Anna May Jarvis jednou řekla: ”Den matek nemá nic společného s bonboniérou. To je na nic. Dáš mamince krabici bonbónů a polovinu z toho sníš.”
Anna May Jarvis taky řekla: “Kýčovitá předtištěná karta neřekne mamince nic víc, než jak jsi líná něco napsat sama ženě, která pro tebe udělala víc než kdokoliv jiný na světě. Měla bys jít domů, navštívit svou matku, vzít ji někam ven…“
A Anna taky řekla: “Květiny? Jsou většinou zvadlé, než k mamince dorazí… Měla bys jí dát něco pořádného, trvalého.
Většina matek spí na tvrdé staré matraci, možná potřebuje nové brýle, pohodlné boty, lepší světlo na čtení… Spí v teple? Je v bezpečí?”

Anna May Jarvis prohlásila, že nepřestane ve svém boji, dokud se Svátek Matek nestane tím nejdůležitějším svátkem každé rodiny. Jestli kdokoliv měl právo mluvit proti komercializaci Dne Matek – byla to právě Anna May Jarvis. Druhá neděle v květnu – den matek – byl totiž její nápad.

Anna se narodila 1. května 1864 jako dcera pastora, klidná, tichá, vzdělaná – měla všechny ráda a všichni měli rádi ji. Ve svých 42 letech pracovala pro pojišťovnu ve Philadelphii, když její matka zemřela druhou neděli v květnu. Přátelé si okamžitě všimli velké změny v jejím chování. Už to nebyla ta jemná tichá žena, co znali. Anna byla najednou posedlá jedinou myšlenkou: oslavit svou matku – a tím i všechny matky na světě.

Po pečlivém ročním plánování Anna zorganizovala první církevní bohoslužbu 10. května 1908 ve Virginii, kde její maminka učila ve škole. Anna tvrdě pracovala na tom, aby její myšlenka vstoupila ve všeobecnou známost. Philadelphia byla tedy první město, které oficiálně vyhlásilo Den matek.

Za 3 roky nato celá Západní Virginie vyhlásila Den matek jako celostátní svátek a o rok později prezident Woodrow Wilson podepsal ustanovení, kterým se stala druhá neděle v květnu celoamerickou oslavou mateřství.

Anna dala výpověď v pojišťovně a ve zbývajících 34 letech utratila veškeré své jmění na propagaci této myšlenky. Zemřela v roce 1948 – bez halíře v chudobinci v Pensylvanii. Anna obětovala celý svůj život a jmění oslavě matek, i když sama zemřela svobodná a matkou se nikdy nestala.

Reklama