Nejlepší film, nejlepší režie, nejlepší adaptovaný scénář, nejlepší střih, nejlepší mixáž zvuku, nejlepší kamera, filmová hudba, nejlepší píseň… Víc ocenění nasbírat by už bylo snad trapné. Všechna jmenovaná si z 81. ročníku Cen Americké filmové akademie odnesli tvůrci jediného snímku, a to britsko-indického filmu Milionář z chatrče.

Triumfovali samozřejmě i další. Nejlepším hercem je letos Sean Penn (Milk), na Ženě-in jste se o něm mohli dočít v článku Sean Penn je na kluky. A šel do politiky!, a nejlepší herečkou Kate Winsletová (Předčítač). České zastoupení odjíždí bez úspěchu - zvukař Petr Forejt nic nezískal.

Ocenění 81. ročníku Cen Americké filmové akademie

● Nejlepší film: Milionář z chatrče
● Nejlepší režie: Milionář z chatrče (Danny Boyle)
● Nejlepší herec v hlavní roli: Sean Penn (Milk)
● Nejlepší herec ve vedlejší roli: Heath Ledger (Temný rytíř)
● Nejlepší herečka v hlavní roli: Kate Winsletová (Předčítač)
● Nejlepší herečka ve vedlejší roli: Penelope Cruz (Vicky Cristina Barcelona)
● Nejlepší originální scénář: Dustin Lance Black (Milk)
● Nejlepší adaptovaný scénář: Simon Beaufoy (Milionář z chatrče)
● Nejlepší kamera: Milionář z chatrče
● Nejlepší střih: Milionář z chatrče
● Nejlepší zvuk: Milionář z chatrče
● Nejlepší hudba: Milionář z chatrče
● Nejlepší píseň: Jai Ho! (Milionář z chatrče)
● Nejlepší vizuální efekty: Podivuhnodný případ Benjamina Buttona
● Nejlepší výprava: Podivuhodný případ Benjamina Buttona
● Nejlepší masky: Podivuhodný případ Benjamina Buttona
● Nejlepší zvukové efekty: Temný rytíř
● Nejlepší kostýmy: Vévodkyně
● Nejlepší cizojazyčný film: Odjezdy
● Nejlepší animovaný film: Vall-I
● Nejlepší krátký animovaný film: La Maison en Petites Cubes
● Nejlepší celovečerní dokument: Man of Wire
● Nejlepší krátký dokument: Smile Pinki
● Nejlepší krátký film: Země hraček

Sotva v noci z neděle na pondělí exceloval na předávání Oscarů, je tu první skandál. Bývalý snoubenec herečky Freidy Pintové (24) viní úspěšný oscarový film Milionář z chatrče za to, že zničil jejich vážný vztah. Rohan Antao, který si chtěl Pintovou vzít, trvá na tom, že se herečka „zbláznila“ do svého hereckého kolegy Deva Patela (18).

Rohan Antao požádal Pintovou o ruku pár dní předtím, než vyhrála konkurs na roli Latiky ve filmu Milionář z chatrče.

JamalSvatba se ale nekoná, Antao obviňuje tvůrce filmu, že trvali na tom, aby Pintová jejich zasnoubení ututlala. Údajně proto, aby mohl vyniknout její filmový vztah s Jamalem, kterého ztvárnil Patel.

Antao tvrdí, že blízké přátelství, které vzniklo mezi hrdiny úspěšného filmu, v lednu vyvrcholilo rozpadem jejich vztahu. Včera se dokonce odmítl zúčastnit ceremoniálu udílení cen Akademie, kde film zaznamenal totální úspěch.

„Tvůrci filmu nechtěli, aby Freda byla zasnoubená. Ovlivnilo by to celé vyznění filmu, hlavně té milostné zápletky. Neměl jsem k tomu co říct. Nedoprovázel jsem ji ani na propagačních turné,“ uvedl Antao pro britský bulvární tisk.

„Měl jsem svou práci a spolu nás neměl nikdo vidět. Řekla mi, že je to podmínka, tak jsem se s tím musel smířit,“ řekl dále Antao.

„Žádal jsem Freidu, aby s Devem trávila míň času, ale odmítla. Cítila se s ním dobře a my jsme si telefonovali čím dál tím míň. Prostě mě škrtnuli. Freida se do Deva zbláznila. Nevím, jestli je jejich vztah vysloveně sexuální, ale kdybych ho potkal, určitě bych mu měl co říct...

Teď je vidím všude na billboardech. Jsem zničený. Přeji jí úspěšnou kariéru, ale nemohl jsem se dívat na předávání Oscarů, ani nemůžu ten film vidět. Zničil naši lásku,“ dodal smutně bývalý snoubenec Freidy Pintové.

Reklama