýrem a 50 g výhonků vojtěšky. Na talíři salát přelijeme zálivkou připravenou dle chuti z vody, octa nebo citronové šťávy, oleje, špetky soli a sladidla. (290 kcal)
5. DEN
Oběd : Brokolicová rýže s rybou
V osolené vodě uvaříme 40 g rýže. Rozebereme 250 g brokolice na růžičky, rozkrájíme na menší kousky a vaříme 3-5 min. v osolené vodě. Rozpálíme lžičku oleje a filet z tresky na něm opečeme - z každé strany 2-3 minuty. Rybu osolíme a opepříme. Rýži scedíme, smícháme ji s brokolicí a servírujeme s treskou. (295 kcal)
Večeře : Obložené toasty
Opečeme nasucho 2 plátky celozrnných toastů a potřeme je 1 lžičkou rostlinného tuku. Na ně dáme nejprve list hlávkového salátu a pak 50 g šunky nakrájené na tenké plátky. Oloupeme 1 mrkev a 1 kiwi. Mrkev nastrouháme, kiwi rozkrájíme na plátky a oboje rozdělíme na toasty. Ozdobíme lístky máty. (300 kcal)
******************************************************************************************
Podle autorů je to denně asi 950 kcal, já jsem si mimo tento rozpis ještě obohatila jídelníček 2x denně mlékem do kávy, o což jsem se nemínila ochudit. Rýži jsem použila parboiled, většinou 40-50 g v syrovém stavu. Dva obědy jsem nahradila obědem v jídelně, kde jsem zvolila kuřecí maso s rýží, takže jsem se až tak od principu jídelníčku neodchýlila. Jinak jsem se držela jídelníčku, dopoledne vypila nápoj s kiwi, odpoledne vybírala ze svačinek. Salát radicchio, což je takový ten červený druh, jsem nahradila ledovým salátem. Mango jsem v super-hyper neobjevila, tak jsem je v receptu na "čínu" nahradila jinou zeleninou. Dodržovala jsem poctivě pitný režim 2-2,5 l/denně. Velký hlad jsem neměla, malý občas. Neměla jsem vůbec pocit nějakého omezení, jídelníček je dostatečně pestrý. Za těch 5 dní úbytek 2 kg.
hm, zní to zajímavě, ael obávám se, že by mi takový jídelníček příliš nevyhovoval, určitě bych měla furt hlad. Stejně jako mi nepomohlo, že jsem si začala zapisovat co denně sním. Ve článku se psalo, že tím, že se zapisuje každý kousek jídla se docílí toho, že se člověku nebude pořád chtít psát, a tak přestane jíst, aby psát nemusel, ale u mě to fungovalo tak, že jsem přestala psát, ale nikoliv jíst
Májík: no, já to taky hledala :-(( a kde nic, tu nic...ale třeba by nám s nějakou dietkou píchla Pako...co ty na to???
A proč tu ten rozpis nemáme? Docela by mě to zajímalo, protože rýži mám dost ráda.
Rýži, to ano, můžu, mám ji ráda, proč ne? Ale ne na sladko.
Taky můžu čínské broky