Češi ročně spotřebují přes 3,5 milionu respiračních inhalátorů, což představuje více než 135 tun odpadu. Podle průzkumu agentury STEM/MARK se ovšem jen čtvrtina z nich po použití vrátí zpět do lékáren. Obaly od léčiv tak často končí v kontejnerech a představují vážnou zátěž pro životní prostředí. Zajistit, aby se co nejvíce inhalátorů vrátilo do lékáren, je cílem projektu s názvem Vdechněte inhalátorům nový život, který spustila farmaceutická společnost GlaxoSmithKline (GSK) ve spolupráci s Českou lékárnickou komorou.
Díky projektu společnosti GSK jim můžete „vdechnout nový život“.
Choroby dýchacího ústrojí, jako jsou astma nebo CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc), patří v České republice k vůbec nejčastějším. Dle statistik jimi trpí až 2 miliony Čechů. Řadě z nich k normálnímu životu pomáhají právě respirační inhalátory. Po jejich spotřebování nebo uplynutí lhůty použitelnosti je však do lékáren pravidelně vrací pouze čtvrtina pacientů. Více než dvě třetiny je většinou hází do běžného směsného odpadu. „Rádi bychom tento trend změnili, proto spouštíme projekt „Vdechněte inhalátorům nový život“. Projekt bude zahájen kampaní, jejímž cílem je především zvýšení počtu inhalátorů vrácených do lékáren a snížení množství odpadu, který představují, pokud končí v odpadkovém koši,“ uvedla PharmDr. Monika Horníková, generální ředitelka společnosti GSK.
Kvůli zbytku léčiva a aerosolovým náplním, které obsahují, mohou obaly od inhalátorů znamenat výrazné nebezpečí znečištění krajiny, a zanechat tak významnou uhlíkovou stopu. V České republice se jedná o více než 19 tisíc tun CO2e[1] ročně, což je přibližně stejné množství emisí, jako kdybychom vozem střední třídy o obsahu 1,4 litru objeli 2 600 krát celou zeměkouli. „Zpětný odběr obalů výrobků nejen chrání životní prostředí, ale také přispívá k dalšímu využití surovin, které by jinak skončily na skládkách. Inhalátory jsou navíc problematické tím, že mohou obsahovat zbytky účinných látek.
I takovou drobností, jako je vrácení použitého inhalátoru do lékárny, může každý přispět k ochraně prostředí, ve kterém žije,“ poznamenal Ing. Milan Havel z ekologického sdružení Arnika.
Průzkum STEM/MARK zároveň odhalil velké mezery v informovanosti veřejnosti o správném zacházení s použitými léčivy. Nejčastěji totiž lidé inhalátory do lékáren nevrací kvůli tomu, že o této možnosti nevědí (58 %) nebo věří, že inhalátory neobsahují škodlivé látky (33 %). „Dle průzkumu by ale více než 80 % respondentů recyklaci použitých inhalátorů uvítalo. Proto jsme se do tohoto projektu zapojili. Lékárníci budou pacienty o možnostech zpětného odběru informovat přímo při vyzvednutí léků. Zapojí se také do monitorování počtu vrácených inhalátorů, které bude probíhat po dobu minimálně šesti měsíců,“ uvedl PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident České lékárnické komory.
Kampaň vychází z dlouhodobé CSR* strategie společnosti GSK, která se výrazně věnuje ochraně životného prostředí. „Do roku 2020 jsme se zavázali snížit svou uhlíkovou stopu o 25 %, do roku 2050 by měl veškerý provoz společnosti v ČR představovat nulovou uhlíkovou stopu,“ doplnila PharmDr. Monika Horníková.
Více informací o kampani naleznete na www.inhalatory.net.
[1] Jedná se o ekvivalent oteplování planety přepočítaný na CO2, který se používá pro vyjádření uhlíkové stopy. Data vycházejí z empirických zkušeností z pilotních projektů realizovaných společností GSK ve Velké Británii.
Nový komentář
Komentáře
kdyz byl syn maly, mel take inhalator,kdyz uz ho nepotreboval, odevzdala jsem ho do lekarny.to uz vi kazdy, ze takove veci nepatri do kose ale odevzdat do lekarny to same je i s leky
Milea — #1 Trochu dětinské nevzhazovat baterky do té bedýnky, kterou při každém nákupu vidím jen proto, že mi to prodavačka neřekla . A ještě se chlubit, že na ekologii vlastně kašlu.
čurda — #12 To snad už ví dneska každý
Trefa:manzel inhalator a pak jsem ho odevzdala do lekarny.
nikdy jsem na něm nebyla
našťastie nepotrebujeme
Nejsou u nás potřeba.
Tak my je spotřebujeme
... inhalátory zatím nepoužíváme
já vždycky vracím použité baterie do speciálního kontejneru a použité léky a projíté lhůtou do lékárny,tam je na ně hned za dveřma připravený box.
Použité léky a nebo prošlé léky,vraťte zpět do lékárny.Vyváží se zvlášť jako nebezpečný odpad a také tak jsou lividovány.
Poctivě vracím, většinou nestačím celý spotřebovat.
Já léky doma nemám,ale mamka je nosí zpět doktorovi.
Inhalátor používám krátce, tak pak šup s ním zpátky do lékárny.
spousta lidí ani neví, že nepoužité léky patří do lékárny
Naštěstín to nepotřebujeme
Nespotřebované léky nosím do lékarny běžně. Nikdy se mi nestalo, že by je nevzali.
naštěstí je nepotřebujeme, ale chce to se nad odpady více zamýšlet
Doma odpad třídíme, takže toto bych také podpořila! Ale naštěstí je nepoužíváme!
naštěstí to nepotřebujem