Tisíce přání poslaných k oražení Valentýnským razítkem, deset let razítkování, deset různých zamilovaných motivů, stejná pošta, stejný čas. To vše je Valentýn na poště v Milostíně.

Pošta založila valentýnskou razítkovací tradici v roce 2002 a od té doby se v Milostíně každoročně orazí tisíce přání. Poštmistrová Andrea Holátková letos razítkuje přání již šestým rokem, a protože je velmi pečlivá, víme přesně, že za posledních pět let otiskla razítko na 10 967 přání. Valentýnské razítko má každý rok jiný motiv a kromě potěšení pro drahé polovičky, přináší i potěšení sběratelům. Autorkou letošního razítka je akademická malířka Marina Richterová.

Jak získat razítko na své přání?

Na přání, které chcete poslat svému milovanému protějšku, napište jeho adresu a nalepte poštovní známku. Přání vložte do čisté obálky, kterou také oznámkujte a pošlete na adresu Pošta Milostín, 270 05. Na poště v Milostíně se přání razítkují od 1. do 14. února.

O příležitostná razítka je stále větší zájem

razítkoPříležitostná razítka České pošty mají mnoho příznivců, a to nejen z České republiky, ale i ze zahraničí. V loňském roce vydala Pošta 71 příležitostných razítek, což je nárůst zhruba desetiprocentní nárůst oproti předchozím rokům. Ruční příležitostné razítko si může nechat vyrobit každý, a to k různým příležitostem. Důležité je, aby jeho otisk a používání byly v souladu se zákony a dobrými mravy. Tradičně si nejvíce příležitostných razítek nechávají dělat zástupci měst a obcí k výročí založení. Dále jsou to kluby filatelistů. Každý rok se některá razítka opakují, a to již zmíněný Valentýn, Tradiční Vánoce v Brně, velikonoční razítko z Kraslic či PF na Hradě. Jsou také dvě razítka, která upadla v zapomnění, ale jsou stále funkční, jde o razítko ve Křtinách - k narození potomka a v Oslavanech - ke svatbě.

Jak si objednat příležitostné razítko?

Pořadatelé filatelistických, společenských, sportovních a jiných akcí mohou využít nabídky České pošty, aby po určitou dobu používala ruční příležitostná poštovní razítka s vybraným textem nebo grafickým motivem. Žádost stačí odeslat ve formě objednávky na adresu Odboru známkové tvorby, a to nejpozději tři měsíce před konáním akce. Objednatel si může vytvořit vlastní výtvarný návrh. Nebo mu Česká pošta najde výtvarníka, který pro něj razítko vytvoří, což je ovšem za příplatek. Razítko je pak používáno na pobočce České pošty či na příležitostné přepážce, která je k tomu zřízená. Veškeré informace zájemci najdou zde: Podmínky pro objednání příležitostného razítka

Příležitostná razítka mohou zájemci doplnit o další produkty cennou nálepku APOST či cennou R-nálepku, na kterou si mohou nechat doplnit maličký jednoduchý obrázek. Případně si objednat i pamětní list.

Cena ručního příležitostného razítka je od osmi do deseti tisíc Kč včetně DPH, záleží na náročnosti kresby rytiny příležitostného razítka. Sazba za jeho používání na příslušné organizační jednotce České pošty (zvoleném místě) činí 650 Kč/den po dobu tří dnů, za čtvrtý a každý započatý den 200 Kč/den. Zřízení příležitostné poštovní přepážky s jedním pracovníkem stojí za den dva tisíce korun.

Seznam razítek, které Pošta vyrobila, nebo se vyrobit chystá, naleznete na našich webových stránkách v sekci Příležitostná razítka.

Reklama