Dnes je úterý 1. září. To znamená, že po dvouměsíční přestávce začíná nový školní rok a školy otevírají své brány milionu dětí. V Praze a Středočeském kraji půjde poprvé do školy přes 25 tisíc dětí, v Brně okolo 3400 dětí a v Ostravě 13 tisíc dětí. Letos však nastoupí do základních škol o 19 tisíc žáků méně, informuje ministerstvo školství.

„Sice jen mírně, ale přece jen roste počet prvňáčků, od školního roku 2004/2005 máme nárůst čtyři procenta. Následkem toho se již zastavil pokles počtu žáků na 1. stupni,“ vysvětlila ministryně školství Miroslava Kopicová s tím, že na druhé straně nemá české školství vyhráno vzhledem k trendu rodit dítě později, a tím dochází k úbytku žáků. „Jsem ráda, že do prvních tříd nastupuje v posledních letech čím dál víc dětí, ale je třeba si uvědomit, že je jich pořád o téměř 30 tisíc méně než před deseti lety,“ doplnila Kopicová.

Mateřské školy zažívají dětský boom, podle informací ministerstva bude navštěvovat předškolní zařízení okolo 314 tisíc dětí, v základních školách usedne do lavic na 1. stupni 460 tisíc dětí a na 2. stupni zhruba 336 žáků.

„Do lavic středních škol usedne v úterý o 11,5 tisíce žáků,“ upozorňuje ministerstvo. Kromě slabých populačních ročníků klesá také samotný zájem žáků o obory bez maturity. V oborech bez maturity bude studovat okolo 107 tisíc žáků oproti 388 tisícům, kteří zakončí své studium maturitou. V lavicích gymnázií bude studovat 144 tisíc dětí, z toho 85 tisíc v oborech víceletých.

Soudružky učitelky stále straší

Komunistickému oslovení soudruh či soudružka se velmi čile daří i dvacet let po pádu totality. A to překvapivě mezi nejmenšími dětmi, píše v úterním vydání deník MF DNES.

Vysvětlení je prozaické: ve stále mimořádně populárních pohádkových příbězích o Machovi a Šebestové anebo o Hurvínkovi a Spejblovi se to „soudruhováním" jen hemží. Až z toho mají rodiče čerstvých prvňáčků těžkou hlavu.„Náš šestiletý Ondřej jde poprvé do školy a příběhy Macha a Šebestové si natolik oblíbil, že je zná téměř nazpaměť. Ale až teď jsem si uvědomila, co mě dříve tolik za uši nebralo. V každé druhé větě vystupuje soudružka učitelka či soudruh ředitel a já teď mám strach, aby tak Ondra neoslovil svou paní učitelku a my z toho neměli ostudu,“ řekla listu Jana Merxbauerová.

Ředitelka pražské Základní školy generála Františka Peřiny Jarmila Pavlišová obavy rodičů chápe. Ale uklidňuje je, že děti většinou dobře vědí, že „soudruhování" patří k minulosti. „Berou to jako archaismus, stejně jako oslovení milostpaní, jimž jsou zase prošpikovány prvorepublikové komedie,“ vysvětlila deníku.

A co vy? Studujete? Máte doma školáka nebo studenta? Jak jste těšili na nový školní rok?

Reklama