Nemusíte být milovníky opery či operety, přesto vás může nadchnout jiný druh lyrického divadla – muzikál. Podívaná, ve které se hraje, tančí a zpívá, ale především se hraje na naše city.

O oblíbenosti muzikálu svědčí i fakt, že těžko se na televizní obrazovku dostane opera či koncert, ale filmových muzikálů máme jako hub po dešti – Starci na chmelu, Kdyby tisíc klarinetů, Limonádový Joe, tradičně vánoční Noc na Karlštejně, z novějších pak zabodovala Pomáda, Šakalí léta či Rebelové… a ze zahraničních je bezkonkurenčně v síni slávy například Evita, Horečka sobotní noci, Vlasy, Zpívání v dešti nebo Moulin Rouge…

Ano, dalo by se říci, že snad žádný divadelní žánr nedostal tolik komerční podpory jakožto úplně jedinečný umělecký obor. Do hledišť divadel dokáže strhnout i davy těch, kteří jinak byli v divadle z donucení kdysi na základní škole, a jinak se mu obloukem vyhýbají. A co víc, i tyto davy lidí pak chodí z divadla nadšeni. Že by přece jen platilo pořekadlo, že co Čech, to muzikant? Nemusíme umět zpívat, ale krásu zpěvu si můžeme vychutnávat.

Praha je úspěšná
Můžeme být pyšní na naši malou zem, která kromě hokejových a jinde vysportovaných úspěchů má také velkou muzikálovou základnu. Praha je po boku světových muzikálových měst rozhodně vidět. A můžeme si užít nejen klasické muzikály, ale i šperky ve formě muzikálů na ledě i hraných přímo na hradech a zámcích. Celý tento úspěch je však vydřen těžkou a obětavou prací všech zúčastněných a hlavně ve chvílích porevolučních, kdy nebylo vůbec jisté, jestli se muzikál uchytí.

Pamatujete si na Les miserables (Bídníci), který byl v roce 1992 vlastně prvním českým muzikálem? Díky licenčním právům muselo jeho nastudování včetně kulis být naprosto stejné ve všech zemích.

Vyšvihne vás?
Mnoho muzikálů je atraktivní příležitostí pro dobré zpěváky. Kde by byl dnes Dan Hůlka, kdyby nebyl Drákula? Naopak muzikálovou hvězdu Danielu Šinkorovou by těžko znal celý národ, nebýt doktorky Gity Petrové… Vše je propojeno a lze říci, že kdo umí, ten ať se angažuje… A obyčejně nejsou konkurzy na zpěv v muzikálu veřejné, těžko by se pak odmítaly a prověřovaly stovky zájemců. Však víme, jak to chodí v Superstar. Producenti už vědí, kdo by se hodil, a tak většinou oslovují cíleně jen malou skupinku vhodných kandidátů, ze kterých vybírají ty pravé.

Muzikál je také často cílovou stanicí pro rychlokvašky Superstar. Proč ne? Když umí zpívat, tímto způsobem obejdou třeba jen studium zpěvu a jejich zkušenost a nálepka Superstar je tam prostě protlačí.
Ovšem kvalitní zážitek hledejte spíše na domovských scénách známých divadel, kde hrají mnohokrát osvědčení…

Proč je milujeme?
Těžko říct, snad pro melodickou hudbu, která je směsicí moderních tónů a vážné hudby. Proniká až do morku kostí, a je-li okořeněna procítěným zpívaným příběhem či emocemi herců a hereček, nezůstane oko suché. Příjemná podívaná…
Ovšem pokud nemáte možnost jít na muzikál, zkuste si koupit nějaké to CD s muzikálovou hudbou, určitě vás osloví.

Malý výběr několika nejslavnějších českých muzikálů:
Bídníci
West Side Story
Dracula
451° Fahrenheita
Pěna dní
Pippin
Popelka
Rusalka
Krysař
Cats
Starci na chmelu
Hamlet
Excalibur
Monte Cristo
Pomáda
Johanka z Arku
Kleopatra
Galileo
Golem
Jack Rozparovač

Zdroj: www.muzikus.cz, www.musical.cz

A co vy? Milujete muzikály? Jaké bylo vaše první setkání s muzikálem? Který je ten nej? Nebo jsou vám úplně jedno?

Reklama