Vypadalo to na lásku jako z pohádky. Ale člověk míní a čas mění. Z harmonického vztahu se vytratila romantika a milá slova vystřídala spíše kritika. To je manželství Kláry a Vojty.

Každý vztah vyžaduje balanc a řadu kompromisů. Chvíli trvá, než se partneři „vyladí“ na společnou notu a najdou ten správný směr, který vyhovuje oběma. A ne nadarmo se říká, že jsou muži z Marsu a ženy z Venuše. Toto je příběh osmadvacetileté Kláry:

„Vojta byl vždycky ten skvělý parťák pro život. Nejlepší přítel, úžasný milenec a navíc ta nejlepší opora. Zkrátka výhra! Ale pak si našel novou práci a náš společný život se otočil o tři sta šedesát stupňů.“ Vojta se upnul na své nové povinnosti, Klára jeho zápal respektovala a „hleděla si svého“. Ale pak se cosi změnilo...

manželství

„Vím, že se lidé ve vztahu vyvíjejí a asi i mění, ale tato Vojtova proměna je pro mě stále šok. Z největšího pohodáře a muže, co má srdce na dlani, se stal hulvát. Denně mi říká, že mě miluje, ale vzápětí mě s klidem pošle do patřičných mezí (a říká to na plnou pusu), zkritizuje za to, jak vypadám, co udělám nebo co mám na sobě.“ Sebevědomí Kláře logicky klesá stále níž a níž. „Nerozumím té proměně. Stále na mě hledá chyby. Ani nepamatuju, kdy mi naposledy řekl něco pěkného nebo mě jen tak pohladil nebo objal,“ líčí Klára.

Je možné někoho milovat, říkat mu to, a zároveň jej urážet a slovně ponižovat? Je vztah ve formě „cukr a bič“ v současné době moderní? „Mé manželství je jasným příkladem toho, že to lze. Vlastně ani nevím, jestli tomu jeho 'miluji tě' ještě věřím. Copak je to normální?“ ptá se a dodává: „Vzhledem k tomu, že se z našeho vztahu pomalu, ale jistě začíná vytrácet i veškerá intimita, říkám si, jestli by ten náš manželský balanc nenastal v momentě, kdy já si najdu milence.“ Klára svého manžela miluje, přesto, jak sama říká, nechce skončit v blázinci a s úplně zlomenou osobností.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Nezapomeňte si přečíst: