Kamarádky od první třídy. Ztrácely se a zase nacházely. Pojďte si přečíst krásný příběh dlouhého a nádherného přátelství mezi ženami, který nám poslala naše pravidelná přispěvatelka a věrná čtenářka Věrulinka. Za což jí samozřejme děkujeme.

Zdravím a přeji krásný den. Kamarádky jsou, ale hodně je rozlišuji, ona kamarádka, není vždy kamarádka. Jednu kamarádku jsem měla od první třídy, bohužel píši měla, k tomu se dostanu. Byly jsme opravdu kamarádky, jedna druhou jsme vždy podržely vzájemně, pomáhaly jsme si, kde bylo zapotřebí. Školní léta uběhla, já se šla učit, ona šla na ekonomku, což mi nikdy neodpustila a vždy mi to při každé příležitosti vyčetla. Její představa byla, že budeme chodit spolu na ekonomku.

V tomto bodě se naše názory rozcházely, neříkám, že neměla pravdu, ale kategoricky jsem odmítala. Lákal mě obchod a prodávání, což mi taky zůstalo, jako koníček. Přesto jsme se dále stýkaly, jak to šlo, ona byla vytíženější časově, ale stále jsme se scházely, bydlely jsme v jednom domě na Kladně.

Když jsem byla ve třetím ročníku, odstěhovali jsme se s našima do Prahy, obě jsme to moc oplakaly, ale nic nebránilo našemu scházení se, buď v Praze, nebo já jela za ní do Kladna.

Čas ubíhal, já se vdala, měla první děcko a kamarádka jezdila pravidelně za mnou, abych nemusela cestovat s dítětem. Jednou přijela a povídá: "No nemysli si, že budeš pražanda jenom ty, já mám tady práci na Praze 1 a budu bydlet tady přímo naproti tobě v ubytovně." Radost naše byla veliká, odpadlo jí dojíždění za mnou a viděly jsme se opět denně.

Jak to bývá, změna je život, rozvedla jsem se a přestěhovala na zcela opačný konec Prahy a moje nejmilejší kamarádka se provdala. Ovšem kde bydlí, mi vědět nedala, což mi bylo divné, jenom přišlo svatební oznámení, že se provdala. Byla jsem z toho moc smutná, jak mi to mohla Milenka udělat? Tak se jmenovala. Neustále jsem přemýšlela, proč?

Ovšem život běží dál a také přináší překvapení a to moje bylo přímo neuvěřitelné.

Pracovala jsem v Motole, jdu po chodbě a proti mně jde paní, která je tak podobná Milence. Ale neodvážila jsem ji oslovit, až při třetím setkání. Ano, byla to moje nejlepší kamarádka. Stála proti mně a říká: "Neříkejte, že jste Věrka z Kladna?" " Ano, Milenko. jsem, bože to snad není pravda, štípni mi, zda nespím." Naše objetí a radost byly veliké, smály jsme se a zároveň plakaly.

Vyprávění bylo na hodiny, já se konečně dozvěděla, proč se mi neozvala. Vzala si manžela o 30 let staršího a styděla se přede mnou. Prý měla obavy, že bych jí odsoudila, což jsem nepochopila a říkám: "Ale Milenko, to je přece ttvoje věc, kvůli tomu, jsi se nemusela mi zapírat."

No nic, naše přátelství bylo navázáno zpět, tak jako kdyby nikdy dlouhá pauza nebyla. Zajímavé bylo, já bydlela ve Stodůlkách, ona v Řepích, opět jsme to k sobě měly kousek. Naše návštěvy byly sice týdenní, ale my jsme se viděly v práci, kdy jsme chtěly. Poznala jsem jejího manžela, ona mého, protože jsem již byla vdaná podruhé. Její manžel, ač starší pán, velice milý a vřelý člověk. Jednoho dne za mnou v práci Milenka přišla, jen jsem jí viděla, bylo mi jasný, že se něco stalo.

Ano, ovdověla. Rána z čistého nebe ji nesmírně změnila, byla nesmírně závislá na manželovi, moc a moc jsem se snažila jí pomoc, hlavně po citové stránce, ale...... Uplynulo asi 5 dní, ne a ne se jí dovolat. Jdu do její kanceláře kde pracovala a ona nikde. Její kolegyně mi říká: "Vy to nevíte?"

Asi jsem musela zblednout, paní mi podává židli a vodu. Milenka si vzala život, neunesla tu tíhu bez manžela, přesto, že tu měla syna na ekonomce, který jí opravdu potřeboval. Jak jsem došla na své pracoviště, nevím, šla jsem jako ve zlém snu, pro slzy jsem neviděla na cestu.

Tak skončilo moje převeliké, byť s nějakými pauzami, kamarádství s nejmilejší kamarádkou. Milenko, často na tebe vzpomínám.

Zdraví Věrulinka

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.

Milá Věrulinko, tímto příspěvkem jste své nejlepší kamarádce věnovala tu nejkrásnější vzpomínku.

Vzpomenete si i vy, na svoji kamarádku z první třídy? Zachovalo se vaše přátelství dodnes? Napište nám.

redakce@zena-in.cz

Reklama