Všechno mělo být jinak. Chystala jsem článek o tom, jak gaye církve zas tak moc neovlivňují a žijí celkem spokojeně bez ohledu na dění na náboženském poli. Avšak ti, o kterých článek měl být, se nakonec rozhodli, že si svoje příběhy nechají pro sebe. Respektuji jejich soukromí a dávám se do psaní jiného článku, které se dotýká stejného tématu, ale z druhé strany.

Média přetřásají nový vatikánský dokument o homosexuálech.
Část křesťanstva má asi radost, že ve Vatikánu jasně řekli Stop! zvrácenostem. Další křesťané zuří a vůbec nechápou, proč se vrchnost pouští do něčeho takového. A zbytek? Ten ničemu nerozumí a s trochou smutku hledá příčinu toho, proč se Vatikán vyjadřuje k něčemu, co se ho vůbec netýká.

Ani nevím, kam teď patřím já.
Na jedné straně vidím své kamarády gaye, kteří spolu žijí a jsou š’tastní, tak nějak zapadli do mého života a já jsem ráda, že tam jsou.
Ale taky si uvědomuji, že bych měla mít alespoň minimální dávku poslušnosti k vyhlášením Kongregace pro víru.

Snad proto jsem oslovila různé své přátele, kteří mají s křesťanství něco společného a poprosila je o jejich pohled. Opět se vzdávám vlastního komentáře a ponechávám na vás, co budete chtít přijmout a co odmítnete.

Nejdříve jsem oslovila sociologa, člověka, který římskokatolickou církev opustil, ale stále ji sleduje.
“Věda se vždy snaží o popsání reality, jenže tento pohled se v průběhu času mění. Církev se naopak snaží zachytit věčnost, mít stálý a pevný postoj. Těžko se mohou tyto dva pohledy spojit,” tiše poslouchám stárnoucího intelektuála, ”navíc církev by měla být nositelkou hodnot, přesto mám pocit, že posledním dokumentem se nic nevyřešilo. Další plácnutí do vody.”
Někteří katolíci mají o poznání bojovnějšího ducha.
"Milí bratři v Kristu, situace se stává kritická. Mnoho vlád uznává pseudoprávo občanům páchající sodomský hřích na manželství. Je to v rozporu s přirozeným zákonem, s posvátností manželského svazku, rouhání, zvrácenost a prasečina."
Výzva zveřejněná na internetu pokračuje, “Veřejnou propagaci homosexuálního způsobu života, zvláště mezi mládeží, považuji za podrývání zbytků morálky národa, a proto žádám, aby tato propaganda byla chápána jako trestný čin, podobně jako např. propagace pornografie. Občané, nedejte se. Pište svým poslancům, organizujte občanskou neposlušnost, nenásilný odpor. Konzervativní organizace, sjednoťte se v úsilí, aby homo-manželství neprošlo! Bůh, národ, řád! Svatováclavské vlasti zdar!“

Pro klid duše se ozývám psychologovi-křesťanovi.
„Každá skupina obyvatel má právo vyjadřovat své názory, ať už jsou to homosexuálové, nebo katolíci. Homosexuálové mají svá pravidla, která platí v jejich komunitě, stejně jako katolíci. Ti vydali dokument, který se týká jen jich samotných. Nikomu jinému jej nenutí.“ Pokouším se nesouhlasit a říkám, že v dokumentu je zmínka o tom, že poslanci, kteří se hlásí ke křesťanství nemají podporovat homosexuální sňatky.
„Ale jistě, to je zcela normální snaha prosadit své názory. Chci však říci něco dalšího. Tento dokument nemá žádný vliv na život homosexuálů, ti si stejně budou žít podle svého.“

Ještě si popovídám s farářem, je to mladý člověk, mohl by mít jiné názory.
„Církve jsou tu pro člověka a snaží se mu pomáhat, stejně tak by se měla snažit pomáhat homosexuálně orientovaným,“ trošku překvapivý postoj vzhledem k obsahu dokumentu, který považuje homosexualitu za zvrácenost. „Homosexuál je člověk jako každý jiný, proto nesmí být nijak trestán za svou sexualitu.“
Jenže tímto farářova sdílnost končí a sděluje mi něco na ten způsob, že homosexuální akt je proti přirozenosti, a to je špatné.

Přemýšlím nad tím, jestli církev není trošku schizofrenická.
Nejdřív homosexuálům řekne, že jejich způsob milování je zvrácený a pak jako by se jim omlouvala a snaží se jim pomáhat zřizováním různých poraden nebo hnutí, kde se mohou setkávat.

Mám chuť to všechno vzdát, smazat předchozí řádky a zapomenout na všechny rozhovory. Najednou mi přijde omluvná SMS od faráře. „Vis, ja homosexualum fandim a chci, aby prozili pekny zivot. I kdyz jsem farar. “
Že by všechno nebylo tak černé?