Tak tohle je hodně smutný příběh... Nenapadá mě, co bych napsala, snad jen to, že nikdy nevíme, co nám život chystá.

Přečtěte si, co nám napsala čtenářka nany.


Milovala jsem svoji tvorbu, ráda jsem kreslila. Nejenom plameny ohně. I přes teatrální skromnost jsem byla přesvědčená o tom, že jsem umělkyně, a když vezmu do ruky tužku, tak vznikne dokonalé dílo. Skoro jako by při kreslení moji ruku vedl samotný Pánbůh a já byla jeho vyvolená. Byla jsem velmi hrdá a nevěřila jsem lidem, kteří říkali, že se jim to nelíbí. Byli pro mě slepí. Jenže po té nehodě už to prostě nešlo. Moji ruku jakoby vedl Satan a vysmíval se mi, ani rovnou čáru jsem nedovedla udělat. A svoje předchozí obrazy jsem viděla jako v mlze. Nedovedla jsem rozpoznávat jednotlivé tvary a rysy a už vůbec ne je namalovat. Po čase už ani kostka nebyla kostkou a všechno byla lež - v tu ránu jsem pochopila ty testy tenkrát v nemocnici. Musela jsem chodit na různé prohlídky a rentgeny docela pravidelně. Nejradši bych umřela. Nenáviděla jsem všechno na světě!

Bez skrupulí jsem si otevřela další láhev vína, která patřila rodičům. To je přesně to pravé, abych mohla filozofovat o umění. Dřív bych takhle drzá nikdy nebyla, ale zmocnila se mě vrcholná apatie. Teď by mi nevadilo to víno pít i z krabice a tu s naprostou lhostejností ukrást bezdomovci. Tohle víno ale bylo docela drahé, bála bych se, že mě manžel zabije, ale v tomhle případě se nebojím, jelikož jsem již dávno mrtvá. Má duše umřela pod koly auta. Padla jsem před ním na kolena a políbila jeho kapotu.

A teď si už pomalu nevybavuji, ani jak přesně vypadaly ty tváře a ty plameny, co jsem kreslívala. Musela jsem být ale hodně zvláštní a divná holka, když jsem kreslívala takové podivné věci. Ale každý umělec musí být tak trochu podivín a blázen, jinak by nemohl být umělec. Skutečný umělec je jako křivý obraz, co nejde narovnat, neboť i malíř měl křivé myšlení, když obraz kreslil. Někdy je těžké s takovým umělcem vyjít, když jsou to všechno takoví tragédi. Připomnělo mi to jednoho kamaráda ze základní školy. Byl hrozně veselá kopa. Jenomže ve skutečnosti trpěl, někde tam hluboko uvnitř měl hrozné deprese a podivné stavy. Čím více byl zoufalý, tím vtipnější a přátelštější byl na venek. Psával i legrační povídky a nikdo by nikdy neřekl, že při psaní zažívá neskutečnou bolest a utrpení. Když jednou spáchal sebevraždu, nechal v pokoji na stolku sepsanou povídku. Bylo to ve skutečnosti to nejvtipnější, co jsem kdy četla - každá věta sršela veselím, zatímco on trpěl a nedovedl to vydržet a tak se zastřelil. A to navíc pistolí svého otce.

I já jsem bývala umělec, v mých obrazech se probouzel můj skutečný život, který už nebýval tak chladný a osamělý jako já. Tohoto umělce ve mně zabila jedna procházka se psem. A pes zmizel s tím vším.

nany

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Tématem dnešního dne je: Na čem jste závislá?

  • Jste závislá taky na kafi, nebo na něčem jiném (seriály, nakupování, sex...)?
  • Bez čeho si svůj den nedovedete představit?
  • Jak fungujete, když svou závislost nemáte?
  • Vadí vám, že jste závislá, chtěla byste to nějak omezit?

Prosím, příspěvky už neposílejte! Kolem čtvrté hodiny se dozvíte, která z vás za svůj příspěvek získá balíček výborné kávy CARTE NOIRE.

kafe

Reklama