5b45f42cd0536obrazek.png

Téma a ústřední dramaturgickou linku vnuknulo scénické oratorium italského skladatele Emilia de’ Cavalieriho Svár duše s tělem (12., 13., 14.7.), které pořadatelé připravují ve vlastní produkci. Více než 50členný umělecký tým v čele s dirigentem Romanem Válkem a režisérkou Ladislavou Košíkovou se pilně připravoval a v kostele sv. Michala připravuje jedinečné zpracování alegorického nadčasového díla. „Snem snad každého dramaturga, pořadatele nebo hudebního tvůrce, je vystihnout nebo popsat univerzální příběh – jakýsi příběh příběhů, jenž by pak odpovídal na všehomír lidské existence. Takovou pralátkou je odvěký souboj duše a těla – pozemského s nadpozemským, dobra se zlem, snad i prvotní hřích Adama s Evou. Hudební festival Znojmo se letos nebál sáhnout hluboko do historie a představit publiku madrigalovou komedii – oratorium o sváru těla s duší Emilia Cavalieriho z roku 1 600. Vnímavý divák bude překvapen, jak podobně uvažovali lidé na přelomu 16. a 17. století. Že otázky, které si dnes klademe, jsou velmi staré a dosud nezodpovězené,“ řekl umělecký ředitel festivalu Roman Válek.

5b45f441644b1obrazek.png

„Hudební festival Znojmo má vždy výborně propracovanou dramaturgii a styl. Jednotlivé koncerty každého ročníku tradičně spojuje mimohudební téma. Myslím, že je to jedinečný nápad. Letošní téma konfrontuje duchovno a pokušení. To se promítá do všech druhů umění již od pradávna, neboť je zásadní a týká se každého z nás,“  řekl houslový virtuóz a dlouholetý patron festivalu Pavel Šporcl. Jeho dvě vystoupení budou lahůdkou letošního ročníku festivalu.

Světově uznávaný orchestr si pro svůj jediný koncert v Česku vybral Znojmo. Pořadatelé si na něj ale museli počkat

Největší akcí tohoto ročníku bude koncert italského orchestru staré hudby Il Giardino Armonico a sopranistky Anny Prohasky (29.7.). Jak Il GIardino Armonico, tak i Anna Prohaska patří ke špičce v interpretaci staré hudby. Znojmo je jediné město v Česku, které si uznávaní hudebníci vybrali pro své turné Serpent & Fire (Had a oheň). Orchestr Il Giardino Armonico nasbíral mnoho hudebních cen, mezi jinými i Grammy nebo Gramophone.
„S účastí zahraničních sólistů a ansámblů tak zvučných jmen se povědomí festivalu nepochybně šíří za hranice naší republiky. Nejen dramaturgie, ale i vynikající obsazení vypovídá o velmi vysoké úrovni festivalu a schopnostech lidí, kteří jej řídí a produkují,“ míní Pavel Šporcl.

5b45f4508e84cobrazek.png
„Mít na festivalu Il Giardino Armonico je pro nás velká pocta. Je to velká světová hvězda staré hudby. Loni jsme měli úžasný soubor Akademie für Alte Musik Berlin. Díky tomu, že se jim u nás líbilo, letos přijíždí Il Giardino Armonico, kteří si velmi pečlivě vybírají místa svých koncertů. Jde o nejlepší barokní orchestr světa a Anna Prohaska patří mezi pět nejlepších sopranistek dnešních dnů. Je to velká světová hvězda staré hudby a mít je na festivalu je velká pocta. Čekali jsme 8 let, než nás zařadili do turné,“ přiblížil Jiří Ludvík, prezident festivalu.

Festival má na Znojemsku stále co objevovat

Jako každoročně objevuje festival nová netradiční místa pro konání koncertů. Letos se návštěvníci festivalu podívají do sálu konventu Louckého kláštera. Tyto prostory nejsou běžně návštěvníkům přístupné. Letos se po několika letech uzavřených prostor vracíme do Althanského paláce v centru Znojma.
V rámci Tour de varhany Martina Jakubíčka (22.7.) se letos podíváme do kostelů, které jsme ještě nenavštívili, do Vratěnína, Gerasu a Retzu.
Příhraniční poloha Znojma dlouhodobě nahrává spolupráci festivalů ve Znojmě a Retzu. Letos poprvé mají tyto festivaly společný závěrečný koncert Il Giardino Armonico s Annou Prohaskou.
„Ještě více letos prohlubujeme mezinárodní spolupráci s partnerským festivalem za hranicemi v rakouském Retzu. Například varhanní koncert, který je našim dlouholetým evergeenem v podání skvělého brněnského varhaníka Martina Jakubíčka, letos doplní také hráči ze zahraničí a varhanická tour zavírá během jednoho dne do dvou míst na Znojemsku a dvou míst za hranicemi. Několik koncertů pořádáme ve spolupráci s festivalem v Retzu,“ řekl Jiří Ludvík.

5b45f4612c9d3obrazek.png

Po loňském ročníku se festival podruhé vrací na louku u hotelu Savannah v Chvalovicích nedaleko Znojma. Poprvé v historii festivalu si na své přijdou milovníci swingu, pro které si pořadatelé připravili Swingovou tančírnu pod širým nebem (15.7.). Na této akci je pro návštěvníky připraveno i lahodné občerstvení z kuchyně hotelového šéfkuchaře. Swing na Hatích ale není jediná akce, která snoubí gastronomii s hudbou. Výsadní postavení v programu festivalu má Hostina na zámku (22.7.), což je gastrononcert, na němž hosté okusí lahůdky z kuchyně šéfkuchaře Radka Davida z restaurace La Veranda.
 
Více informací o 14. ročníku Hudebního festivalu Znojmo 2018 si můžete přečíst na www.hudbaznojmo.cz.
5b45f4976bf6cobrazek.png

Uložit

Reklama