Co by bylo léto bez proužků? Máme je spojené s oblíbeným námořnickým stylem a pruhované tričko už patří ke klasice. Jenomže pruhy, zvláště ty vodorovné, rozšiřují. Co s tím? Nemusí to tak být vždy. Škola stylu vám poradí, jak pruhy nosit, aby nám nepřidávaly kila.

Proužky patří ke stálicím mezi vzory a nikdy nevyjdou z módy. Zvláště v létě se bez nich takřka neobejdeme. Ale přiznejme si, že se jich trochu bojíme. Proužky jsou „potvůrky“ a opticky pracují proti nám. Vypadáme v nich širší a menší, než bychom chtěly.

pruh

Ale nemusíme. Správně zvolené proužky nás můžou dokonce zeštíhlit a vyrovnat proporce. Nevěříte? Čtěte dál.

pruhy

  • Čím širší pruhy, tím větší rozšiřující efekt. Široké vodorovné pruhy vám nic neodpustí. Jsou výrazné už z dálky a vaši postavu rozdělí horizontálně, takže se budete zdát nejen širší, ale i menší.

Rada pro vás. Volte spíš tenčí proužky a jemnější pruhovaný vzor.

  • Pozor na kontrast. Černobílé pruhy vás rozšíří mnohem spolehlivěji, než pruhy ve stejné barevné intenzitě, nebo tón v tónu.

Rada pro vás. Vybírejte si barvy, které vám sluší a spolu vzájemně ladí. Třeba v pastelových barvách - světle modrá se světle žlutou, růžová se šedou, mátová s bílou. Máte-li ráda výraznější barvy, sáhněte po modré s červenou, černé s antracitovou, tmavě modré se zelenou.

pruhy

  • Kouzla s vrstvami. Optický klam ošálíte, když pruhovaný top ohraničíte svislými jednobarevnými liniemi.

Rada pro vás: Oblečte si své oblíbené pruhované tričko a přes něj rozepnuté sako, nebo kardigan. Proužky budou vidět jen ve středu vašeho těla a vytvoří tak další „svislici“, která zeštíhluje.

  • Pohrajte si s délkami. Tady to chce už trochu zkušenosti a citu pro proporce, ale stojí to za to.

Rada pro vás. Vodorovné proužky soustřeďte pouze na ta místa, na která chcete upozornit. Pruhované sedlo u šatů rozšíří ramena a opticky zúží boky.

pruhy

  • Ošemetné svislé proužky. Zapomeňte na mýtus, že svislé pruhy zeštíhlují. Ano, ale také to neplatí vždy. Máte-li výrazně tvarovanou postavu, raději se jim vyhněte, neboť zvýrazní každou „oblinu“ a budete vypadat baculatější, než ve skutečnosti jste. Svislé pruhy sluší spíš rovnějším postavám s malými rozdíly v siluetě.
  • Berte v potaz svůj temperament. Jste spíš extrovert a výrazná osobnost? Budou s vámi korespondovat i výraznější proužky, které poutají pozornost. Introvertky a romantičky si budou rozumět spíš s jemnějšími a méně kontrastními vzory proužků.

pruhy

Čtěte také: