serik-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Nejkrásnější z rodiny

Víte, co sdílí olivovník, jasan, zlatice či ptačí zob společně se šeříkem? Všichni pocházejí ze společné čeledi olivovníkovitých (Oleaceae), která je rozšířená víceméně po celém světě. Čím ale šeřík mezi svými celosvětově rozšířenými příbuznými vyniká, jsou jeho krásně malované květy, poskládané jeden vedle druhého do hustých lat.

Pomáhal od duchů i bolesti

Dnes šeřík figuruje spíše jako dekorativní rostlina, ale v minulých dobách byl považován za rostlinu s magickými schopnostmi. Větvičky šeříku vyháněly z obydlí zlé duchy a lidové léčitelství zase využívalo jeho vůni ke zklidnění psychiky a zmírnění bolesti hlavy. Lidé ho využívali také při bolestech v krku, zduřených mandlích, při revmatismu či záchvatech dny.

Alergie a dráždivé účinky

V dnešní době alergií musíme být, co se týče šeříku, opatrní. Celá rostlina kromě květů totiž obsahuje látku syringin, která dráždí sliznice a kůži a může vyvolat alergickou reakci. Dokonce název této látky vznikl pravděpodobně odvozením z latinského názvu šeříku – Syringa. Jiný alergen se potom nachází v květech. Ten bude zase vadit jedincům alergickým na pyl.

Nejen fialová to může být

Šeřík můžeme nalézt v široké paletě odstínů od fialové přes růžovou, až po jemně pastelovou. Například kultivar Primrose vás překvapí netradičním odstínem vanilky. Jiné kultivary zase nadchnou spojením více barev – kultivar Sensation se vyznačuje sytými lila květy, ohraničenými bílou obrubou, kultivar Michel Buchner se zase po rozvití mění z tmavorůžové na bílou.

seriky.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Krása v květináči

Pokud byste šeříkem rádi ozdobili zahradu, ale nemáte na to dostatečný prostor, nezoufejte. Šeřík se dá totiž poměrně snadno pěstovat také v květináči. Hodí se k tomu například šeřík obecný. Ten dorůstá do výšky dvou až osmi metrů, řezem ho lze ale udržovat v jakékoli výšce. Dalším druhem, který můžete pěstovat v květináči, je šeřík perský nebo šeřík karpatský.

Nejen na okrasu

Šeřík je nejvíce milovaný právě pro svou vůni a krásně vypadající květy. Lidé si proto dopřávají jeho vůni i v podobě parfémů. V průmyslu se k výrobě těchto parfémů využívají éterické oleje, jež se získávají z květů šeříku. A občas můžete také narazit na výrobky z šeříkového dřeva, které je poměrně tvrdé a dobře se leští.

Zdroj info: dumazahradanovinkymagazin.biooochalupari-zahradkariabecedazahradywikipedia1wikipedia2, instagram@dublin16garden